Polub nas na Facebooku
Czytasz: „Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
menu
Polub nas na Facebooku

„Przepychanie żył” – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Krew - naczynie krwionośne z płytkami krwi.

Fot. SCI_InDy / Getty Images

Jedna z chorób cywilizacyjnych – miażdżyca – może doprowadzić do stanu zagrażającego życiu, jakim jest zawał serca. „Przepychanie żył”, a raczej tętnic wieńcowych, to jedna z metod stosowanych w kardiologii inwazyjnej w celu udrożnienia zwężeń, które doprowadziły do zawału serca.

„Przepychanie żył” niejednokrotnie ratuje życie, zapobiega kolejnym zawałom serca. To jeden z ważniejszych wynalazków dzisiejszej medycyny. Stosuje się je ponadto w chorobach innych naczyń niż tętnice wieńcowe. „Przepychanie żył” szyjnych, a w zasadzie tętnic, może uchronić przed udarem mózgu.

„Przepychanie żył” – na czym polega?

W języku potocznym niejednokrotnie używa się sformułowania „przepychanie żył” w skojarzeniu z zabiegiem mającym przywrócić prawidłowe krążenie w naczyniach. Medyczna nazwa to leczenie reperfuzyjne, a dokładniej rewaskularyzacja lub angiografia. Dodatkowo należy nadmienić, iż zabieg dotyczy naczyń tętniczych, a nie żylnych. „Przepychanie żył” niezbędne jest wtedy, kiedy naczynie na skutek (najczęściej) miażdżycy zostało zwężone na tyle, że zaburzony został przez nie swobodny przepływ krwi.

Zabieg polega na wprowadzeniu cewnika do naczynia, którym lekarz dociera do miejsca, gdzie znajduje się zator. Za pomocą specjalnych narzędzi medyk rozszerza naczynie i wprowadza stent – specjalną rurkę, która ma za zadanie utrzymać drożność naczynia.

„Przepychanie żył” stosuje się głównie w kardiologii po zawałach serca, ale także w przypadku zwężenia tętnic szyjnych, narządów, kończyn dolnych oraz górnych. „Przepychanie żył” w nogach przeprowadza się w przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych w zaawansowanej chorobie niedokrwiennej, by przywrócić prawidłowe krążenie w tętnicach i zapobiec niedotlenieniu tkanek oraz w konsekwencji ich martwicy.

Kiedy warto umówić się na wizytę do kardiologa? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kiedy warto umówić się na wizytę do kardiologa? Źródło: 36,6 

„Przepychanie żył” w sercu

Przezskórna interwencja wieńcowa (PCI) lub inaczej angioplastyka wieńcowa to zabieg z zakresu kardiologii inwazyjnej, który ma na celu udrożnienie tętnic wieńcowych zablokowanych przez blaszki miażdżycowe. Zabieg wykonywany jest po zawale serca, ma na celu usunięcie zwężenia i zabezpieczenie przed powstaniem kolejnego, by serce mogło prawidłowo pracować i by nie doszło do kolejnego incydentu niedokrwienia. Najczęściej zabieg przeprowadza się, używając tętnicy promieniowej. „Przepychanie żył” przez pachwinę (tętnicą udową) aktualnie wykonuje się rzadziej.

„Przepychanie żył” po zawale jest zabiegiem ratującym życie, wykonywanym rutynowo przy pełnoobjawowym zawale serca, jeśli istnieje możliwość szybkiego transportu chorego do pracowni hemodynamicznej. W przypadku niemożliwości transportu, stabilnego stanu pacjenta, przemijającego niedokrwienia zabieg może być odroczony o 24 – 72 godziny lub zostać przeniesiony jako zabieg planowy, w zależności od stanu pacjenta.

„Przepychanie żył” serca – przebieg

Zabieg angioplastyki wieńcowej wykonywany jest przez specjalistę bez znieczulenia w pracowni hemodynamicznej. „Przepychanie żył” przebiega w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesne. Przygotowanie do zabiegu obejmuje podanie leków przeciwpłytkowych, by ograniczyć ryzyko powikłań. Do tętnicy promieniowej wprowadza się igłę z koszulką naczyniową. Metalową igłę wyciąga się, koszulkę pozostawiając w świetle naczynia. Do plastikowej koszulki wprowadza się cewniki i doprowadza się je aż do tętnic wieńcowych pod kontrolą rentgena. Gdy osiągnie się miejsce zwężenia, do cewnika wprowadza się balonik, który ma za zadanie rozszerzyć miejsce, w którym jest problem z przepływem krwi. Pompuje się go solą fizjologiczną, aż do uzyskania satysfakcjonującego światła naczynia. Po wykonaniu tej procedury zakłada się stent – metalową sprężynkę, której zadaniem jest zapobieganie ponownemu zapadnięciu się tętnicy.

Konieczna jest kontrola skuteczności zabiegu. Efekt „przepchania żył” ocenia się za pomocą badania obrazowego, zwanego koronarografią. Do uprzednio cewnikowanego naczynia wstrzykuje się kontrast, dzięki któremu za pomocą rentgena będzie można uwidocznić przepływ w tętnicach wieńcowych.

„Przepychanie żył” w sercu – powikłania

Ponieważ angioplastyka naczyń wieńcowych to zabieg inwazyjny, może dojść do powikłań. Jednak ze względu na to, że jest to zabieg ratujący życie, ryzyko jest stosunkowo niewielkie. Większe prawdopodobieństwo powstania komplikacji występuje u osób starszych, obciążonych chorobami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. Najczęstszym powikłaniem „przepychania żył” jest powstanie krwiaka w miejscu wkłucia. Do poważniejszych zagrożeń zalicza się zatrzymanie akcji serca i zawał, jednak sytuacje te występują bardzo rzadko, częściej w przypadku, kiedy nie przeprowadzi się „przepychania żył”.

Bibliografia:

1) Szczeklik A. - Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2015

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
119
4
Polecamy
Angioplastyka (PTCA) może uratować życie!
Przebieg, wskazania i powikłania angioplastyki
Angioplastyka (PTCA) może uratować życie! Przebieg, wskazania i powikłania angioplastyki TVN zdrowie
Stenty w sercu – co to jest?
Jakie są rodzaje, do czego się ich używa oraz możliwe powikłania po wszczepieniu stentu 
Stenty w sercu – co to jest? Jakie są rodzaje, do czego się ich używa oraz możliwe powikłania po wszczepieniu stentu  TVN zdrowie
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie.
Wskazania i przebieg kuracji
Rehabilitacja i relaks, czyli wszystko o jonoforezie. Wskazania i przebieg kuracji Dzień Dobry TVN
Usuwanie tatuażu.
Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu. Jakie efekty daje laserowe i chirurgiczne usuwanie tatuażu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie