Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby leczenia i bezpieczne leki
menu
Polub nas na Facebooku

Przeziębienie a karmienie piersią – domowe sposoby leczenia i bezpieczne leki

przeziębienie

Fot. Tom Merton / Getty Images

Przeziębienie a karmienie piersią to uciążliwa dla matki zależność, która ma ograniczone możliwości farmakoterapii. Warto zatem łagodzić objawy choroby, wykorzystując sprawdzone domowe rozwiązania, a dopiero w razie ich nieskuteczności wspomagać się bezpiecznymi lekami.

Przeziębienie a karmienie piersią to zależność, kiedy matka doświadcza wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak ból głowy, podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel i ból gardła, a jednocześnie musi myśleć o bezpieczeństwie przystawianego do piersi dziecka. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, który pomoże wybrać najlepsze w tym czasie leki. Karmiące piersią nie powinny zażywać żadnych środków na własną rękę.

Przeziębienie a karmienie piersią – czy powinno się przystawiać dziecko do piersi?

Przeziębienie a karmienie piersią to relacja, która nie stanowi powodu do rezygnowania z przystawiania dziecka do piersi. Kobiety martwią się, aby podczas karmienia nie przekazać dziecku odpowiadających za przeziębienie drobnoustrojów chorobotwórczych, zwłaszcza że małe dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego. W rzeczywistości jest odwrotnie – karmienie piersią dziecka podczas przeziębienia to najlepsze rozwiązanie, gdyż ciało chorej matki wytwarza przeciwciała, które są przekazywane niemowlakowi razem z mlekiem. Immunoglobuliny pozwolą jego organizmowi zapobiec infekcji, a w razie zachorowania szybciej i łagodniej je znieść. Wyjątkowy skład matczynego mleka sprawia, że karmienie to najlepsza ochrona przed infekcją dla dziecka.

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na przeziębienie. Źródło: W dobrym stylu

Przeziębienie a karmienie piersią – jakie leki można zażywać?

Leki na przeziębienie a karmienie piersią to zależność, która powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Zanim sięgnie się po jakikolwiek farmaceutyk, należy upewnić się, czy nie okaże się on szkodliwy dla dziecka. Trzeba zatem wiedzieć, co brać w przypadku przeziębienia podczas karmienia piersią Najbardziej bezpieczne są środki stosowane lub działające miejscowo, czyli takie, które nie wchłaniają się do krwi, jak np. spraye lub krople do nosa. Ponadto najlepiej wybierać leki jednoskładnikowe i zażywać możliwie najmniejszą dawkę, przez jak najkrótszy czas. Leki należy przyjmować tuż przed karmieniem lub zaraz po nim.

Pomocne w zwalczaniu objawów przeziębienia podczas karmienia naturalnego są środki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, takie jak paracetamol i ibuprofen. Według „Laktacyjnego Leksykonu Leków” znajdują się w grupie L1, czyli najbezpieczniejszych leków w czasie laktacji. Ponadto Amerykańska Akademia Pediatrii i Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała je do grupy leków kompatybilnych z karmieniem piersią. Substancje te w minimalnym stopniu przenikają do mleka matki, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane podczas karmienia piersią. Dlatego Apap to jeden z najczęstszych wyborów.

Karmiące matki nie powinny sięgać za to po pochodne kwasu salicylowego zawarte w powszechnie stosowanych na przeziębienie lekach, takich jak Aspiryna i Polopiryna. Ponadto unikać trzeba leków zawierających pseudoefedrynę, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Mimo że osiąga ona nie duże stężenie w mleku, to jak dotąd nie poznano dobrze jej wpływu na organizm dziecka. Podobnie sytuacja ma się w przypadku fenylefryny, dekstrometorfanu i gwajafenezyny.

Na ból gardła i kaszel pomocny jest syrop z babki lancetowatej, prawoślazu i islandzki oparty na wyciągu z porostu islandzkiego oraz ziołowe tabletki do ssania. Często wykorzystywaną substancją czynną w lekach na kaszel jest dekstrometorfan, ale karmiące powinny jej unikać, bo nie potwierdzono, w jakim stopniu lek przenika do pokarmu. Niewskazane podczas karmienia piersią są też środki z kodeiną. Zatkany nos warto smarować maścią majerankową, a żeby zapobiec podrażnieniu skóry wokół nosa, można stosować maść z witaminą A, Linomag krem lub maść. Z rozwagą należy podchodzić do kropli obkurczających śluzówkę nosa zawierających oksymetazolinę, gdyż zaliczono ją do grupy L3, czyli środków, na temat których nie istnieją kontrolowane badania na grupie kobiet karmiących piersią, a ryzyko niepożądanego działania jest możliwe. Najlepszym rozwiązaniem podczas przeziębienia jest stosowanie przez karmiące piersią matki produktów z przeznaczonej dla nich serii leków Prenalen.

Przeziębienie a karmienie piersią – leki a domowe rozwiązania

Zanim sięgnie się po leki na przeziębienie, warto skorzystać ze sprawdzonych domowych rozwiązań. Karmiąca kobieta powinna w tym czasie pozwolić sobie na odpoczynek i skorzystać z pomocy bliskich w opiece nad dzieckiem. Przede wszystkim należy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Zaleca się picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej i ziołowych herbat o działaniu napotnym i rozgrzewającym – z lipy, czarnego bzu i dzikiej róży, do których można dodawać miód, cytrynę oraz sok z malin czy czarnej porzeczki. Znanym domowym sposobem na przeziębienie jest ciepłe mleko z rozgniecionym czosnkiem, masłem i miodem.

Chorej mamie należy zapewnić odpowiednie warunki do wypoczynku i zadbać o częste wietrzenie i nawilżanie powietrza w pokoju, w którym przebywa. Temperatura w nim powinna wynosić 18–20°C. Chore gardło warto płukać wodą z solą lub z wodą utlenioną. Powszechnie znanym rozwiązaniem jest też syrop cebulowy. Zatkany nos oczyszcza się przy użyciu soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej. Pozytywne działanie mają też inhalacje z dodatkiem kilku kropli olejku z drzewa herbacianego lub naparu z majeranku i sody oczyszczonej.

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Frieske K., Morike K., Neumann G., Windorfer A., Leki w ciąży i laktacji, Wrocław, MedPharm Polska, 2009.

2. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Karmienie piersią w teorii i praktyce, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2012.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
0
Polecamy
Przeziębienie a karmienie piersią – najlepsze metody leczenia dla młodych mam
Przeziębienie a karmienie piersią – najlepsze metody leczenia dla młodych mam Dzień Dobry TVN
Grypa a karmienie piersią - czy matka powinna przystawiać dziecko do piersi i przyjmować leki?
Grypa a karmienie piersią - czy matka powinna przystawiać dziecko do piersi i przyjmować leki? TVN zdrowie
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki TVN zdrowie
Poznaj najlepsze sposoby na katar
Poznaj najlepsze sposoby na katar Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?