Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przygotuj się do lata. Jak prać letnie ubrania, aby nie straciły koloru? 
menu
Polub nas na Facebooku

Przygotuj się do lata. Jak prać letnie ubrania, aby nie straciły koloru? 

Młoda kobieta robi pranie. Jest uśmiechnięta, wyjmuje rzeczy z pralki.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Piękne kolorowe ubrania - latem chętniej nosimy zielone, żółte czy pomarańczowe kolory. Pasują do pogody, do barwnej roślinności. Chciałoby się powiedzieć, że latem kwitniemy i my. Niestety, pranie niszczy tkaniny i sprawia, że kolory blakną. Jak temu zaradzić?

Czy można powstrzymać proces szarzenia tkanin? Dlaczego piękne kolory po kilku praniach blakną? Jak nie niszczyć struktury włókien ubrań? Otóż są sposoby na to, aby ubrania długo wyglądały jak prosto ze sklepu!

Pierwsze pranie

Wiele mówi się o tym, że ubrania ze sklepu przed pierwszym założeniem trzeba wyprać. To prawda - w sklepie są mierzone przez wiele osób, a w trakcie produkcji i transportu również może dojść do ich uszkodzenia. Pierwsze pranie jest bardzo ważne dla dzieci oraz alergików i należy o nim pamiętać. Jednak wiele osób pomija je, bowiem czarne po praniu już nie jest czarne, białe robi się szare, a kolory tracą moc. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego każde kolejne pranie niszczy tkaniny bardziej? Jak temu zaradzić?

Żeby czarne było czarne, a żółte nadal kanarkowe

Wrogiem kolorowych ubrań jest przede wszystkim proszek do prania tkanin białych. Taki detergent zawiera bowiem wybielacz, który niszczy kolor i sprawia, że ubranie jest wyblakłe. Dodatkowo na jakość włókien wpływa sposób ich przechowywania - ubrania należy wieszać i składać, a nie "wrzucać" do szafy. Ważne jest także suszenie - kolorowych tkanin nie powinno się suszyć na słońcu, bowiem rożnie reagują one na światło, wilgoć i temperaturę i może dojść do utlenienia koloru. 

Aby czarne było czarne należy je wyprać razem z czarnymi tkaninami w płynie przeznaczonym do prania czarnych tkanin. Płyn do płukania również powinien być przeznaczony do ciemnych ubrań. Dlaczego nie wspominamy nic o proszku? Otóż proszek może powodować nieestetyczne zacieki na czarnych ubraniach. Tkaniny powinno się prać przewrócone na lewą stronę, w jak najniższej temperaturze (30-40 stopni Celsjusza). W zachowaniu ciemnego koloru tkanin sprzymierzeńcem jest ocet - należy wlać 250 ml płynu bezpośrednio do bębna pralki (nie do szufladki na detergent!). Dobrze sprawdzi się także dodanie dwóch filiżanek czarnej herbaty do płukania. 

Uwaga! Środki do usuwania plam użyte na czarnej odzieży mogą zamienić ją w fioletowo-granatową.

Tkaniny kolorowe także powinno się prać osobno, dobrze posortowane, w odpowiednich detergentach. Ich także nie wolno suszyć na słońcu! 

Polecamy: 5 błędów, które popełniamy robiąc pranie

Wszystko zależy od...

... pralki. Dobra pralka nie niszczy odzieży, ale dokładnie usuwa z niech zabrudzenia oraz to, czego nie widać. Mowa tu o alergenach i bakteriach. Nowoczesne pralki mają bowiem specjalne funkcje. Jakie? Gdzie je znajdziemy? Liderem w branży jest firma Sharp, a uwagę warto zwrócić na model ES-FC6122W2, który w dodatkowych funkcjach posiada m.in. system wykrywania usterek, wskaźnik cyklu prania oraz zmienną szybkość wirowania. Pralka ta ma ładowność 6 kg, a najkrótszy jej program to zaledwie 15 minut. To bardzo dobrze dla ubrań - krótkie cykle prania nie niszczą ubrań tak, jak te nawet dwugodzinne!

AllergySmart - to funkcja dla alergików, którą znajdziemy w pralkach Sharp. Zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), ten specjalny program usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie, dbając o zdrowie Twojej rodziny.

Pralki Sharp pozwalają użytkownikom na pełną kontrolę prania. Producenci wprowadzają także szereg zabezpieczeń, aby uniknąć przeładowania pralki, wypełnienia jej pianą, a nawet - przesadzenia z proszkiem do prania. Oto przydatne funkcje pralek Sharpa i kilka słów o nich:

  • Eco-logic -nie zawsze masz ochotę czekać, aż zbierze się dostatecznie dużo brudnych ubrań, by zapełnić całą pralkę. System ten wykrywa, gdy pralka jest załadowana zaledwie w połowie i skraca czas trwania procesu, a także zmniejsza ilość użytej wody, oszczędzając energię;
  • Zabezpieczenie przed pianą -zbyt wiele piany w pralce może uniemożliwić prawidłowe czyszczenie. System zapobiegający spienianiu gwarantuje, że piana nie będzie problemem;
  • Pranie nocne -nowoczesne życie oznacza, że nie masz ochoty słuchać odgłosów pralki podczas chwili relaksu lub rozrywki. Pralki Sharp są obecnie wyposażone w funkcję redukującą poziom hałasu, która opóźnia cykl wirowania nawet o 10 godzin, na bardziej stosowny moment w ciągu doby;
  • Zabezpieczenie przed przepełnieniem - w domu zdarzają się wypadki, ale system zabezpieczający przed przepełnieniem pozwoli ograniczyć ich skutki. W przypadku problemów z dopływem wody, pompa odprowadzająca zostaje uruchomiona automatycznie;
  • System wykrywania braku równowagi - nierównomiernie rozłożona odzież może przyczynić się do uszkodzenia bębna. System wykrywania braku równowagi pomaga rozłożyć równomiernie wsad w bębnie zapobiegając nierównemu praniu i uszkodzeniom pralki;
  • Zabezpieczenie przed dziećmi;
  • Nowoczesny wyświetlacz LED;
  • Funkcja 1-Touch Pro - pralka identyfikuje rodzaj tkaniny, oblicza jej wagę, objętość i wymaganą intensywność prania, by na tej podstawie ustawiać optymalną temperaturę, zużycie wody i energii, a także wybrać program i potrzebną ilość detergentu i płynu zmiękczającego do tkanin. Jedyne o czym trzeba pamiętać to segregacja kolorów. 1-Touch Pro umożliwia pozbycie się aż 22 najbardziej uporczywych rodzajów plam, obliczając rodzaj i intensywność potrzebnego czyszczenia.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
2
Polecamy
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie TVN zdrowie
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach? TVN zdrowie
Ile proszku wsypać do pralki?
Sposoby na skuteczne pranie
Ile proszku wsypać do pralki? Sposoby na skuteczne pranie Dzień Dobry TVN
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby
Jak bezpiecznie uprać kurtkę puchową – sprawdzone sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?