Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyłuszczyca – objawy i leczenie tajemniczej choroby dermatologicznej
menu
Polub nas na Facebooku

Przyłuszczyca – objawy i leczenie tajemniczej choroby dermatologicznej

Osoba, która ma wysypkę na skórze

Fot: MediaProduction / gettyimages.com

Przyłuszczyca jest jedną z najbardziej enigmatycznych chorób skóry. Może mieć zarówno ostry, jak i przewlekły przebieg. Często mylona jest z inną jednostką dermatologiczną, jaką jest łuszczyca. Jednak obie te choroby nie mają ze sobą nic wspólnego.

Przyłuszczyca zaliczana jest do schorzeń dermatologicznych o niewyjaśnionej etiologii. Istnieją teorie mówiące o przyłuszczycy jako o wczesnym okresie pierwotnego chłoniaka skóry, gdyż jest ona prekursorem ziarniniaka grzybiastego. Czym charakteryzuje się przyłuszczyca?

Czym jest przyłuszczyca?

O przyłuszczycy napisano po raz pierwszy w 1902 roku we francuskim piśmie „Annales Dermatologie”. Nazwa nadana została przez L.A.J. Brocqa. Dotychczas opisano dwa rodzaje przyłuszczyc:

  • przyłuszczycę plackowatą drobnoogniskową (ang. small plaque parapsoriasis, SPP)
  • przyłuszczycę plackowatą wielkoogniskową (ang. large plaque parapsoriasis, LPP).

Nazwa choroby może być myląca, ponieważ obrazy kliniczny i histopatologiczny nie wskazują na objawy kojarzone z łuszczycą. Przyczyny przyłuszczyc nie są znane, jednakże uważa się, że na rozwój choroby może wpływać odpowiedź układu immunologicznego na określone antygeny wirusowe lub bakteryjne. Choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety i w aż 20% pojawia się u dzieci.

Objawy przyłuszczycy

Objawem przyłuszczycy jest wysiew niewielkich (do 5 mm średnicy), rumieniowatych zmian drobnogrudkowych, mających różne zabarwienie – jasnoróżowe, czerwone lub brązowe. Zmiany skórne często tworzą tzw. łuski miki, co oznacza, że są spłaszczone i się złuszczają. Wykwity najczęściej pojawiają się na tułowiu i proksymalnych częściach kończyn. Znacznie rzadziej ograniczone są do twarzy, dłoni i stóp. Poza zmianami skórnymi chorzy nie doświadczają innych objawów ze strony organizmu. Choroba ma przebieg wielomiesięczny.

Przyłuszczyca może występować pod kilkoma postaciami – ostrą i przewlekłą. W związku z tym może powodować swędzenie skóry. Przyłuszczyca ostra (łac. Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta, PLEVA) zwana jest również chorobą Muchy-Habermanna i cechują ją ostre polimorficzne (czyli różnopostaciowe), plamiste lub grudkowate zmiany skórne. Z czasem wykwity mają tendencję do przekształcania się w nadżerki lub pęcherzyki. W przypadku przyłuszczyc nie dochodzi do kolonizacji błon śluzowych. Choroba bywa mylona z ospą wietrzną. Czasami objawami towarzyszącymi są również: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych oraz ogólne uczucie rozbicia i zmęczenia. Uważa się, że za rozwój PLEVA odpowiedzialne mogą być czynniki zakaźne pochodzące z ognisk wewnątrzustrojowych lub reakcja na niektóre rodzaje leków.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6

Przyłuszczyca przewlekła przebiega pod postacią drobnych zmian grudkowatych na skórze, na których powierzchni tworzy się często brązowa łuska. Zmiany te na ogół pojawiają się na tułowiu chorego. Bardzo rzadko towarzyszy im świąd. Mimo że choroba może być leczona latami, po terapii nie pozostają blizny (w odróżnieniu od postaci ostrej).

Leczenie przyłuszczycy

Po pojawieniu się niepokojących zmian skórnych należy jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa w celu rozpoznania choroby. Leczenie przyłuszczycy zależy od jej rodzaju. Im szybciej włączy się terapię, tym lepiej, ponieważ zmiany skórne mogą przekształcić się w chłoniaka skóry. Wówczas konieczna jest weryfikacja histologiczna. Najczęściej w początkowej fazie choroby lekarz decyduje się na wdrożenie leczenia miejscowego. Chory leczony jest głównie za pomocą kortykosteroidów (glikokortykosteroidów), leków przeciwhistaminowych, antybiotyków doustnych (np. tetracykliny, doksycykliny, erytromycyny lub cefalosporyn). Czasami do leczenia włącza się immunosupresanty, takie jak metotreksat. W niektórych przypadkach zaleca się różne postaci fototerapii – PUVA, UVB oraz UVA. Promieniowanie wykazuje bowiem łagodzący wpływ na skórę, o ile nie jest podawane zbyt długo. W fazie eksperymentalnej pozostaje leczenie interleukiną 12. Skórę należy smarować także natłuszczającymi kremami i maściami z emolientami.

Osoby z przyłuszczycami nie powinny zapominać o odpowiedniej diecie, która musi być bogata w zielone warzywa (szpinak, fasolkę, sałatę i brokuły) zawierające kwas foliowy. Nie należy zapominać o spożywaniu dużej ilości niegazowanej wody mineralnej, która sprzyja wypłukiwaniu toksyn z organizmu. Nie zaleca się jeść zbyt dużo czerwonego mięsa ze względu na zawartość wiązań siarkowych, które utrudniają trawienie.

Bibliografia:

1. Jadwiga Roszkiewicz, Magdalena Lange, Agnieszka Cegielska, Przyłuszczyca – wczesny okres pierwotnego chłoniaka skóry?, „Przegląd Dermatologiczny” 2010, nr 97, s. 79–83.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
9
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Łuszczyca u dzieci:
jak wygląda, jak powstaje, jak leczyć?
Objawy, przyczyny, terapia
Łuszczyca u dzieci: jak wygląda, jak powstaje, jak leczyć? Objawy, przyczyny, terapia TVN zdrowie
Liszaj płaski, twardzinowy, rumieniowaty - jak rozpoznać zmiany skórne?
Liszaj płaski, twardzinowy, rumieniowaty - jak rozpoznać zmiany skórne? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja