Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Przeziębienie pęcherza moczowego – jakie są jego przyczyny? Objawy zapalenia pęcherza. Jak wyleczyć przeziębienie pęcherza – leczenie farmakologiczne i domowe sposoby

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Michal Ludwiczak / fotolia.com

Przeziębienie pęcherza jest dolegliwością częściej występującą u kobiet, co wynika z budowy anatomicznej żeńskiego układu moczowego. Infekcji towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, które można łagodzić domowymi sposobami, np. stosując nasiadówki. 

Przeziębiony pęcherz jest dolegliwością, której pierwszym objawem jest uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu. Osoba chora często korzysta z toalety, przy czym towarzyszą jej dolegliwości bólowe. Przeziębienia nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone może prowadzić do niebezpiecznego powikłania – zapalania nerek.

Przeziębienie pęcherza moczowego: przyczyny

Przeziębienie pęcherza, czyli inaczej zapalenie jest schorzeniem, które częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z budowy anatomicznej układu moczowego. U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza – ma około 4-5 centymetrów długości, podczas gdy u mężczyzn osiąga długość 15-20 centymetrów. Zapalenie pęcherza jest typowo kobiecą dolegliwością również z tego powodu, że żeńska cewka moczowa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z odbytem będącym naturalnym siedliskiem różnych drobnoustrojów, m.in. bakterii – pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Przeziębienie pęcherza jest również powszechną dolegliwością wśród dzieci. Zapalenie pęcherza rozwija się w momencie, gdy bakteria ta przedostanie się do dróg moczowych. Inną przyczyną może być zakażenie wywołane przez: chlamydie, dwoinkę rzeżączki lub gronkowca, ale w większości przypadków za zapalenie pęcherza odpowiada E. coli. Do infekcji najczęściej dochodzi u osób z obniżoną odpornością, np. przy ogólnym przeziębieniu organizmu.

Zobacz także: Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?

Przeziębienie pęcherza – jakie są czynniki ryzyka?

Do przeziębienia pęcherza moczowego najczęściej dochodzi w lecie. Infekcji sprzyja przechłodzenie pęcherza, którego przyczyną może być długotrwałe siedzenie na wilgotnym piasku na plaży w mokrym stroju kąpielowym. Zapalenie pęcherza może rozwinąć się w następstwie częstych kontaktów seksualnych, w trakcie których bakterie bytujące w okolicach odbytu mogą zostać przeniesione do cewki moczowej. Ponadto podczas stosunków nierzadko dochodzi do otarć błony śluzowej cewki, w ten sposób drobnoustroje łatwiej i szybciej wnikają do organizmu. Czynnikiem ryzyka rozwoju zapalenia pęcherza moczowego jest również niewłaściwa higiena okolic intymnych. Przeziębienie pęcherza częściej występuje u kobiet noszących obcisłe spodnie lub bieliznę wytworzoną ze sztucznych włókien. Skutkiem tego jest przegrzanie okolic intymnych i ich nadmierna potliwość, co sprzyja namnażaniu się bakterii i powstawaniu choroby.

Jak objawia się przeziębienie pęcherza?

Zakażeniu pęcherza towarzyszą bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej pierwszym objawem przeziębienia pęcherza moczowego jest uczucie lekkiego pieczenia w trakcie mikcji, czyli podczas oddawania moczu. Z czasem osoba chora coraz częściej uczęszcza do toalety z powodu uczucia ciągłego parcia na mocz, nawet wówczas, gdy pęcherz nie jest wypełniony. Przeważnie mocz oddawany jest w bardzo małych ilościach. W trakcie mikcji osoba chora odczuwa ból, pieczenie oraz kłucie. Nierzadko towarzyszy jej ból w podbrzuszu lub w okolicy krzyżowej, dreszcze oraz podwyższona temperatura ciała. W badaniach laboratoryjnych lekarz wykrywa obecność krwi i bakterii w moczu. Przeziębienie pęcherza u małego dziecka może objawiać się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, gorączką, brakiem apetytu oraz rozdrażnieniem. Objawy przeziębienia pęcherza nie wydają się groźne, jednak są bardzo uciążliwe. Niezastosowanie odpowiedniego leczenia może prowadzić do częstego nawracania infekcji, a nawet do zapalenia nerek.

Jak leczyć przeziębienie pęcherza?

Przy zauważeniu u siebie objawów sugerujących zapalenie pęcherza moczowego należy udać się na wizytę do lekarza. Leczenie polega na stosowaniu antybiotykoterapii, która powinna trwać około 7-10 dni, aby przyniosła oczekiwane efekty. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu pęcherza ustępują bardzo szybko, a u chorego dochodzi do poprawy ogólnego samopoczucia. Nie należy jednak przerywać leczenia, gdyż może to doprowadzić do niedoleczenia infekcji, a w konsekwencji do rozwoju zakażenia nerek.

Domowe sposoby na przeziębiony pęcherz

W łagodzeniu objawów przeziębienia pęcherza moczowego skuteczne są domowe sposoby. Ważne jest wygrzewanie się, najlepiej w łóżku pod kołdrą. Wskazane jest przyłożenie termoforu lub poduszki elektrycznej do podbrzusza oraz w okolicę krzyżową, czyli do dolnej części pleców. W trakcie infekcji osoba chora powinna przyjmować duże ilości płynów – około 3 litrów dziennie – co przyspieszy proces wypłukiwania bakterii z dróg moczowych. Zalecana jest przede wszystkim niegazowana woda mineralna, do której można dodać soku zawierającego witaminę C, np. świeżo wyciśniętego z połówki cytryny, z czarnej porzeczki czy żurawiny. Pomocniczo w leczeniu stosuje się ziołowe napary z pokrzywy, bratka lub mniszka lekarskiego, które działają moczopędnie i zwalczają dolegliwości towarzyszące zakażeniu pęcherza moczowego.

Zobacz także: Domowe i skuteczne sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci, mężczyzn i kobiet

 Łagodząco na przeziębienie pęcherza działają również nasiadówki. Wystarczy do gorącej wody dodać naparu z rumianku, szałwii lub skrzypu polnego, które działają antyseptycznie (odkażająco). Całość parzy się przez około 15 minut. Osoba chora powinna usiąść w wodzie na 10-15 minut. Przy zapaleniu pęcherza moczowego ważna jest szczególna dbałość o higienę okolic intymnych. Po każdym skorzystaniu z toalety należy przemyć miejsca intymne, a następnie delikatnie osuszyć je za pomocą jednorazowego ręcznika papierowego. W codziennej pielęgnacji należy stosować specjalne płyny do higieny intymnej, które nie wywołują podrażnień i posiadają właściwości bakteriobójcze. 

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
37
3
Więcej na temat
Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - co warto wiedzieć?
Kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych - co warto wiedzieć?
Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby
Czosnek – naturalne lekarstwo na przeziębienie
Czosnek – naturalne lekarstwo na przeziębienie
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?