Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rdest ptasi – właściwości lecznicze, działanie i sposób użycia
menu
Polub nas na Facebooku

Rdest ptasi – właściwości lecznicze, działanie i sposób użycia

NAN

Fot: KMNPhoto / fotolia.com

Rdest ptasi to roślina znana medycynie ludowej od wieków. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu chorób układu krążenia i stanach zapalnych dróg moczowych. Rdest korzystnie wpływa także na problemy skórne – odleżyny, trudno gojące się rany czy odmrożenia.

Ptasi rdest (nazywany również: świńską trawą, wróblimi języczkami, drutowcem) to jednoroczny lub dwuletni chwast występujący powszechnie niemalże na całym świecie. Charakteryzuje się długimi, cienkimi łodygami, drobnymi listkami i niewielkimi, białymi kwiatkami. Rdest kwitnie w okresie od czerwca do października. W medycynie naturalnej wykorzystuje się jego działanie moczopędne, detoksykujące, bakteriobójcze, żółciopędne, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe.

Rdest ptasi – właściwości

Ziele rdestu ptasiego zawiera następujące substancje aktywne:

  • Flawonoidy (przede wszystkim kwercetynę i awikularynę) – związki o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym, spazmolitycznym (rozkurczowym), moczopędnym i wzmacniającym naczynia krwionośne.
  • Garbiniki – związki działające antyseptycznie, przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie.
  • Kwas kawowy – związek o działaniu żółciopędnym, przeciwzapalnym, immunostymulującym i przeciwmiażdżycowym.
  • Kwas chlorogenowy – związek, który spowalnia wyrzut glukozy do krwi po posiłkach i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Co więcej, działa on antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
  • Rozpuszczalną krzemionkę, sole mineralne, cukry i śluzy roślinne.

Rdest ptasi – zastosowanie

Rdest ptasi wykazuje szereg wartościowych właściwości leczniczych. Ziele szczególnie polecane jest osobom, które zmagają się z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego oraz układu moczowego. Rdest może być stosowany jako środek pomocniczy w leczeniu następujących chorób i problemów:

  • Trądzik – ziele rdestu ptasiego wpływa odtruwająco na organizm i pomaga w usuwaniu toksyn, które często są podstawową przyczyną niedoskonałości skóry. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i ściągającym rdest może być także stosowany zewnętrznie, w postaci toniku lub okładów na chorobowo zmienioną skórę.
  • Miażdżyca, żylaki, plamica naczyniowa – rdest ptasi wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych i usprawnienie krążenia krwi.
  • Infekcje układu moczowego, skąpomocz – ziele rdestu działa moczopędnie. Zwiększa ilość wydalanego moczu i szkodliwych produktów przemiany materii, na przykład mocznika, soli potasu i sodu. Rdest pozwala zwalczać bakterie będące przyczyną infekcji dróg moczowych
  • Kamica nerkowa – rdest działa moczopędnie i zapobiega krystalizowaniu się związków mineralnych w drogach moczowych. Tym samym przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych, zwłaszcza szczawianowych i fosforanowych.
  • Obfite miesiączkowanie – rdest pozwala na ograniczenie nadmiernego krwawienia miesiączkowego.
  • Wysoki poziom cukru – rozpuszczalna krzemionka, występująca w zielu rdestu ptasiego, umożliwia obniżenie poziomu cukru we krwi.
  • Objawy starzenia się skóry – ze względu na wysoką zawartość antyutleniaczy, rdest ptasi przeciwdziała procesom starzenia się skóry.
  • Rany i stany zapalne – rdest ptasi działa ściągająco, wspomaga regenerację skóry i błony śluzowej. Tym samym przyspiesza gojenie się ran, oparzeń czy owrzodzeń skóry i jamy ustnej.

Rdest ptasi – przeciwwskazania do stosowania

Ziela rdestu ptasiego nie należy stosować w następujących przypadkach:

Kobiety w ciąży i okresie laktacji przed zastosowaniem ziela rdestu powinny skonsultować się z lekarzem.

Ziele rdestu ptasiego – efekty uboczne

Rdest ptasi zawiera tak zwany czynnik antytiaminowy – związek organiczny, który rozkłada witaminę B1. Dłuższe zażywanie rdestu może skutkować niedoborem tej witaminy – z tego powodu warto suplementować ją podczas terapii z użyciem ziela.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak przygotować rdest ptasi?

Ziele rdestu ptasiego można stosować w formie naparu, odwaru, płukanki lub maceratu.

Napar z rdestu ptasiego – 1 łyżkę suszu zalej 1 szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw na 30 minut, po tym czasie odcedź. Napar można spożywać 3-4 razy dziennie po 100 ml.

Napar można stosować również jako płukankę do włosów lub jako tonik to przemywania skóry.

Macerat z rdestu ptasiego – pół szklanki świeżych kłączy rdestu umieść w słoju i zalej 2-3 szklankami letniej wody. Zakręć słój i odstaw w zacienione miejsce na 8-10 godzin, po tym czasie odcedź. Płyn przechowuj w lodówce. Macerat można spożywać 3 razy dziennie w dawkach 50 ml.

Odwar z rdestu ptasiego – 1 łyżeczkę suszonego ziela umieść w garnku i zalej 1 szklanką wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 5 minut. Następnie zdejmij z ognia, przykryj i odstaw na 20 minut. Po tym czasie odcedź. Odwar można spożywać 2 razy dziennie w dawkach 100 ml.

Okład z rdestu ptasiego – gazę zamocz w ostudzonym naparze lub odwarze z ziela. Przykładaj do chorobowo zmienionej skóry.

Rdest ptasi to roślina, która może być pomocna w wielu zróżnicowanych chorobach i problemach zdrowotnych. Aby zwiększyć prozdrowotne właściwości naparów, rdest można łączyć z innymi leczniczymi ziołami – rumiankiem, jałowcem, miętą, pokrzywą czy nagietkiem. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
221
9
Polecamy
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości?
Maść arnikowa i tabletki z arniki górskiej – jakie są ich właściwości? Dzień Dobry TVN
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Przywrotnik pospolity – zastosowanie, właściwości lecznicze, przepisy.
Jak działa przywrotnik?
Przywrotnik pospolity – zastosowanie, właściwości lecznicze, przepisy. Jak działa przywrotnik? TVN zdrowie
Rzepik – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.
Jak stosować ziele rzepiku?
Rzepik – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Jak stosować ziele rzepiku? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty