Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji. Do jakiego lekarza się udać?
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji. Do jakiego lekarza się udać?

Głowy leżących kobiety i mężczyzny

Fot: Wisky / fotolia.com

Zaburzenia erekcji są jednym z najpowszechniejszych problemów seksualnych dojrzałych mężczyzn. Aż 50% mężczyzn pomiędzy 40. a 70. rokiem życia uskarża się na problemy z erekcją.

Erekcja jest nieodzownym elementem udanego stosunku seksualnego. Problemy z utrzymaniem wzwodu mają wpływ na osiągnięcie orgazmu. Wielu mężczyzn zataja zaburzenia erekcji, tymczasem jest to dolegliwość taka sama jak katar, ból głowy czy też angina – należy bez skrupułów zgłosić się z nią do lekarza. Specjalistami w tej dziedzinie są: androlog, urolog lub seksuolog. W czasie rozmowy z lekarzem nie należy nic zatajać, gdyż przyczyną zaburzeń może być choroba ogólna, do zdiagnozowania której potrzebne są wyniki badań poziomu cukru, cholesterolu, testosteronu i prolaktyny we krwi oraz USG prostaty. Jeżeli są one w normie, przyczynami mogą być psychika lub dolegliwości ciała.

Problemy psychologiczne

W wielu przypadkach przyczyną zaburzeń erekcji są problemy psychologiczne mężczyzny. Młodzi mężczyźni dopiero rozpoczynają współżycie seksualne i obawiają się, że nie zadowolą swojej partnerki. Czasami też problemy z erekcją wynikają z zahamowań seksualnych wyniesionych z domu – rodzice mogą wmówić np. że seks niesłużący prokreacji jest naganny. U dojrzałych mężczyzn z kolei problemy polegają na lęku, że z powodu mniejszej sprawności fizycznej nie sprostają oczekiwaniom swojej partnerki.

Wyróżnia się rozmaite psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji, takie jak: niska samoocena, problemy w związku (ochłodzenie uczuć, zdrada, poczucie winy, złe doświadczenia seksualne), niewłaściwe reakcje partnerki, kompleks małego członka, rygoryzm seksualny i wychowawczy, ortodoksja religijna, niepełna identyfikacja z rolą męską, nieświadome tendencje homoseksualne, zadaniowe podejście do seksu, depresja, fobie, stany histeryczne, negatywne fantazje erotyczne, dewiacje oraz lęk przed posiadaniem dzieci lub chorobami wenerycznymi.

Zobacz także: Jakie są przyczyny porannego wzwodu?

Zobacz film: Jak przebiega erekcja? Źródło: 36,6

Inne przyczyny zaburzeń erekcji

Poza problemami psychologicznymi, zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przemęczeniem, długotrwałym stresem, nadużywaniem alkoholu i innych używek. Czasami mogą to też być niedomagania neurologiczne wynikające z chorób lub urazów kręgosłupa. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji należą schorzenia układu krążenia, szczególnie miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Innymi chorobami wpływającymi na zaburzenia erekcji są: cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, przerost prostaty (gruczołu krokowego) oraz infekcje układu moczowego. Do potencjalnych przyczyn problemów ze wzwodem zalicza się też: branie leków (na choroby serca, na nadciśnienie tętnicze, antydepresyjnych, uspokajających, diuretyków) oraz niski poziom testosteronu u mężczyzny (najczęściej w okresie andropauzy).

Zobacz też: Jak działa pierścień erekcyjny?

Skutki zaburzeń erekcji

Głównym skutkiem zaburzenia erekcji jest obniżona sprawność seksualna mężczyzny, która prowadzi do spadku jego pewności siebie, a co za tym idzie całkowicie ograniczy ich aktywność seksualną. Wpływa to także na codzienne funkcjonowanie mężczyzny, a w dalszej konsekwencji może doprowadzić do rozpadu związku. Ze względu na zakłopotanie i poczucie wstydu w przypadku pierwszych problemów z impotencją mężczyźni często niesłusznie zwlekają ze zgłoszeniem się do lekarza. Szacuje się, że przeciętny mężczyzna trafia do lekarza dopiero 2 lata po pierwszych zaburzeniach erekcji. Należy zgłosić się szybciej, gdyż zwiększa to szanse na szybkie zażegnanie problemu.

Samodzielne leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji należy rozpocząć przede wszystkim od siebie – zmienić styl życia. Aby poprawić libido, należy rzucić palenie, nie nadużywać alkoholu, zredukować nadwagę, regularnie być aktywnym fizycznie, zadbać o prawidłowe wyniki pomiarów ciśnienia i poziomu cholesterolu, ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych, a nawet zostać półwegetarianinem (jeść więcej warzyw niż mięsa). Poza tym dobrze na wzwód działają regularne ćwiczenia mięśni miednicy, np. zaciskanie ich w trakcie oddawania moczu. Z problemem można się także uporać przez regularne współżycie seksualne.

Medyczne sposoby na zaburzenia erekcji: zastrzyki

Zastrzyki, które mężczyzna wstrzykuje sobie do ciał jamistych prącia za pomocą bardzo cienkiej igły. Wstrzykiwana substancja to tzw. caverject – rozkurcza ona mięśniówkę ciał jamistych penisa i rozszerza jego tętnice. Dzięki temu po 5-20 minutach od zastrzyku następuje erekcja, która trwa około godzinę. Należy pamiętać, by nie przesadzać z częstością tych iniekcji – należy je wykonywać nie częściej niż co 24 godziny i nie więcej niż 3 razy w tygodniu.

Medyczne sposoby na zaburzenia erekcji: pompka

Na penis mężczyzna zakłada plastikowy cylinder tak, by szczelnie przylegał do nasady członka. Następnie przy pomocy małej pompki wyciąga z cylindra powietrze, co sprawia, że wytworzone w ten sposób podciśnienie wypełnia ciała jamiste penisa. Kiedy dojdzie do erekcji, mężczyzna powinien zsunąć znajdujący się na końcu cylindra pierścień uciskowy. Zablokuje on odpływ krwi z penisa. Erekcja utrzymywana przez ucisk pierścienia nie powinna trwać dłużej niż 20-30 minut.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
3
Polecamy
Problemy z erekcją:
przyczyny fizyczne i psychiczne oraz leczenie:
środki bez recepty, zastrzyki lub bypassy
Problemy z erekcją: przyczyny fizyczne i psychiczne oraz leczenie: środki bez recepty, zastrzyki lub bypassy TVN zdrowie
Co to jest erekcja?
Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
Co to jest erekcja? Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Priapizm – zaburzenia erekcji.
Skąd się bierze?
Leczenie
Priapizm – zaburzenia erekcji. Skąd się bierze? Leczenie Dzień Dobry TVN
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa?
Jakie są przyczyny zaburzeń?
Erekcja – kiedy jest niepełna, a kiedy prawidłowa? Jakie są przyczyny zaburzeń? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Matejko
A czy takie środki nie mają działania uzależniającego?
Czytaj całość
baltazar
mi wystarczyło, że poszedłem do mojego lekarza rodzinnego. przepisał mi Maxigrę Go - lek który żuje się przed seksem. jest jak zwykła guma miętowa. Wystarczy, że przed seksem go wyzuje, na 15 minut i zaczyna działać.
Czytaj całość
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy