Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewlekłe zapalenie krtani – proste, zanikowe i przerostowe. Leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Przewlekłe zapalenie krtani – proste, zanikowe i przerostowe. Leczenie

Meżczyzna, który ma problemy z gardłem

Fot: 36clicks / gettyimages.com

Przewlekłe zapalenie krtani daje charakterystyczne objawy w postaci chrypki, odkrztuszania zalegającej wydzieliny, problemów z głosem, a nawet napadów bezgłosu.Rozpoznanie stawiane jest już na podstawie wywiadu i podstawowego badania laryngologicznego.

Przewlekłe zapalenie krtani powstaje jako efekt stałego, długotrwałego drażnienia dróg oddechowych przez różne czynniki drażniące. Określa się je mianem przewlekłego prostego zapalenia krtani. Jeśli nie wyeliminuje się danego czynnika szkodliwego, może rozwinąć się przewlekłe przerostowe zapalenie krtani. Wyróżnia się również przewlekłe zanikowe zapalenie krtani, kiedy nabłonek oddechowy ulega zniszczeniu.

Przyczyny przewlekłego zapalenia krtani

Przewlekłe zapalenie krtani wynika ze stałego jej drażnienia różnymi czynnikami, wspólnymi dla wszystkich zapaleń krtani. Należą do nich:

  • zbyt intensywna eksploatacja głosu, np. w zawodzie nauczyciela,
  • nawracające i przewlekające się infekcje, jak np. zapalenie migdałków podniebiennych czy zapalenie zatok przynosowych,
  • oddychanie przez usta w wyniku zaburzeń drożności nosa,
  • przekrwienie górnych dróg oddechowych przy zaburzeniach odpływu żylnego z okolic szyi, w przebiegu niewydolności serca czy ucisku guza z tkanek sąsiadujących,
  • substancje drażniące (papierosy, alkohol, substancje toksyczne wziewne).

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy prostego przewlekłego zapalenia krtani

Dominującym objawem zapalenia krtani jest chrypka, która pojawia się przede wszystkim w godzinach porannych. Ponadto występują szybka męczliwość głosu, odchrząkiwanie gęstej wydzieliny, uczucie ciała obcego w gardle. Dolegliwości postępują powoli i utrzymują się przez długi czas. W razie wystąpienia tych objawów konieczna jest konsultacja z otolaryngologiem i odpowiednie leczenie.

Już na podstawie wywiadu i podstawowego badania laryngologicznego można wysunąć odpowiednie rozpoznanie. W przewlekłym zapaleniu krtani w laryngoskopii obserwuje się pogrubienie nabłonka, przekrwienie błon śluzowych i zalegającą nitkowatą wydzielinę pomiędzy fałdami głosowymi.

Leczenie prostego przewlekłego zapalenia krtani

Podstawą terapii przewlekłego zapalenia krtani jest eliminacja czynnika drażniącego. Podaje się choremu leki mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę, a także leki ułatwiające jej wykrztuszanie. Zaleca się odpoczynek głosowy i poprawę drożności nosa, by unikać oddychania przez usta. Przydatne okazują się inhalacje. W przebiegu przewlekłego zapalenia krtani zdarzają się nadkażenia bakteryjne, a wtedy konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

Przewlekłe przerostowe zapalenie krtani

Wtórnie do prostego przewlekłego zapalenia krtani i niewyeliminowania czynników drażniących może rozwinąć się przewlekłe przerostowe zapalenie krtani. Poza wymienionymi wyżej przyczynami w przerostowym zapaleniu może mieć też udział refluks żołądkowo-przełykowy. Wyróżnia się postać rozlaną i ograniczoną przerostowego zapalenia krtani. Chory skarży się na przewlekłą chrypkę z okresowymi napadami bezgłosu, a także prezentuje inne objawy. Z tego powodu, że przerostowe zapalenie krtani jest punktem wyjścia zmian dysplastycznych, będących stanem przednowotworowym, chorzy wymagają kontroli laryngologicznej co 3 miesiące.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

W odróżnieniu od zapalenia prostego, badanie laryngoskopowe wykazuje nieregularne zgrubienia fałdów głosowych, o nieregularnych brzegach wraz z ich przekrwieniem. Obraz często budzi dość spore wątpliwości, wobec czego lekarz często zleca wykonanie badania histopatologicznego pobranego wycinka. Poza podstawowymi metodami leczenia i eliminacją czynnika drażniącego w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg mikrochirurgii, szczególnie w przypadkach, kiedy chory ma znaczny problem z głosem.

Przewlekłe zanikowe zapalenie krtani

Jak sama nazwa wskazuje, w przewlekłym zanikowym zapaleniu krtani błona śluzowa ulega stopniowo zanikowi. Możliwe jest współistnienie tych zmian z procesami zanikowymi innych obszarów górnych dróg oddechowych. Przyczyny są takie, jak w zapaleniu prostym, a dodatkowo można wymienić chorobę Sjögrena. Poza chrypką, bezgłosem, kaszlem chory odczuwa wyraźną suchość w obrębie gardła i krtani. Podczas badania laryngologicznego lekarz może dostrzec znaczne wygładzenie i przekrwienie błony śluzowej krtani, która sprawia wrażenie polakierowanej. Oprócz podstawowego leczenia zapalenia krtani konieczne jest nawilżanie błony śluzowej, oddychanie wilgotnym i ciepłym powietrzem. W stadium zaawansowanym zmiany są nieodwracalne.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Polecamy
Zapalenie strun głosowych – objawy, ile trwa i jak leczyć?
Zapalenie strun głosowych – objawy, ile trwa i jak leczyć? TVN zdrowie
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe?
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Bezobjawowa chrypka u niemowlaka - poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis