Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeszczep włosów: metody, efekty i zalecenia po przeszczepie
menu
Polub nas na Facebooku

Przeszczep włosów: metody, efekty i zalecenia po przeszczepie

Przystojny mężczyzna trzyma się za włosy

Fot: Minerva Studio / stock.adobe.com

Przeszczep włosów zakola może zmniejszyć lub zlikwidować całkowicie. Współcześnie do transplantacji mieszków włosowych używa się najczęściej metody FUE. Polega ona na pobraniu pojedynczych mieszków i przeszczepieniu ich w wyznaczone miejsce.

Przeszczep włosów kojarzy się głównie z transplantacją włosów na głowie, ale wykorzystywany jest również do przywracania owłosienia twarzy, np. brody i brwi. Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest przy pomocy precyzyjnych urządzeń i narzędzi.

Zobacz film: akie są metody przeszczepu włosów? Źródło: 36,6

Przeszczep włosów u kobiet i mężczyzn: efekty przeszczepu włosów

Przeszczep włosów przeprowadza się u osób z problemem łysienia lub niedoborem owłosienia na twarzy lub ciele niezależnie od płci. Przeszczep włosów u kobiet wykonuje się przeważnie wtedy, gdy włosy wypadają, tworząc nieestetyczne przerzedzenia. Często przyczyną wypadania włosów u kobiety jest zbyt duże stężenie hormonów męskich w organizmie. To tzw. łysienie androgenowe.

U mężczyzn łysienie również jest związane z hormonami męskimi – za nadmierne wypadanie włosów odpowiada DHT, czyli dihydrotestosteron. Utrata włosów następuje w przedniej części głowy, od czoła i na środku. Przeszczep włosów zakola eliminuje skutecznie, ponieważ można do procedury wykorzystać włosy z boków i z tyłu głowy. Dzięki temu uzyskany efekt jest naturalny.

Przeszczep włosów efekty zaczyna przynosić po około 14 tygodniach od wykonania zabiegu. W ciągu dwóch pierwszych tygodni przeszczepione włosy wypadają, a po 3 miesiącach na nowo odrastają w tych miejscach. Czy przeszczep włosów jest skuteczny? Tak, jeśli dostępna jest wystarczająca ilość mieszków włosowych do pobrania i wszczepienia ich w nowe miejsce. Włosy po przeszczepie produkowane są dożywotnio i wypadają tylko wtedy, gdy kończy się cykl ich życia (a potem odrastają, ponieważ rozpoczyna się kolejny cykl), jest to zjawisko naturalne.

Zobacz także: Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn

Przeszczep włosów w młodym wieku wykonuje się u osób, u których jest wskazany ze względów estetycznych. Przeważnie to transplantacja włosów w miejsca po poważnych urazach czaszki czy po oparzeniach. U dzieci również można wykonać przeszczep włosów, jeśli są ku temu wskazania.

Zobacz film: Jakie sa metody przeszczepu włosów? Źródło: 36,6.

Metody przeszczepu włosów: FUT (strip), FUE i BHT, urządzenie S.A.F.E.R.

Metody przeszczepu włosów polegają na tym samym, czyli pobraniu włosów z jednego miejsca i wszczepieniu ich w inne. Różnią się jednak precyzją, efektem i skutkami w postaci blizn.

Metoda FUT lub inaczej strip polega na pobraniu paska owłosionej skóry z boku lub z tyłu głowy, a następnie podzieleniu go na mikroskopijne fragmenty z mieszkami włosowymi. Powstałą ranę, która ma około 1 centymetra szerokości i kilka centymetrów długości, zszywa się. Po zagojeniu blizna nie powinna być szersza niż od 1 do 3 milimetrów. Przygotowane mieszki włosowe wszczepia się w przygotowane wcześniej miejsca.

Niechirurgiczny przeszczep włosów możliwy jest dzięki metodzie FUE, czyli z angielskiego follicular unit extraction. Nie wycina się skóry, ale przy pomocy specjalnego urządzenia z mikroskopem pobiera się mieszki włosowe, a następnie wszczepia je w ustalone miejsca. Blizny po zabiegu są mikroskopijne i przeważnie niezauważalne gołym okiem.

Metodą BHT przeszczepia się włosy z innych owłosionych części ciała na głowę. W tym celu używa się techniki FUE.

Skrótowiec S.A.F.E.R. oznacza Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation. To rodzaj metody FUE, ale zabieg wykonuje się z użyciem specjalnego urządzenia – przy jego pomocy lekarz pobiera pojedyncze mieszki włosowe, a następnie wprowadza je na obszarze biorczym. Urządzenie umożliwia pobranie włosów poprzez ich wyciągnięcie za sprawą tworzącego się podciśnienia. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia pobranych mieszków.

Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów i przeciwwskazania

Przeszczep włosów jest niemożliwy u osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego lub choroby nowotworowe. Przeciwwskazania do zabiegu to także:

  • łysienie plackowate,
  • brak włosów na prawie całej głowie,
  • stany zapalne na skalpie,
  • u kobiet ciężkie zaburzenia hormonalne.

W dniu zabiegu rano należy umyć głowę szamponem, nie stosując żadnych innych kosmetyków ani preparatów. Warto też zjeść lekkostrawne śniadanie. Stosowane leki na cukrzycę czy choroby układu krwionośnego można zażyć jak zwykle.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przedłużyć włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zobacz także: Domowe sposoby na wypadanie włosów. Jaką kurację zastosować, gdy wypadają włosy?

Na tydzień przed badaniem wykonuje się badania krwi, takie jak morfologia, poziom glukozy we krwi, układ krzepnięcia i na obecność przeciwciał przeciwko wirusom powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C. W niektórych placówkach zaleca się osobie poddawanej zabiegowi wykonanie także testu na HIV.

Zalecenia po przeszczepie włosów

Po przeszczepie włosów na zakola lub inne części łysiny przez pierwszy tydzień należy stosować na skalp zalecony przez lekarza antybiotyk (zwykle w formie spreju), zimne okłady i leki przeciwbólowe, jeśli odczuwany jest ból. Po 7 dniach skóra głowy powinna się zagoić. Do dwóch tygodni należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, a do nawet 6 tygodni wystawiania skóry głowy na słońce. Pełną listę zaleceń po przeszczepie włosów dostaje się od lekarza po zabiegu.

Cena i dostępność zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosów można wykonać w wielu placówkach świadczących usługi medycy estetycznej na terenie Polski. W zależności od regionu kraju i ilości włosów do przeszczepienia cena waha się od 1500 do 15000 złotych.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
2
Polecamy
Adrian Szymaniak ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" miał przeszczep włosów:
"Chciałem rzucić grzywą"
Adrian Szymaniak ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" miał przeszczep włosów: "Chciałem rzucić grzywą" Dzień Dobry TVN
Zabieg niwelujący niedoskonałości.
Co warto wiedzieć o mikropigmentacji?
Zabieg niwelujący niedoskonałości. Co warto wiedzieć o mikropigmentacji? Dzień Dobry TVN
Zagęszczanie włosów – charakterystyka wybranych metod
Zagęszczanie włosów – charakterystyka wybranych metod TVN zdrowie
Łysienie, wypadanie włosów - czy można je powstrzymać i ile to kosztuje?
Łysienie, wypadanie włosów - czy można je powstrzymać i ile to kosztuje? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty