Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przetoka dziąsła – mechanizm powstania, objawy, powikłania, sposoby leczenia

Przetoka dziąsła – mechanizm powstania, objawy, powikłania, sposoby leczenia

instruktarz czyszczenia zębów nicią dentystyczna

Fot. PeopleImages / Getty Images

Przetoka na dziąśle to objaw stanu zapalnego toczącego się w tkankach dziąseł. Przetoka dziąsłowa jest bardzo bolesną dolegliwością, objawiającą się dodatkowo widocznym uwypukleniem śluzówki jamy ustnej, z którego zazwyczaj sączy się wysięk ropny.

Nieleczona przetoka na dziąśle naraża nie tylko okoliczne zęby na uszkodzenie, ale również cały organizm na zakażenie bakteryjne. Powikłania przetoki ropnej na dziąśle są poważne, dlatego nie wolno lekceważyć niepokojących objawów, a leczenie należy podjąć możliwie szybko. Przetoka ropna na dziąśle może rozwinąć się niezależnie od wieku pacjenta i przybrać różny obraz kliniczny – od małych zmian przypominających kształtem krostki po duże, ciemnoczerwone, twarde bąble, z których sączy się ropna wydzielina.

Co to jest przetoka na dziąśle?

Przetoka to połączenie pomiędzy dwoma narządami wewnętrznymi lub narządem wewnętrznym i skórą powstałe na skutek procesów patologicznych zachodzących w lokalnych tkankach, urazów lub powikłań jatrogennych (przetoka na dziąśle po leczeniu kanałowym). Przetoka może być również wykonana celowo podczas zabiegu chirurgicznego.

Przetoka dziąsła to proces zapalny toczący się w tkankach okołowierzchołkowych zęba stałego bądź mlecznego przyjmująca charakterystyczną postać wyraźnie widoczną przy linii zębów, pod wargami ust bądź w okolicach policzków jako uwypuklenie wypełnione ropą i krwią, często w towarzystwie obrzęku tkanek okołoprzetokowych. W zależności od zaawansowania postępu przetoki na dziąśle mogą objawiać się dodatkowymi, głównie bólowymi, dolegliwościami. Przetoka ropna na dziąśle u dziecka i u dorosłej osoby może wywołać groźne powikłania na skutek rozlania się bakterii do ustroju organizmu.

Objawy przetoki dziąsłowej

Gromadzący się wysięk ropny w przetoce dziąsłowej stanowi źródło bólu miejscowego szczęki, czasem głowy. Obraz przetoki zależy od rozległości stanu zapalnego oraz ilości zebranej wewnątrz ropy i krwi. W przypadku perforacji ropnia pacjent ma do czynienia z przetoką na dziąśle czynną, zaś bierna postać schorzenia odznacza się brakiem dolegliwości bólowych lub bólu o znacznie mniejszym nasileniu. Wysięk ropy do jamy ustnej stanowi zazwyczaj źródło gorzkiego posmaku i nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z ust. Pobliskie zęby i tkanki miękkie mogą stać się nadwrażliwe na intensywne smaki i temperatury. Charakterystycznymi objawami są również obrzęki przyprzetokowe i opuchlizna twarzy, warg, policzków oraz gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie, powiększone pobliskie węzły chłonne oraz tkliwość dotykowa.

Zobacz film i sprawdź czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu?

Zobacz film: Jaki wpływ na organizm maja problemy z zębami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Powikłania przetoki dziąsłowej

Przetoka ropna dziąsła stanowi źródło dyskomfortu i szeregu dolegliwości. Nieleczone schorzenie może prowadzić do powikłań miejscowych, jak utrata pobliskich zębów lub rozwinięcie się w ich obrębie choroby bakteryjnej. Przetoka na dziąśle może być również przyczyną zapalenia zatok przynosowych czy czołowych i niebezpiecznych infekcji ogólnoustrojowych na tle bakteryjnym jak sepsa.

Leczenie przetoki dziąsłowej

Leczenie przetoki na dziąśle rozpoczyna się od oceny poziomu postępu schorzenia, rozległości stanu zapalnego, kierunku i rozmiaru biegnącej przetoki. W pierwszej kolejności zaleca się przeprowadzenie trepanacji komory zęba i rozcięcie przetoki, czego efektem jest ewakuacja treści ropy. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu ropy zleca się antybiotykoterapię. Obligatoryjnie do zabiegu cięcia wykonuje się również antyseptyczne leczenie endodontyczne zęba przyczynowego, czyli leczenie kanałowe z zamknięciem przetoki. W przypadku przeciwwskazań do tego typu zabiegu wykonuje się ekstrakcję zęba, czyli usunięcie bądź resekcję, czyli wycięcie fragmentu wierzchołka korzenia. Przetoka na dziąśle u dziecka z zębami mlecznymi leczona jest poprzez otwarcie zęba i dziąsła oraz odpowiednie płukanie. Opcją nieinwazyjną w przypadku mniejszych przetok dziąsłowych jest farmakoterapia o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym, która, oprócz zwalczenia przetoki dziąsłowej, zapobiegać będzie rozwinięciu się powikłań lub rozprzestrzenianiu infekcji.

Chodzisz regularnie do dentysty?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polecamy: Co to jest miazga zęba? Łagodzenie bólu przy zapaleniu miazgi zęba

Postępowanie pozabiegowe w przypadku wyleczonej przetoki na dziąśle

Po usunięciu przetoki dziąsła, przez co najmniej dwa tygodnie trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dla prawidłowego procesu rekonwalescencji i zapobiegania powstania powikłań. Należy:

  • stosować miejscowe zimne okłady,
  • wprowadzić dietę lekkostrawną o płynnej, gęstej lub miękkiej konsystencji; warto unikać chrupiących produktów, o intensywnych smakach i skrajnych temperaturach,
  • utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej poprzez płukanki i szczotkowanie z pominięciem operowanej okolicy,
  • zachować ostrożność podczas kichania, wydmuchiwania nosa czy kasłania,
  • spać z wysoko ułożoną poduszką.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Co to jest przetoka zębowa? Przyczyny powstania i leczenie przetoki zęba
Co to jest przetoka zębowa? Przyczyny powstania i leczenie przetoki zęba TVN zdrowie
Kieszonka dziąsłowa – przyczyny, objawy i leczenie. Jak prawidłowo czyścić kieszonki dziąsłowe?
Kieszonka dziąsłowa – przyczyny, objawy i leczenie. Jak prawidłowo czyścić kieszonki dziąsłowe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?