Czytasz: Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego – objawy i leczenie schorzenia

NAN

Fot: smallblackcat / stock.adobe.com

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest skutkiem dyskopatii, rwy kulszowej, zbyt małej ilości mazi stawowej lub przepuklina krążka międzykręgowego. Leczenie schorzenia polega na zabiegach rehabilitacyjnych (metoda McKenzie'go), ćwiczeniach indywidualnych oraz pływaniu na plecach i rozciąganiu się. W bólach kręgosłupa ważna jest również dieta bogata w witaminy A, B, D, E oraz minerały, takie jak wapń i krzem.

Kręgosłup w dolnych partiach nazywany jest odcinkiem lędźwiowym. Ból w tym miejscu jest najczęstszą dolegliwością pleców.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym

Odcinek lędźwiowy umożliwia prawidłową postawę ciała i płynny ruch. Ból w tym miejscu często jest lekceważony, jednak często jest symptomem poważnych chorób kręgosłupa. Zwyrodnienie tego odcinka powstaje zwykle na skutek zbyt małej ilości mazi stawowej. Skutkiem tego chrząstka w stawie staje się nierówna i coraz cieńsza. Z biegiem czasu powoduje to obniżenie kręgów kręgosłupa i ucisk na nerwy. Do zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym dochodzi też często w przypadku, gdy osoba przyjmuje nienaturalną postawę, która utrudnia jej normalnie działanie. Objawy nasilają się też podczas kaszlu, kichania i poruszania tym odcinkiem. Jeśli czuje się dolegliwość w tym miejscu dłużej niż 2 tygodnie należy udać się do lekarza, który wykona prześwietlenie rentgenowskie oraz zleci badanie tomografem lub rezonansem magnetycznym.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny: dyskopatia, rwa kulszowa

Dyskopatia jest jednym z najpopularniejszych przyczyn bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Jest to schorzenie, w którym zaburzeniu ulega krążek międzykręgowy. Jego jądro miażdżyste staje się uwypuklone, przez co naciska ono na rdzeń kręgowy i jego nerwy. Skutkuje to silnym bólem w obrębie kręgosłupa oraz podrażnieniem nerwów. W cięższych stanach tej choroby pacjent odczuwa mrowienie w okolicy kręgów szyjnych oraz drętwienie kończyn. Natomiast rwa kulszowa skutkuje nagłym, ostrym bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż pośladków w stronę stopy. Osoba doświadczająca tego nieprzyjemnego uczucia czuje też mrowienie i drętwienie ciała. Rwa kulszowa powstaje w wyniku ucisku korzenia nerwu w miejscu opuszczania kanału kręgosłupa. Często jest to skutkiem dyskopatii lub przeciążenia stawów międzykręgowych.

Leczenie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Podstawą w leczeniu bóli kręgosłupa lędźwiowego jest rehabilitacja. Są to specjalistyczne masaże które rozluźniają mięśnie przykręgowe i mięśnie brzucha. Na rwę kulszową stosuje się metodę McKenzie'go. Lekarze rehabilitanci często zalecają też pływanie na plecach, jogę oraz klasyczne rozciąganie mięśni (jak przed treningiem). Podczas bólu w odcinku lędźwiowym warto też jeździć na rowerze. W przypadku tego rodzaju bólu lekarze nie zalecają raczej biegania. Często wykonuje się też zabiegi indywidualnie w domu, jednak szczegółowy wykaz samodzielnych ćwiczeń jest zależny od wyniku MRI.

Dieta w przypadku bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Niedobór określonych składników mineralnych i witamin może zwiększać bóle kręgosłupa w części lędźwiowej. Podstawą w diecie chroniącej układ kostny są: wapń, magnez, krzem, cynk, chrom oraz witamina A, B, B12, C i D. Należy wystrzegać się mleka, które wypłukuje wapń z organizmu, co pogłębia osteoporozę. Jest to przeciwstawne zdanie do wiedzy potocznej, gdzie utożsamia się mleko ze wzmacnianiem kości. Składnik ten powinien być tylko przyjmowany w okresie niemowlęcym. Niezmiernie ważnym składnikiem diety są warzywa, takie jak: marchewka, kapusta, brokuły, pietruszka, buraki i ogórki. Opóźniają one starzenie się stawów i zapobiegają zwyrodnieniom kręgosłupa. Tuńczyk, makrela i śledzie są bogate w kwasy omega-3, które nadają kościom elastyczności i sprawności. Substancje te występują też w olejach: z oliwek, lnianym i rzepakowym. Przy bólach kręgosłupa należy koniecznie unikać fast foodów, chipsów, alkoholu i mocnej kawy. Szkodliwie na stawy wpływa również tłuszcz zwierzęcy i białe pieczywo.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Ból macicy w ciąży, po stosunku i przed okresem – przyczyny
Wypadanie włosów – przyczyny, pielęgnacja i sposoby zapobiegania
Włókniak twardy – co to jest? Jak usunąć włókniak twardy na nodze?
Krótkie wędzidełko napletka i języka. Czym się objawia i jakie zabiegi może pomóc?
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie