Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przetacznik leśny – naturalny lek przeciwzapalny i oczyszczający. Jak zrobić napar z przetacznika?
menu
Polub nas na Facebooku

Przetacznik leśny – naturalny lek przeciwzapalny i oczyszczający. Jak zrobić napar z przetacznika?

AllaSaa/getty images

Przetacznik leśny, zwany przetacznikiem lekarskim, jest zielem pomocnym w leczeniu wielu dolegliwości.  Stosowany w formie okładów zmniejsza trądzik i wypryski oraz wspomaga proces gojenia ran. Ułatwia też odkrztuszanie, łagodzi podrażnienia śluzówki żołądka i jelit oraz reguluje wypróżnianie. Wpływa korzystnie na wątrobę.

Przetacznik leśny jest obecnie mało znanym zielem. Niegdyś był w medycynie oficjalnym surowcem, stanowił m.in. ważny element leczenia szkorbutu spowodowanego niedoborem witaminy C. Roślina używana jest w łagodzeniu licznych dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Wykazuje pozytywne działanie na skórę. Nasila oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii wraz z moczem i potem. Najczęściej sporządza się z niego napar.

Przetacznik leśny – co to za ziele?

Przetacznik leśny (z łac. Veronica officinalis) zwany też przetacznikiem lekarskim lub pospolitym to gatunek byliny należącej do rodzaju przetacznik (z łac. Veronica). W dawnym piśmiennictwie polskim spotyka się również takie jego określenia: przetarszon, pnibok, włośnik, przerwibon, przerwan. Roślina w największym stopniu porasta tereny Europy. Spotkać ją można w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii i we Francji. Dość powszechnie występuje na terenie całej Polski. Rośnie też na afrykańskich Azorach i Maderze oraz w zachodniej części Azji. Typowym dla niej środowiskiem są wrzosowiska, suche lasy, pastwiska czy zręby o piaszczystych, kwaśnych, gliniastych glebach.

Co zawiera ziele przetacznika leśnego?

Ziele przetacznika leśnego (z łac. Herba Veronicae) to znana w medycynie ludowej roślina lecznicza. W jego składzie znajdują się m.in.: kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki, mannitol, glikozydy irydoidowe (katalpozyd, akubina, weronikozyd, katapol). Ziele można kupić w większości aptek i sklepów zielarskich. Za opakowanie 250 g zapłaci się średnio 30 zł. Można je także opracować samodzielnie. Surowiec zbiera się w czasie kwitnienia, czyli od początku czerwca do lipca. Suszenie najlepiej przeprowadzać w naturalnych suszarniach – miejscach zacienionych, o temperaturze powietrza nie przekraczającej 35℃.

Właściwości i zastosowanie przetacznika leśnego

Przetacznik leśny ma zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne. Wskazany jest podczas napadów uciążliwego, suchego kaszlu oraz przy chrypce. Ułatwia odkrztuszanie (rozszerza oskrzela, pobudza ruchy migawkowe nabłonka w drogach oddechowych) oraz wzmacnia i poprawia wentylację płuc. Pomocny jest w leczeniu przewlekłych zaburzeń trawienia, choroby wrzodowej żołądka i stanów obniżonego apetytu. Reguluje ponadto wypróżnienia i przemianę materii.

Przetacznik leśny wykazuje działanie detoksykacyjne, uspokajające, przeciwgorączkowe, moczopędne, rozkurczowe, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne. Wspomaga pracę wątroby – pobudza produkcję i wydzielanie żółci oraz chroni jej miąższ. Stosuje się go przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego, w kamicy i stanach zapalnych trzustki.

Naparu z rośliny używa się do przemywania oraz w formie okładów w chorobach reumatycznych i dermatologicznych. Stanowi doskonały środek do pielęgnacji skóry wrażliwej, trądzikowej, z wypryskami, oparzeniami, odciskami czy drobnymi ranami. Łagodzi zmiany atopowe i skórne objawy alergiczne. Działa na skórę antyseptycznie, przeciwzapalnie, ściągająco, odkażająco, odżywczo i nawilżająco. Wspomaga jej gojenie i regenerację. Dodatkowo pomaga zmniejszyć cienie pod oczami i koi zmęczone oczy. Wskazany jest przy zapaleniu powiek i spojówek oraz w podrażnieniach gałki ocznej.

