Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny i objawy socjopatii - test na osobowość socjopatyczną

Przyczyny i objawy socjopatii - test na osobowość socjopatyczną

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: nickshot / stock.adobe.com

Socjopata cechuje się impulsywnością, brakiem odczuwania głębszych emocji i poczucia winy. Chociaż z zewnątrz osoba ta wydaje się być duszą towarzystwa, to wewnątrz czuje pustkę i brak sensu. Przyczyną socjopatii jest przemoc lub szkodliwe zachowania rodziców w dzieciństwie. W relacji z socjopatą nie można wchodzić z nim w kłótnie, najlepiej zachowywać się z dystansem i robić swoje.

Nazwa "socjopata" ma związek z przyczyną tego zaburzenia, która leży w warunkach społecznych. Socjopaci nie są tylko mordercami czy zbrodniarzami, którzy są pokazywani w mediach. Wielu z nich jest normalnymi pracownikami, mężami i dziećmi, którzy dobrze potrafią kamuflować swój stan.

Socjopata - kto to?

Socjopata to osoba z zaburzeniem osobowości cechującym się zachowaniem impulsywnym bez poczucia winy oraz brakiem zdolności odczuwania głębszych emocji. Podejmuje on gwałtowne zachowania, które są niewspółmierne do obowiązujących norm społecznych.

Osobowość dyssocjalna to zaburzenie, w którym chory uczy się świata z niewłaściwych źródeł i przyjmuje antyspołeczne reguły życia za swoje. W związku z tym, że nikt mu nie pokazał, jak żyć w społeczeństwie, nie umie się tu odnaleźć. 

Osobowość antysocjalna impulsywna natomiast charakteryzuje się brakiem samokontroli. Ludzie cierpiący na to zaburzenie bardzo często trafiają do więzienia za pobicia lub kradzieże.

Objawy osobowości socjopatycznej

Socjopata na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od innych osób w społeczeństwie. Często jest bardzo inteligentny, zabawny i potrafi być duszą towarzystwa. Wewnątrz jednak jest wiecznie znudzony nie widzi sensu życia. Ma problem z realizacją swoich celów życiowych. Nie czuje też odpowiedzialności za swoje zachowania oraz jest nieszczery i ma skłonności do manipulacji ludźmi.

Przyczyny socjopatii - społeczeństwo, złe wychowanie

Socjopatia powstaje na skutek złego przystosowania do społeczeństwa. Tak więc socjopatą staje się na skutek złej socjalizacji. Istnieje możliwość oduczenia się tej postawy, jednak ludzie nie mają ochoty na zmianę, ponieważ takie życie jest wygodniejsze. Socjopaci w związku tak sterują partnerem, że robi on za niego większość obowiązków, a w pracy potrafią skutecznie zmanipulować innych pracowników, na których przerzucą wiele swoich zadań. Osoby te nie czują z tego powodu wyrzutów sumienia, więc taka sytuacja im nie przeszkadza. Socjopaci w związku z tym żyją lekko, bez obowiązków i stresów, jednak praktycznie w ogóle nie doświadczają prawdziwego życia. Taka postawa jest wyciągnięta z domu rodzinnego i największy udział w tym mają rodzice. Wobec socjopatów w dzieciństwie zwykle była stosowana przemoc fizyczna, psychiczna lub seksualna.

Socjopata a psychopata - różnice i podobieństwa

Terminu socjopatia i psychopatia często używa się zamiennie, ponieważ są to podobne zaburzenia. Jednak skłonności psychopaty wynikają z dysharmonii chemicznej w jego mózgu. Przez to ma on odmienne poczucie wartości, takich jak moralność lub etyka. Prowadzi to do agresji i brutalności. Badania z 2002 r. wykazały, że ponad 93% morderstw popełnionych przez psychopatów były zaplanowane.

Główna przyczyna patologicznych zachowań socjopaty znajduje się w środowisku. Co więcej, jego zachowania są znacznie bardziej antyspołeczne niż w przypadku psychopaty. Nie ma też badań neurologicznych, które potwierdzałyby socjopatię. Jednak zarówno psychopata, jak i socjopata mają zdolności do zniszczenia życia lub związku z drugim człowiekiem.

Socjopata - test sprawdzający skłonności socjopatycznej

W 1941 roku psychiatra Harvey Cleckley stworzył test mierzący skłonności socjopatyczne. Kwestionariusz składa się z 16 pytań, jednak nie można przesądzić o tak poważnym zaburzeniu na podstawie jednego testu. Pytania prezentują się następująco:

 • Czy myślisz o sobie jako o czarującej i inteligentnej osobie? Socjopata odpowie "tak".
 • Czy masz czasem urojenia lub myślisz w irracjonalny sposób? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy jesteś neurotyczny i często się stresujesz? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy uważasz, że można polegać na tobie? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy kłamanie i oszukiwanie łatwo ci przychodzi? Socjopata odpowie "tak".
 • Czy czujesz często wyrzuty sumienia lub wstyd? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy jesteś świadomy kary za podjęcie złych decyzji? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy potrafisz angażować się w związek i szczerze kochać drugą osobę? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy twoje emocje są adekwatne do sytuacji? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy wiesz jak się czujesz w danym momencie? Socjopata odpowie "nie".
 • Czy dobrze radzisz sobie w społeczeństwie? Socjopata może odpowiedzieć "tak" i "nie".
 • Czy jesteś duszą towarzystwa na imprezach? Socjopata odpowie "tak".
 • Czy zdarzyło ci się, że groziłeś komuś, że go zabijesz? "Socjopata odpowie "tak".
 • Czy czujesz głębokie uczucia podczas seksu" Socjopata odpowie "nie".
 • Czy trudno ci jest brać odpowiedzialność za podjęte decyzje? Socjopata odpowie "tak".

Socjopata - jak postępować?

Z socjopatą nie można wchodzić w utarczki słowne ani okazywać mu pogardy. Gdy się go sprowokuje, będzie on jeszcze bardziej agresywny i zaczepny. W relacji z socjopatą najlepiej robić swoje i nie okazywać słabości. Gdy staje się on trudny w kontakcie, najlepiej jest zniknąć z jego pola widzenia. Będąc w relacji z socjopatą, należy być przygotowanym na liczne ataki złości i częste manipulacje z jego strony. Nie można też liczyć na nagłą zmianę zachowania, ponieważ najczęściej nie zależy im na wyjściu z tej sytuacji.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
235
14
Komentarze (0)
Nie przegap
Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?
Barszcz Sosnowskiego – czym grozi kontakt z tą rośliną?
Jelito czcze – najczęstsze choroby i ich leczenie
Jelito czcze – najczęstsze choroby i ich leczenie
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka. O czym mogą świadczyć łzawiące oczy?
Nadmierne łzawienie oczu - przyczyny, leczenie i profilaktyka. O czym mogą świadczyć łzawiące oczy?
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją