Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przepuklina kresy białej – objawy, ćwiczenia, operacja
menu
Polub nas na Facebooku

Przepuklina kresy białej – objawy, ćwiczenia, operacja

Mężczyzna z przepukliną

Fot: Willowpix / gettyimages.com

Przepuklina kresy białej jest efektem utrzymującego się, zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej. Najczęściej jest efektem otyłości lub powikłaniem ciąży. Jeśli zmiany są nasilone albo istnieje ryzyko uwięźnięcia zawartości worka przepuklinowego, niezbędne jest leczenie operacyjne.

Przepuklina kresy białej powstaje na brzuchu w linii pośrodkowej ciała. Przyczyną jest uszkodzenie łącznotkankowego pasma łączącego mięśnie proste brzucha. Jego rozejście się na określonym odcinku tworzy wrota pozwalające na przemieszczanie się pod skórę zawartości jamy brzusznej.

Przepuklina kresy białej – mechanizm powstawania

Kresa biała to pasmo tkanki łącznej, łączącej na całej długości prawy i lewy mięsień prosty brzucha. Przebiega w linii pośrodkowej ciała, od wyrostka mieczykowatego mostka, aż do spojenia łonowego. Stanowi bardzo silny element ze względu na fakt, że włókna z przedniej i tylnej powierzchni obu mięśni prostych przeplatają się, przechodzą na drugą stronę, tworząc silne wzmocnienie powłok jamy brzusznej. W kresie białej znajduje się pępek, którego przepuklina jest jednak traktowana jako odrębna jednostka chorobowa.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Przepuklina kresy białej powstaje jako skutek utrzymywania się nadmiernego nacisku trzewi na ścianę jamy brzusznej. Najczęstszą przyczyną jest znaczna otyłość u mężczyzn – ciśnienie w brzuchu jest wtedy kilkukrotnie wyższe niż normalnie, a w trakcie kaszlu lub kichania wzrasta nawet kilkunastokrotnie. Powoduje to silne parcie trzewi na ścianę jamy brzusznej. Struktury kresy białej rozciągają się, słabną, a włókna w niektórych miejscach mogą pękać. Tworzą się otwory, które stają się wrotami dla przepukliny. Naturalnym miejscem zmniejszonej oporności są niewielkie otworki, którymi przez kresę białą przechodzą naczynia krwionośne i gałązki nerwowe. Rozciąganie w tym miejscu może łatwo doprowadzić do rozerwania tkanek.

W worku przepuklinowym najczęściej stwierdza się obecność tkanki tłuszczowej sieci większej, ale niekiedy może się w nim znaleźć odcinek jelita cienkiego lub grubego albo ściana żołądka.

Objawy przepukliny kresy białej

Przepuklina kresy białej może powstać na każdej wysokości – od nadbrzusza po okolicę łonową. Charakterystycznym objawem jest miejscowe uwypuklanie się powłok w linii pośrodkowej ciała, które może być widoczne stale, w trakcie kaszlu albo w trakcie wykonywania niektórych ruchów (pochylenie tułowia do przodu w pozycji stojącej albo uniesienie go w trakcie leżenia na plecach). Chory może skarżyć się na okresowe bóle, wzdęcia, brak możliwości wykonywania pracy fizycznej.

Badaniem palpacyjnym stwierdza się przerwanie ciągłości kresy białej. Worek przepuklinowy daje się zwykle odprowadzić do wnętrza jamy brzusznej. Jeśli zawartość przepukliny nie cofa się do wnętrza brzucha, a bóle są silne, towarzyszą im silne wzdęcie, wymioty, ewentualnie objawy niedrożności jelit, jest to przepuklina uwięźnięta.

Czy przepuklinę można leczyć? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Przepuklina kresy białej w okresie ciąży

Ze względu na rozwój płodu w macicy, powodujący zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, oraz na zmiany hormonalne (zwiększona elastyczność i rozciągliwość włókien kolagenowych) w trakcie ciąży relatywnie łatwo dochodzi do rozejścia się kresy białej w linii pośrodkowej ciała. Szczególnie podatne są na to kobiety o szczupłej, wiotkiej budowie ciała i słabych mięśniach brzucha oraz osoby otyłe. Zwiększone ryzyko dotyczy też przypadków ciąży mnogiej, kobiet w wieku powyżej 35 lat i wieloródek. U części kobiet po porodzie zmiany stopniowo cofają się dzięki właściwym ćwiczeniom (szczególnie, jeśli pacjentka nie musi ciężko fizycznie pracować).

Przepuklina kresy białej – ćwiczenia

Prawidłowo dobrane i wykonywane ćwiczenia mogą odegrać dużą rolę zarówno w profilaktyce przepukliny kresy białej, ograniczaniu skutków ciąży oraz w rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym. Cennym elementem uzupełniającym ćwiczenia są regularne, długie spacery i pływanie.

Celem rehabilitacji jest wzmocnienie mięśni brzucha oraz – wiążąca się ze wzmacnianiem mięśni przykręgosłupowych – praca nad prawidłową postawą (co pozwala zmniejszyć siły rozciągające kresę białą). Ważne jest to, czy w przebiegu ciąży tkanki zostały jedynie rozciągnięte (wtedy ćwiczenia mogą przynieść bardzo dobry rezultat), czy też doszło do powstania rzeczywistej przepukliny z przerwaniem ciągłości kresy białej. W takim wypadku jedynym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny.

Przepuklina kresy białej – operacja

Zabieg operacyjny polega na dojściu przez powłoki brzucha do wrót przepukliny znajdujących się w kresie białej i zszycie jej pęknięcia mocnymi, niewchłanialnymi szwami. Jeśli powierzchnia ubytku jest duża, a zszycie spowodowałoby silne naciągnięcie okolicznych tkanek, miejsce to pokrywa się specjalną siatką przyszytą do brzegów otworu.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a jeśli przepuklina jest niewielka i nie ma ku temu innych przeciwwskazań – w miejscowym. Po 7–10 dniach usuwa się szwy skórne. Okres rekonwalescencji trwa kilka tygodni. Choremu zaleca się zwykle powstrzymanie się od pracy fizycznej, noszenia ciężkich przedmiotów albo intensywnego uprawiania sportu.

Operacja usunięcia przepukliny  - jak wygląda? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
156
12
Polecamy
Kresa biała – budowa, przepukliny i rozstęp, leczenie i ćwiczenia
Kresa biała – budowa, przepukliny i rozstęp, leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Rozejście mięśni brzucha – przyczyny, ćwiczenia korekcyjne
Rozejście mięśni brzucha – przyczyny, ćwiczenia korekcyjne TVN zdrowie
Ból pleców w ciąży.
Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży?
Ból pleców w ciąży. Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia z piłką na brzuch i kręgosłup – jakie efekty osiągniemy?
Ćwiczenia z piłką na brzuch i kręgosłup – jakie efekty osiągniemy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?