Jak używa się przetacznika leśnego?

Najczęściej z prozdrowotnych właściwości przetacznika leśnego korzysta się w formie naparu.

Napar z przetacznika leśnego:

Przygotowanie herbatki jest stosunkowo proste. Należy 1–2 łyżeczki suchego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, po czym odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 10–15 minut.

Wyciąg z przetacznika leśnego:

Innym sposobem użycia przetacznika lekarskiego jest zimny wyciąg. Sporządza się go w następujący sposób: 2 łyżki suchego ziela zalewa się 2 szklankami przegotowanej, wystudzonej wody, po czym odstawia na 6–8 godzin i na koniec przecedza. Przygotowane mikstury zaleca się pić 2 razy dziennie po 1 szklance lub 3–4 razy dziennie po 100 ml. Nie powinno się ich stosować dłużej niż 3 tygodnie. Po tym czasie wskazana jest przynajmniej tygodniowa przerwa w kuracji.

Przetacznik leśny na infekcje

Ziela przetacznika razem z korzeniem pierwiosnka wykorzystywane jest do opracowania odwaru wykrztuśnego. W tym celu należy zmieszać odpowiednio 50 g pierwszego i 20 g drugiego surowca. 1 łyżkę tak powstałej mieszanki zalewa się 1 szklanką zimnej wody, wstawia na ogień, ogrzewa, a po doprowadzeniu do wrzenia gotuje przez 5 minut pod przykryciem. Miksturę odstawia się następnie na kwadrans i przecedza. Zalecane dzienne spożycie wynosi 2–3 łyżki co 2–3 godziny po jedzeniu.

Przetacznik leśny na oczyszczanie nerek

Kolejną propozycją jest połączenie w równych proporcjach ziela przetacznika i nawłoci, które poleca się na oczyszczenie nerek i dróg moczowych. 1 łyżkę mieszanki zalewa się 1,5 szklanki zimnej wody, ogrzewa do wrzenia, po czym gotuje pod przykryciem przez 3 minuty. Po ściągnięciu z ognia parzy się przez 15 minut. Wskazane jest picie jej 2–3 razy dziennie po 0,5 szklanki. Mikstury tej użyć też można do płukania jamy ustnej i gardła.

Zobacz film: Jak w naturalny sposób walczyć z trądzikiem?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. J. Krejča, J. Macků, Atlas roślin leczniczych, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Warszawa 1989.

2. J. Mowszowicz, Flora jesienna. Przewodnik do oznaczania dziko rosnących jesiennych pospolitych roślin zielnych, WSiP, Warszawa 1986.

3. A. Cavelius, Zioła w medycynie naturalnej, MAK Verlag GmbH, Bremen 2005.

4. A. Ożarowski, W. Jaroniecki, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

5. E. Witkowska-Banaszczak, M. Durkiewicz, W. Bylka, Rodzaj Veronica L. – działanie, zastosowanie, stan badań, [w:] „Postępy Fitoterapii”, 2017, 18(1), s. 71–77.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
6
Polecamy
Co to jest bodziszek cuchnący?
Właściwości i zastosowanie bodziszka cuchnącego
Co to jest bodziszek cuchnący? Właściwości i zastosowanie bodziszka cuchnącego TVN zdrowie
Miodunka plamista – właściwości i zastosowanie.
Jak uprawiać miodunkę plamistą?
Miodunka plamista – właściwości i zastosowanie. Jak uprawiać miodunkę plamistą? TVN zdrowie
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny Dzień Dobry TVN
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania.
Zastosowanie w leczeniu
Piołun – właściwości, dawkowanie i przeciwwskazania. Zastosowanie w leczeniu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby