Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak to nie wyrok. Wykonuj badania, dbaj o siebie i nie daj się chorobie! 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Rak to nie wyrok. Wykonuj badania, dbaj o siebie i nie daj się chorobie! 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Komórka nowotworowa

Fot: kirstypargeter / gettyimages.com

Rak nie musi być chorobą śmiertelną. Dzięki postępowi medycyny lekarze potrafią go bardzo skutecznie leczyć. Mimo to dalej stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że do 2025 roku liczba zachorowań wzrośnie aż o 25 proc. i pewnie będzie rosła dalej, bo badań profilaktycznych unikamy jak ognia. 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem.

W walce z chorobą nowotworową kluczowy jest czas. Im wcześniej chory trafi do lekarza, tym większe są szanse na opanowanie choroby, a nawet pełne wyleczenie. Choć dostęp do profilaktycznych badań jest łatwiejszy to ciągle wykonujemy je bardzo rzadko. Ale wzrost zachorowań nie jest spowodowany tylko niechęciom do badań. Ogromne znaczenie ma także styl życia, czyli zła dieta, tj. bogata w wysoko przetworzone jedzenie, czerwone mięso i alkohol, a uboga w warzywa i owoce oraz produkty z pełnego ziarna. Dochodzi do tego jeszcze siedzący tryb życia i brak ruchu.

Mimo że wystarczy zmienić tak niewiele, aby znacząco oddalić widmo choroby, to niewiele osób znajduje w sobie motywację i zmienia swój styl życia.

Które nowotwory rozpoznawane są w Polsce najczęściej?

Lista najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce od wielu lat praktycznie się nie zmienia. Miejsca na podium zajmują:

 • rak płuca
 • rak piersi
 • rak jelita grubego
 • rak prostaty
 • rak szyjki macicy

Rak płuca

Rak płuc to jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi znaczny procent przyczyn zgonów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów. Rak płuc początkowo może przebiegać bezobjawowo. Jak w przypadku każdej choroby nowotworowej, nieodłącznym elementem jego postępowania jest wyniszczenie i osłabienie. To, co powinno absolutnie zmusić do wizyty u lekarza to utrzymujący się bardzo długo kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej oraz krwioplucie.

Forma i zakres leczenia zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Im później chory trafi do specjalisty, tym gorsze są rokowania.

Czy raka płuc można wyleczyć? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6.

Rak piersi

Rak gruczołu piersiowego powoduje szereg objawów, ale zwykle dopiero w zaawansowanym stadium. Przedinwazyjny nowotwór sutka nie nacieka pobliskich tkanek, ale z czasem może zmienić charakter na inwazyjny. Aby wykryć raka wcześnie, należy się regularnie badać samodzielnie i u lekarza. Wcześnie wykryta zmiana w ogromnej większości przypadków jest całkowicie uleczalna.

Co sprzyja rozwojowi raka piersi? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Czynniki zachorowań na raka piersi? Źródło: 36,6.

Rak jelita grubego

Według statystyk rak jelita grubego każdego dnia zabija 33 osoby. Dzieje się tak ponieważ większość pacjentów zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Do objawów, które mogą sugerować, że w obrębie jelita rozwija się nowotwór należą:

 • biegunki na zmianę z zaparciami
 • wymioty
 • nawracające krwawienia z odbytu
 • pojawienie się krwi w stolcu

Najlepszym sposobem na rozpoznanie choroby jest regularne wykonywanie kolonoskopii. Specjaliści zalecają, aby każdy kto przekroczył pięćdziesiątkę wykonywał ją raz na pięć lat.

Zobacz film i dowiedz się jak można leczyć raka jelita grubego

Zobacz film: Czy raka jelita grubego można wyleczyć? Źródło: 36,6.

Rak prostaty

Rak prostaty podobnie jak wiele innych nowotworów może rozwijać się bardzo długo nie dając przy tym żadnych objawów. Co gorsza, kiedy już coś zaczyna się coś dziać ogromna grupa pacjentów wstydzi się lub boi pójść do lekarza. Do gabinetu trafiają zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest już bardzo mocno zaawansowana. Objawy, które mogą sugerować chorobę i powinny skłonić do wizyty u specjalisty to:

 • częstomocz;
 • potrzeba nawet kilkukrotnego oddawania moczu w nocy (nykturia);
 • odczuwanie nagłego parcia na mocz;
 • oddawanie moczu cienkim, powolnym strumieniem;
 • stwierdzenie krwinkomoczu (zmiana nie zostaje zaobserwowana przez pacjenta, lecz w wykonywanym rutynowo laboratoryjnym badaniu ogólnym moczu).

Jak leczyć raka prostaty? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Co to jest Nano Knife? Źródło: 36,6.

Rak szyjki macicy

Raka szyjki macicy wywołuje wirus HPV. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku seksualnego. Choroba bardzo rzadko daje objawy i ogromna grupa kobiet trafia do lekarza bardzo późno. Mimo że rak szyjki macicy daje się bardzo łatwo leczyć i zgony z jego powodu są dzisiaj rzadkością, to w Polsce ciągle zabija wiele kobiet. Dlaczego? Bo Polki nie chodzą do ginekologa i nie wykonują cytologii, która jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie zmian, a tym samym pełne wyleczenie.

Jak rozwija się rak szyjki macicy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak rozwija się nowotwór szyjki macicy? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Więcej na temat
Nowotwór kości - objawy, występowanie, leczenie i rokowania
Nowotwór kości - objawy, występowanie, leczenie i rokowania
Gruczolak: rodzaje, objawy, rozpoznanie i leczenie
Gruczolak: rodzaje, objawy, rozpoznanie i leczenie
Czym jest gen BRCA? Jaka jest rola genu BRCA w diagnozowaniu nowotworów?
Czym jest gen BRCA? Jaka jest rola genu BRCA w diagnozowaniu nowotworów?
Czerniak u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie
Czerniak u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?