Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewlekłe zapalenie zatok u dorosłych i dzieci – objawy, leczenie i powikłania
menu
Polub nas na Facebooku

Przewlekłe zapalenie zatok u dorosłych i dzieci – objawy, leczenie i powikłania

Prześwietlenie zatok przynosowych

Fot: stockdevil / gettyimages.com

Przewlekłe zapalenie zatok to stan chorobowy, który pojawia się najczęściej jesienią i zimą. Objawia się m.in. silnymi bólami głowy, zatkanym nosem i pogorszeniem odczuwania smaku, a także słabym węchem i słuchem. Zatkanie zatok jest najczęściej spowodowane polipami, które należy leczyć.

Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie dotykające aż 15% Polaków, które w odróżnieniu od ostrego zapalenia zatok, trwa powyżej 12 tygodni. Jest to stan, którego nie warto bagatelizować, gdyż nieleczony może mieć wiele powikłań. Jest wtedy o wiele trudniejszy do wyleczenia i najczęściej wymaga również hospitalizacji.

Przewlekłe zapalenie zatok – objawy

Objawy przewlekłego zapalenia zatok są uciążliwe i wywołują dyskomfort. Należą do nich m.in. ból głowy – rozpierający, promieniujący do czubka głowy, nasilający się przy pochylaniu i rano. Ponadto występuje także ropny bądź wodnisty katar, a także zatkany nos i problemy z odczuwaniem smaku oraz węchem i słuchem. Osoby borykające się z przewlekłym zapaleniem zatok odczuwają także ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, które często przeradza się w kaszel i chrząkanie. Jeśli dotyczy ono zatok szczękowych, to osoba chora zmaga się też z bólem szczęki, a jeśli zainfekowane są zatoki sitowe, może pojawić się obrzęk powiek. Objawy przewlekłego zapalenia zatok mogą być również związane ze stanami gorączkowymi i gorączką, a także ogólnym złym samopoczuciem. Niektóre osoby podczas tego stanu będą cierpiały na bezsenność, inne z kolei podczas snu będą chrapać, oddychać ustami lub cierpieć na bezdechy. Jeśli choroba dotyczy dzieci, to mogą również występować krwawienia z nosa.

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok, należy przede wszystkim ustalić przyczynę powstawania tego stanu. Najważniejsze jest znalezienie przyczyny występowania zapalenia, np. znalezienie polipa, którego trzeba usunąć. Ponadto przed rozpoczęciem leczenia specjalista zleca badania diagnostyczne. Dopiero później wdrożone zostanie leczenie (min. 4-tygodniowe), które umożliwia uporanie się z objawami i pozbycie się stanu zapalnego. Jeśli jednak przewlekłe zapalenie zatok powraca, należy również rozważyć chirurgiczne leczenie. Można skorzystać np. z mikrochirurgii wewnątrznosowej lub metody endoskopowej. Polegają one na usunięciu zainfekowanych tkanek, co skutkuje udrożnieniem połączenia między zatoką a jamą nosową. Metody te są w pełni bezpieczne i mogą spowodować tylko minimalne uszkodzenie i powikłania.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Sposoby na przewlekłe zapalenie zatok u dzieci

Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci stwierdza się, gdy występuje ono przez ponad 12 tygodni. Z reguły ma wtedy średnio nasilone objawy. Jego leczenie polega głównie na wykorzystaniu terapii opartej na sterydach. Kuracja stosowana jest u dzieci niezależnie od tego, czy objawy jeszcze występują, i może trwać nawet 2–3 miesiące. Jeśli jednak przyczyną zapalenia są bakterie, to specjalista zastosuje terapię antybiotykową, która będzie trwała krócej, bo ok. 1 miesiąca. Jeśli stan zapalny utrzymuje się przez kilka tygodni, może zostać zlecona punkcja. Jest to zabieg polegający na przebiciu igłą zatoki w nosie, wstrzyknięciu soli fizjologicznej i tym samym wypłukanie znajdującej się w niej ropy. Czasami leczenie przewlekłego zapalenia zatok u dzieci jest związane z diagnostyką w kierunku testów alergicznych. Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomaga, to konieczny jest zabieg operacyjny. Można go także wykonać wtedy, gdy okaże się, że przyczyną przewlekłych zapaleń jest nieodpowiednia budowa anatomiczna, która wymaga korekty. W leczeniu ważne jest również zwiększenie odporności organizmu i tym samym zmniejszenie ryzyka infekcji bakteryjnej, która może wywołać zapalenie. U dzieci stosowane są także szczepienia przeciw grypie i innym zakażeniom bakteryjnym.

Przewlekłe zapalenie zatok – powikłania

Objawy przewlekłego zapalenia zatok nierzadko są bagatelizowane. Symptomy trwające wiele tygodni i nieskonsultowane z lekarzem mogą okazać się groźne dla zdrowia. Powikłania przewlekłego zapalenia zatok mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się choroby na pobliskie naczynia krwionośne lub chłonne. Najczęstszym skutkiem zaniedbania są powikłania oczodołowe, które przyczyniają się do zapalenia nerwów, a później struktur wewnątrzczaszkowych. Gdy do nich dojdzie, może pojawić się obrzęk powiek, spojówek, pogorszenie widzenia, a także ból podczas patrzenia. Jeśli zapalenie dotyczy zatok czołowych bądź klinowych, to powikłania związane są z ropniem mózgu, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zakrzepowym zapaleniem zatok żylnych opony twardej. Występują wtedy bardzo silne bóle głowy, światłowstręt, wymioty i wysoka gorączka. Powyższe objawy wymagają interwencji lekarskiej. Powikłania przewlekłego zapalenia zatok są trudniejsze w leczeniu i nierzadko wymagają pobytu w szpitalu.

Zobacz film: Zapalenie zatok – objawy i leczenie Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn „Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem”

2. Anna Wachnicka-Bąk, Agnieszka Lipińska-Opałka, Agata Będzichowska, Bolesław Kalicki, Anna Jung „Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych”

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
3
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia?
Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok TVN zdrowie
Jak leczyć zapalenie zatok u dziecka?
Objawy i przyczyny choroby
Jak leczyć zapalenie zatok u dziecka? Objawy i przyczyny choroby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?