Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przyczyny duszności w gardle i klatce piersiowej. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
menu
Polub nas na Facebooku

Przyczyny duszności w gardle i klatce piersiowej. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

AntonioGuillem/getty images

Przyczyny duszności to przede wszystkim ostre lub przewlekłe choroby płuc, a także schorzenia układu krążenia, zaburzenia neurologiczne lub zatrucia. Zwykle towarzyszą jej także inne objawy: kaszel, świsty podczas oddychania i ból w klatce piersiowej. Niezależnie od przyczyny duszność wymaga konsultacji lekarskiej.

Duszność to subiektywne uczucie braku powietrza lub trudności w oddychaniu. Towarzyszą jej też czasem: wzmożona praca mięśni oddechowych, zadyszka, kaszel, świsty podczas oddychania, niemożność zaczerpnięcia powietrza oraz ból w klatce piersiowej. Chorzy odczuwają także lęk. Duszność może pojawić się podczas wysiłku fizycznego, niekiedy w spoczynku – najczęściej w pozycji leżącej. Może być napadowa lub przewlekła. Najczęstsze przyczyny duszności to choroby płuc i serca, zaburzenia neurologiczne, zatrucia lub wzburzenie emocjonalne.

Najczęstsze przyczyny duszności

Na duszność mogą mieć wpływ czynniki środowiskowe, fizjologiczne i psychologiczne. Jej przyczyną nie zawsze jest poważna choroba – bardzo często uczucie braku tchu pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym, kiedy organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Podobnie może dziać się na dużych wysokościach (np. w górach). U części osób duszność jest odpowiedzią na wzburzenie emocjonalne i silny stres.

Inne przyczyny duszności to:

  • choroby układu oddechowego,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  •  schorzenia układu krążenia,
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego,
  • zatrucia.

W zależności od przyczyny duszności mogą jej towarzyszyć także: kaszel, zasinienie skóry, ból w klatce piersiowej, wzmożona praca mięśni oddechowych, niemożność mówienia, a także świsty lub charczenie podczas wdychania lub wydychania powietrza. Czasem występuje także lęk lub atak paniki. Jeżeli pojawią się problemy z oddychaniem, należy udać się do lekarza.

Przyczyny duszności napadowej

Duszność napadowa to stan, w którym uczucie braku tchu pojawia się nagle. Może przytrafić się osobom, u których doszło do infekcji dróg oddechowych (ostrego zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, krtani). Utrudnione oddychanie jest spowodowane zwężeniem dróg oddechowych. Poza dusznością najczęściej występuje także gorączka, kaszel, świszczący oddech i ogólne złe samopoczucie.

Inne przyczyny duszności napadowej to zaostrzenie chorób przewlekłych: astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Kiedy dojdzie do skurczu oskrzeli i zwężenia dróg oddechowych, pacjent kaszle oraz odczuwa ucisk w klatce piersiowej i duszność. Objawy te mogą mieć różny stopień nasilenia i ustępują po podaniu leków.

Innymi przyczynami duszności napadowej są:

  • zatorowość płucna,
  • obrzęk płuc,
  • odma opłucnowa,
  • aspiracja ciała obcego,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • zaostrzenie niewydolności krążenia,
  • uszkodzenie dróg oddechowych substancją chemiczną,
  • słaba kondycja fizyczna (wysiłek fizyczny niewspółmierny do możliwości),
  • stres, wzburzenie emocjonalne, atak paniki.

Jakie są przyczyny duszności przewlekłej?

Duszność wysiłkowa to trudności w oddychaniu, które rozwijają się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Początkowo są odczuwane w trakcie sporego wysiłku fizycznego, jednak z czasem pojawiają się nawet w trakcie chodzenia lub spoczynku. Przyczyny duszności przewlekłej to:

  • zwłóknienie płuc,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • pierwotne nadciśnienie płucne,
  • choroby klatki piersiowej,
  • mukowiscydoza,
  • guzy w klatce piersiowej,
  • przewlekła niewydolność serca,
  • miastenia,
  • stwardnienie zanikowe boczne.

Przyczyny duszności w nocy

Przyczyny duszności w nocy lub w pozycji leżącej mogą być związane z infekcją dróg oddechowych, obturacyjnym bezdechem sennym lub astmą. Trudności z oddychaniem mogą wystąpić także u pacjentów ze zdiagnozowaną dychawicą sercową. Jest to choroba spowodowana zastojem krwi w krążeniu płucnym. Schorzenie towarzyszy lewokomorowej niewydolności serca. Duszność ustępuje po kilkunastu minutach po zmianie pozycji z leżącej na stojącą.

Przyczyny duszności w gardle

Duszność w gardle to potoczne określenie, którego używają pacjenci z uciskiem lub uczuciem ciała obcego w gardle. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw wymagający konsultacji lekarskiej i wykonania podstawowych badań laryngologicznych. Możliwe przyczyny duszności w gardle to:

Kiedy należy zgłosić się do lekarza przy duszności?

Do lekarza należy zgłosić się zawsze, kiedy wystąpią trudności w oddychaniu. Specjalista zbierze wywiad i wykona badania, które pozwolą ustalić przyczyny duszności. Szczególnie niebezpieczną sytuacją wymagającą pilnej interwencji medycznej jest duszność, której towarzyszy zasinienie skóry, utrata przytomności, silny ból w klatce piersiowej lub nagłe pogorszenie samopoczucia.

Zobacz film: Drogi oddechowe

źródło: x-news

Bibliografia:

1. J. Kozielski, Diagnostyka duszności w chorobach płuc, [w:] „Folia Cardiologica Excerpta” 2013, tom 8, supl. B, https://journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/viewFile/35784/25894, [dostęp: 12.08.2019].

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
7
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Objawy i przyczyny duszności w klatce piersiowej w nocy i w dzień 
Objawy i przyczyny duszności w klatce piersiowej w nocy i w dzień  TVN zdrowie
Jakie są przyczyny braku tchu i czego może być on objawem?
Jakie są przyczyny braku tchu i czego może być on objawem? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty