Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny i objawy biegunki w ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny i objawy biegunki w ciąży

Biegunka to dolegliwość, która przytrafia się dość często w trakcie ciąży, a rozwolnienie pojawiające się w okolicach terminu rozwiązania może być jego zwiastunem. Na biegunkę u ciężarnych zaleca się stosowanie domowych sposobów, bezpiecznych dla dziecka i mamy leków oraz dietoterapii.

Ciężarne kobiety bardzo często cierpią na zaparcia, ale przyszłym mamom może doskwierać także biegunka - potocznie nazywana rozwolnieniem. Biegunki nie wolno bagatelizować, ponieważ jej konsekwencje mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka.

Biegunka na początku ciąży - czym się objawia?

Biegunka polega na zwiększonej częstotliwości wypróżnień (według Światowej Organizacji Zdrowia powyżej 3 wypróżnień na dobę) oraz ilości wydalanego stolca (powyżej 200 g na dobę). W większości przypadków stanowi krótkotrwały, łagodny, niewymagający leczenia, samoograniczający się stan. 

W nielicznych przypadkach stanowi zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza kiedy długo się utrzymuje i towarzyszą jej niespecyficzne dolegliwości. U kobiet spodziewających się dziecka, biegunka pojawia się na początku przebiegu ciąży i jest jednym z jej pierwszych oznak. Nie należy mylić biegunki chorobowej z biegunką przed porodem. Wówczas organizm ciężarnej kobiety w naturalny sposób oczyszcza się oraz przygotowuje do porodu i przejścia dziecka przez drogi rodne kobiety. Do objawów biegunki zalicza się:

  • zmianę konsystencji stolca ze stałej na półpłynną lub płynną,
  • stan ogólnego osłabienia,
  • niekiedy towarzyszy jej gorączka, dreszcze,
  • kurczowe bóle brzucha,
  • bolesne parcie na stolec,
  • utratę wody, odwodnienie,
  • zaburzenia gospodarki elektrolitowej,
  • zmianę zapachu kału,

Niekiedy biegunce towarzyszy gorączka i dreszcze, a w stolcu może pojawiać się domieszka krwi, śluzu lub ropy.

Zobacz film: Przyczyny i leczenie biegunki. Źródło: 36,6

Przyczyny biegunki w ciąży

Przyczyny biegunki u kobiet w ciąży są zazwyczaj takie same jak u innych osób. Istnieje jednak grupa czynników, które sprawiają, że ciąża sprzyja rozwolnieniu. Przyszłe matki, ze względu na osłabiony system immunologiczny, są znacznie bardziej podatne na rozmaite infekcje bakteryjne, wirusowe, a niekiedy także pasożytnicze, które mogą stać się przyczyną problemów gastrycznych. 

Obawa o zdrowie własne i dziecka, inne uciążliwe dolegliwości towarzyszące ciąży, ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu czy samo przyjście na świat dziecka stanowią silne źródło stresu dla ciężarnej (nazywanego powszechnie stresem przedporodowym). Organizm może także reagować biegunką na typowe dla ciąży zmiany hormonalne.

Biegunka to objaw towarzyszący alergii pokarmowej oraz niestrawności (częste spożywanie potraw tłustych, nieświeżych, niedogotowanych). Może stanowić następstwo zatruć pokarmowych czy nieprawidłowej diety. Warto zatem pamiętać o podstawowych zasadach diety w ciąży i wyeliminować produkty potencjalnie szkodliwe. 

Znaczna część kobiet w trakcie ciąży zmaga się z zaparciami, które zwalczają spożywając produkty bogate w błonnik, jak chleb razowy, warzywa i owoce, a zwłaszcza suszone śliwki. Nadmierne ich spożycie skutkuje wrażliwością układu pokarmowego i pojawieniem się stanu przeciwnego do zaparć - rozwolnienia.

Domowe sposoby na biegunkę w trakcie ciąży

Zanim udamy się po pomoc do specjalisty i sięgniemy po środki farmaceutyczne, warto skorzystać z domowych sposobów w walce z problemami jelitowymi. W pierwszej kolejno?ci zaleca się zażywanie węgla leczniczego, który reguluje pracę układu trawiennego. Objawy biegunki stają się mniej uciążliwe, gdy naszą dietę wzbogacimy o banany oraz suszone owoce, a zwłaszcza czarne jagody, które działają zapierająco. 

Ponadto, przy problemach z trawieniem, powinno się stosować lekką dietę. Proponuje się spożywanie rozgotowanego ryżu, przecieru z gotowanej marchwi, gotowanych jabłek, kaszek, sucharków, chrupek kukurydzianych, kleików. Produkty te zawierają pektyny, które wchłaniając część wody, łagodzą objawy biegunki. 

Odpowiednie odżywianie ciężarnej w trakcie biegunki zapobiega niedożywieniu oraz niedoborom pokarmowym. Z jadłospisu należy wykluczyć gazowane napoje, słodycze, tłuste i smażone potrawy, a także soki, zwłaszcza cytrusowe, które zakwaszają organizm i mogą powodować nasilenie się objawów. Należy nawadniać organizm, aby zapobiec wypłukiwaniu z niego cennych witamin, minerałów, elektrolitów i innych składników niezbędnych dla zdrowia matki i prawidłowego wzrostu dziecka. 

Zaleca się częste picie małych porcji (po kilka łyków) co 15 minut. Szczególnie dobra w tej sytuacji jest ciepła, gorzka, czarna herbata, letnia woda z miodem lub napar z mięty. Ponadto zaleca się odpoczynek i relaks.

Leczenie biegunki w ciąży

Gdy domowe sposoby okażą się niepomocne, a biegunka nie ustąpiła lub nasiliła się w ciągu 48 godzin, należy udać się do lekarza. 

Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz zleci badania, które pozwolą określić przyczyny biegunki. W większości przypadków stosuje się farmakoterapię opartą na bezpiecznych dla matki i dziecka lekach. Wraz z kałem tracone są elektrolity, dlatego należy pamiętać o uzupełnianiu ich w trakcie biegunki, stosując dostępne w aptece bez recepty preparaty, zawierające odpowiednie mieszanki elektrolitów dla ciężarnych kobiet.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
3
Polecamy
Zaparcia w ciąży - czy to normalne?
Czy interwencja lekarza jest niezbędna?
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży
Zaparcia w ciąży - czy to normalne? Czy interwencja lekarza jest niezbędna? Domowe sposoby na zaparcia w ciąży Dzień Dobry TVN
Rozwolnienie w ciąży – z czego się bierze i jak sobie z nim radzić?
Rozwolnienie w ciąży – z czego się bierze i jak sobie z nim radzić? TVN zdrowie
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży?
Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby Dzień Dobry TVN
Sposoby na zaparcia w ciąży - domowa apteczka dla przyszłej mamy
Sposoby na zaparcia w ciąży - domowa apteczka dla przyszłej mamy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?