Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przygotowanie do porodu krok po kroku

Przygotowanie do porodu krok po kroku

ciąża

Fot.: Hero Images / Getty Imges

 Dobre przygotowanie do porodu pomaga zmniejszyć stres. Torbę do szpitala na poród najlepiej spakować kilka tygodni przed terminem. Warto też zadbać o pomoc w obowiązkach domowych tuż przed porodem i w czasie połogu. Ciężarna powinna przede wszystkim zadbać o siebie już od początku ciąży.

Przygotowanie do porodu powinno obejmować nie tylko praktyczny wymiar, kompletowanie wyprawki czy pakowanie torby do szpitala. Przyszła mama powinna zadbać przede wszystkim o siebie i swoje samopoczucie, a także pomyśleć o tym, jak ułatwić sobie przetrwanie kilku tygodni przed porodem i w czasie połogu.

Aktywność, odżywianie, szkoła rodzenia

Pierwszym ze sprawdzonych sposobów na przygotowanie do porodu jest ćwiczenie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Dzięki regularnym, niewymagającym treningom stają się one bardziej odporne na urazy i bardziej elastyczne. Dzięki temu poród może przebiec sprawniej, a ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia spada. Ćwiczenie mięśni dna miednicy pozwala też szybciej wrócić do formy po porodzie i zapobiega nietrzymaniu moczu. Oprócz treningów mięśni Kegla warto zadbać o ogólną kondycję. Rodzaj aktywności fizycznej powinien zostać uzgodniony z lekarzem prowadzącym.

Po drugie przygotowanie do porodu od początku ciąży powinno obejmować odpowiednią dietę. Warto zapoznać się z listą produktów zakazanych w ciąży oraz wykluczyć używki (zwłaszcza papierosy i alkohol). Najlepiej odżywiać się produktami bogatymi w witaminy i minerały, chudym mięsem oraz pić przynajmniej 2 litry płynów dziennie.

Trzecim sposobem na przygotowanie do porodu jest uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia. Dotyczy to zwłaszcza osób spodziewających się pierwszego dziecka – zajęcia pozwalają oswoić temat i rozwiać różne wątpliwości i obawy związane z porodem.

Przygotowanie do porodu i czasu po nim – obowiązki domowe

Po czwarte w zaawansowanej ciąży, nie należy się przesilać. Dlatego większe prace domowe, jak generalne porządki i wszelkiego typu naprawy, najlepiej zlecić partnerowi albo zatrudnić kogoś do pomocy. O wsparcie można poprosić też babcie oczekujące na narodziny wnuka albo wnuczki.

Gdy zaangażowanie babć do pomocy jest niemożliwe, pozostaje skorzystanie z usług pani sprzątającej, firm cateringowych lub zmotywowanie partnera do działania.

Wyprawka dla dziecka i torba do szpitala na poród

Po piąte wyprawkę dla noworodka najlepiej przygotować na około miesiąc przed terminem porodu. Należy zadbać o ubranka, artykuły higieniczne, kosmetyki, a także akcesoria, takie jak przewijak, wanienka czy fotelik samochodowy. Niezbędne rzeczy zabiera się ze sobą do szpitala. Ważne, żeby dowiedzieć się wcześniej, co szpital zapewnia rodzącej.

Szósty sposób na przygotowanie do porodu to sporządzenie odpowiednio wcześnie listy rzeczy do zabrania, by w ostatniej chwili do torby zapakować tylko wodę. Najważniejsze są dokumenty, czyli:

  • dowód tożsamości,
  • grupa krwi,
  • ostatnie wyniki badań laboratoryjnych,
  • ostatnie USG,
  • karta ciąży,
  • wyniki badań na paciorkowce z grupy B, na HIV, WR, HBS i HCV.

Oprócz bagażu dla siebie ciężarna powinna zadbać także o zestaw niezbędny dla partnera czy innej osoby towarzyszącej. Sprzęty typu telefon, ładowarka czy aparat fotograficzny najlepiej trzymać w jednym miejscu, by łatwo było je znaleźć w kluczowym momencie.

Po siódme warto upewnić się, że zabiera się tylko rzeczy niezbędne, ponieważ zbyt duży bagaż może być kłopotliwy w przenoszeniu czy znalezieniu w nim tego, co akurat jest potrzebne.

Poród – wskazania i przeciwwskazania: lewatywa, depilacja, manicure

Ósmym sposobem na przygotowanie do porodu jest relaks i zadbanie o siebie, by ten ważny czas nie kojarzył się ze strachem, stresem i nieprzyjemnymi niespodziankami. Warto się wysypiać, odpoczywać i spędzać czas na rzeczach, które sprawiają przyjemność, np. czytaniu książek czy oglądaniu telewizji.

Po dziewiąte ciężarna powinna zadecydować, czy podda się lewatywie przed porodem. Sprawę warto przemyśleć, by nie była ona powodem do stresu. Wedle obowiązujących standardów lewatywa nie jest wykonywana rutynowo, rodząca powinna o nią poprosić lub przynajmniej wyrazić na nią zgodę.

Dziesiąty sprawdzony sposób na przygotowanie do porodu to rozstrzygnięcie kwestii depilacji i manicure oraz pedicure. Przed porodem nie ma obowiązku golenia miejsc intymnych, warto jednak przystrzyc owłosienie do długości kilku milimetrów (od 5 do 10 mm). Golenie w razie konieczności nacięcia krocza przeprowadza się już na sali porodowej. Dla kobiet rodzących siłami natury kwestia golenia jest mało istotna. Natomiast jeśli planowany jest poród przez cesarskie cięcie, to nie należy się golić, włosy można przystrzyc jak do porodu naturalnego. Na porodówce nie ma ograniczeń co do pedicure, ale nie zaleca się wykonywania manicure (na wypadek, gdyby zaszła konieczność wykonania cesarskiego cięcia).

Zobacz film: Metody zmniejszania bólu w czasie porodu. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku