Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewianie głowy, ucha czy szyi – objawy, leczenie i zapobieganie
menu
Polub nas na Facebooku

Przewianie głowy, ucha czy szyi – objawy, leczenie i zapobieganie

Mężczyzna z bolącą głową, podczas wizyty u lekarza

Fot: squaredpixels / gettyimages.com

Przewianie polega na działaniu prądu zimnego powietrza na pewną okolicę ciała. Najczęściej mija samoistnie, choć jeśli objawy w ciągu 3 dni nie ustępują, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przewianie to pojęcie obejmujące wiele dziedzin i specjalizacji medycznych, ponieważ określenie to używane jest potocznie w stosunku do wielu różnych schorzeń. Najbardziej powszechnym określeniem jest przewianie głowy. Odnosi się przede wszystkim do przeziębienia. Może jednak również obejmować przewianie ucha, przewianie twarzy, a konkretnie nerwu twarzowego. Przewianie dotyczy często również układu kostno-stawowego. Przewianie szyi czy kręgosłupa lędźwiowego to bardzo częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza.

Przewianie – przyczyny i mechanizm

Przewianie to zespół objawów będących konsekwencją oddziaływania zimnego powietrza na organizm człowieka. Szczególnie dotyczy to odsłoniętych części ciała, zwłaszcza jeśli są one wilgotne. Przyczyną przewiania najczęściej jest jazda samochodem z otwartym oknem, chodzenie przy silnym wietrze bez odpowiedniego zabezpieczenia wierzchniego, przebywanie w przeciągu, wyjście spoconym na zewnątrz przy wietrze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Trudno dokładnie wytłumaczyć, jak dokładnie dochodzi do przewiania organizmu, gdyż mechanizm ten nie został jeszcze poznany. Można sądzić, że poprzez miejscowe wychłodzenie skóry dochodzi do uszkodzeń mięśni, skąd pochodzą objawy ze strony układu kostno-stawowego. Ponadto przewianie może być mechanizmem spustowym zapalenia nerwu obwodowego czy zapaleń o innym przebiegu.

Przewianie głowy

Przewianie głowy bardzo często skutkuje wystąpieniem przeziębienia czy zapalenia zatok. Oba schorzenia mają najczęściej podłoże wirusowe. Objawiają się przede wszystkim nieżytem nosa. Katar wynikający z przewiania organizmu często utrzymuje się do 7 dni. Zazwyczaj nie rozwija się bardzo wysoka gorączka, częściej są to: stan podgorączkowy, osłabienie, objawy grypopodobne, dołączają się bóle mięśni. Przede wszystkim głównym objawem przewiania głowy jest ból całej głowy. Konieczne są odpoczynek, unikanie ponownego przewiania, stosowanie doraźnie leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jeśli jednak po 2–3 dniach objawy, zamiast powoli ustępować, zaczynają się wyraźnie nasilać, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Zdarza się, że przewianiu głowy towarzyszy przewianie nerwu trójdzielnego. Objawia się opadającym kącikiem ust, niezdolnością do mrugania okiem i asymetrią twarzy.

Jak skutecznie poradzić sobie z zapaleniem zatok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zapalenie zatok - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Przewianie ucha

Przewiane ucho to bardzo częsty problem w każdej grupie wiekowej. Szczególnie często do zapalenia i przewiania ucha dochodzi w grupie najmłodszych dzieci. Konieczne jest zgłoszenie się z nimi do lekarza, natomiast dorośli, gdy brak jest bardzo niepokojących objawów, mogą wypróbować leczenia domowego. Czasami zapalenie uszu może być konsekwencją wcześniej przebytego przeziębienia po przewianiu głowy. Objawy przewianego ucha obejmują przede wszystkim ostry, kłujący ból w uchu. Do tego dołączają się również: ból głowy, uczucie zatkania uszu, zaburzenia słuchu, szumy uszne, bóle zębów, objawy przeziębienia, podwyższona temperatura, zaburzenia równowagi.

Objawy mogą być na tyle uciążliwe, że konieczna jest konsultacja z otolaryngologiem. Lekarz najczęściej zleca przeciwzapalne krople do uszu. Nie zawsze jest konieczne stosowanie antybiotyku.

Przewianie szyi

Przewianie szyi to bardzo częste zjawisko. Konsekwencją jest upośledzenie ruchomości szyi. Jest ono krótkotrwałe i mija po kilku dniach, jednak powoduje znaczny dyskomfort i ból, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej wynika z mikrouszkodzeń mięśni, które ulegają gwałtownym obkurczeniom pod wpływem działania zimnego powietrza. Zawsze tego typu dolegliwości muszą być różnicowane z zespołem korzeniowym w segmencie szyjnym kręgosłupa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
340
29
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Ból głowy za uchem – co może być przyczyną?
Ból głowy za uchem – co może być przyczyną? TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Objawy przewiania szyi.
Co robić gdy przewieje szyje?
Objawy przewiania szyi. Co robić gdy przewieje szyje? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty