Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak kręgosłupa lędźwiowego – objawy, mechanizm powstawania, osoby z grupy ryzyka
menu
Polub nas na Facebooku

Rak kręgosłupa lędźwiowego – objawy, mechanizm powstawania, osoby z grupy ryzyka

Getty Images

Objawy nowotworu kręgosłupa to zwykle wynik przerzutów komórek nowotworowych z innych narządów do tkanki kostnej kręgów bądź rdzenia kręgowego. Rak jednego z największych aparatów ruchu rzadko stanowi efekt pierwotnych zmian bezpośrednio rozwijających się w jego strukturach.

Nowotwór kręgosłupa powoduje różnorodne dolegliwości bólowe pleców oraz wpływa na kondycję motoryczną grzbietu i kończyn. Ponadto wywołuje zmiany metaboliczne ustroju oraz zaburza czynności szpiku kostnego i układu nerwowego obwodowego. Objawy raka kręgosłupa świadczą o rozsianiu choroby i jej zaawansowanym stopniu, a dolegliwości ustępują zwykle w trakcie leczenia paliatywnego.

Przeczytaj też: Jak dbać o kręgosłup?

Jak powstaje nowotwór kręgosłupa?

Rak kręgosłupa rzadko ma charakter pierwotny w postaci naczyniaków, nerwiaków czy włókniaków. Zwykle stanowi wynik przerzutu groźnych komórek nowotworowych z innych zajętych chorobą narządów do tkanki kostnej kręgów bądź rdzenia kręgowego. Głównym źródłem przerzutu raka do kręgosłupa są nowotwory gruczołów piersiowych i krokowych, płuc, pęcherza moczowego i nerek. Mechanizm rozsiewania choroby polega na transportowaniu komórek rakowych ze zmian o charakterze nabłonkowym z dystalnych części ciała za sprawą krwiobiegu i zagnieżdżaniu się patogenów w kośćcu kręgosłupa. W wyniku wzajemnej interakcji napływowych ciał z lokalnymi strukturami dochodzi do replikacji oraz progresji raka i destrukcji kości. Powstałe ubytki w tkankach kręgosłupa osłabiają jego konstrukcję i sprzyjają wtórnym złamaniom trzonów i wyrostków kostnych. Objawy nowotworu kręgosłupa obserwuje się głównie u osób w wieku dorosłym i starczym. Wśród dominujących dolegliwości wymienia się ból o różnym charakterze i nasileniu, a także upośledzenie funkcjonalności motorycznej aparatu ruchu. W ich wyniku chory wycofuje się z dotychczasowej aktywności ruchowej. Ponadto spotyka się szereg symptomów dotyczących pierwotnych zmian nowotworowych, związanych bezpośrednio z zajętym narządem.

Przeczytaj też: Rak kręgosłupa – objawy, rokowanie, leczenie

Nowotwór kręgosłupa – objawy

Rokowania co do wyleczenia choroby są mało optymistyczne ze względu na zaawansowane rozsianie złośliwych i groźnych dla życia komórek w obrębie całego organizmu. Zmiany przerzutowe rozwijające się w tkankach kręgosłupa stanowią najczęściej przedmiot leczenia o charakterze paliatywnym. Chory zostaje otoczony opieką ukierunkowaną na łagodzenie objawów, poprawiającą tymczasowo jakość życia.

Objawy raka kręgosłupa stanowią efekt zmian patologicznych rozwijających się w tkance kostnej kręgów bądź wywierających ucisk na rdzeń oraz korzenie nerwowe i inne struktury kanału kręgowego. W zależności od zajętego segmentu kręgosłupa i lokalizacji raka przerzuty powodują:

 • dolegliwości bólowe szyi i pleców z tendencją do promieniowania w okolice żeber i przedniej ściany brzucha;
 • uczucie ciężkości i drętwienia kończyn;
 • niestabilność kręgosłupa, złamania kręgów;
 • hiperkalcemię (zbyt duże stężenie wapnia we krwi) oraz zaburzenia czynności szpiku kostnego.

Ponadto objawy nowotworu przypominają powszechnie występujące symptomy zespołów bólowych, zwyrodnieniowych i zapalnych, takich jak dolegliwości na tle korzeniowym. Należą do nich m.in. przepuklina krążka międzykręgowego i zmiany reumatoidalne. Szczególnie uciążliwy jest nowotwór kręgosłupa lędźwiowego, zwykle uniemożliwiający prawidłowe funkcjonowanie ruchowe.

Przeczytaj też: Co pomaga na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Objawy raka kręgosłupa lędźwiowego

Rak kręgosłupa lędźwiowego to drugi w kolejności najczęściej spotykany nowotwór dotyczący tego aparatu ruchu. Choroba dotyczy dolnego odcinka pleców i powstaje w następstwie złamania lub nadmiernego przyrostu masy nowotworowej w kanale kręgowym. Objawia się miejscowym bólem wyprzedzającym o kilka tygodni, a nawet miesięcy, inne symptomy neurologiczne oraz zaburzenia pracy narządów trzewnych w okolicy podbrzusza. Dolegliwości utrzymują się niezależnie od pory dnia. Mają tendencję do nasilania się w trakcie leżenia, nocnego odpoczynku, skłonów w przód i unoszenia wyprostowanych kończyn dolnych oraz parcia podczas oddawania moczu i wydalania. Ponadto objawami raka kręgosłupa lędźwiowego są:

 • osłabienie mięśniowe lub nadmierne napięcie mięśni obwodowych nóg;
 • trudności z wchodzeniem po schodach i podnoszeniem się z krzesła;
 • zaburzenia czucia w postaci mrowienia i drętwienia;
 • wyczuwalny guz w dolnej partii pleców oraz rozdęty brzuch;
 • upośledzenie funkcjonowania układu autonomicznego.

Podejrzenie ucisku rdzenia kręgowego jest wskazaniem do natychmiastowej interwencji chirurgicznej lub radioterapii w ciągu maksymalnie 48 godzin od wystąpienia objawów ze strony układu wydalniczego. Długotrwały ucisk zmian rakowych na rdzeń kręgowy w odcinku lędźwiowym może powodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenia komórek nerwowych, objawiające się porażeniem czynności kończyn, zaburzeniami w defekacji oraz impotencją. Postępujące niszczenie tkanki kostnej kręgosłupa prowadzi do zaburzeń metabolicznych w postaci nadmiernego uwalniania wapnia (hiperkalcemii) oraz zmniejszenia liczby czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Prowokuje ono niekorzystne dla zdrowia i życia reakcje, takie jak:

 • utrata apetytu i bóle brzucha;
 • nudności, wymioty, zaparcia;
 • odwodnienie, zmęczenie, senność, osłabienie mięśni;
 • bradykardia i niewydolność nerek.

Bibliografia:

 • Guzik G., „Przerzuty do kręgosłupa – diagnostyka i leczenie”, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2015.
 • Pawlicki M., „Przerzuty nowotworowe do kości – nowe kierunki leczenia”, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2004.
 • Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem „Przerzuty nowotworowe w kościach”, Primopro, Warszawa 2014.

Zobacz też film: Rak kręgosłupa - jak wygląda operacja wycięcia zmiany?

Źródło: 36,6

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  62
  5
  Polecamy
  Rak kręgosłupa – objawy, rokowanie, leczenie
  Rak kręgosłupa – objawy, rokowanie, leczenie TVN zdrowie
  Czy przerzuty do kości można wyleczyć?
Objawy i rokowania
  Czy przerzuty do kości można wyleczyć? Objawy i rokowania TVN zdrowie
  Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
  Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
  Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
  Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
  Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
  Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
  Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
  Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
  Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
  Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
  Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
  Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
  Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
  Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
  Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty