Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przemieszczenie kręgów kręgosłupa, czyli kręgozmyk – objawy, przyczyny, leczenie, rehabilitacja
menu
Polub nas na Facebooku

Przemieszczenie kręgów kręgosłupa, czyli kręgozmyk – objawy, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

Mężczyzna w czerwonych spodniach trzyma się za plecy

Fot: estradaanton / fotolia.com

Kręgozmyk, inaczej spondylolisteza, to schorzenie, które polega na przemieszczaniu się kręgów kręgosłupa względem siebie. Kręg leżący wyżej przesuwa się do przodu, w stosunku do kręgu poniżej. Objawy kręgozmyku to ból, szybkie męczenie się w trakcie chodzenia czy zdeformowana sylwetka i przemieszczanie się na lekko ugiętych nogach.

Diagnostyka kręgozmyku polega na wykonaniu zdjęć radiologicznych. Ocenę stopnia zaawansowania spondylolistezy najłatwiej określić, kiedy w czasie RTG pacjent znajduje się w pozycji stojącej. W przypadku diagnostyki kręgozmyku zwyrodnieniowego wykonuje się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

Co to jest kręgozmyk?

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa, polegające na przemieszczeniu się kręgu w kręgosłupie razem z odcinkiem wyżej położonych kręgów ku przodowi (wyższy kręg ulega podwichnięciu do przodu względem niższego). Przesunięcie powstaje często z powodu wystąpienia szczeliny w łuku kręgowym, w miejscu gdzie łączą się wyrostki stawowe. Spondylolisteza występuje najczęściej na odcinku L5-S1 oraz L4-L5. Schorzenie może prowadzić do całkowitej utratą stabilności kręgosłupa.

Kręgozmyk na podstawie klasyfikacji Meyerdinga można podzielić na 5 stopni natężenia choroby. Zależą one od procentowego przesunięcia się kręgu, względem pozostałych:

  • Kręgozmyk 1 stopnia – przesunięcie mniejsze niż 25 %,
  • Kręgozmyk 2 stopnia – przesunięcie wynosi od 25 do 50 %,
  • stopień 3 – przesunięcie występuje w granicach 50-75 %,
  • stopień 4 – kręgi przesunięte powyżej 75 %,
  • całkowita spondylolisteza – utrata styczności kręgów i stabilności kręgosłupa.

Zobacz także: Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć?

Kręgozmyk prawdziwy występuje razem z kręgoszczeliną, czyli uszkodzeniem części międzystawowej łuku przesuniętego kręgu. Pojawia się ona np. na skutek poważnego złamania. Kręgozmyk rzekomy występuje bez ubytku części międzystawowej łuku podwichniętego kręgu.

Zobacz film: Worek oponowy. Źródło: 36,6.

Kręgozmyk – przyczyny

Przyczyny kręgozmyku są bardzo różne. Zależą one od rodzaju postaci danej patologii. Rozróżnia się 4 główne rodzaje kręgozmyku:

  • urazowy – powstaje w wyniku bezpośredniego urazy kręgosłupa, np. na skutek wypadku samochodowego czy sportowego;
  • zwyrodnieniowy (rzekomy) – najczęściej występuje u osób starszych. Jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa;
  • węzinowy – powstaje na skutek przerwania węziny łuku kręgowego, czyli spondylolizy, w wyniku której dochodzi do przemieszczenia się danego kręgu;
  • dysplastyczny – rodzaj kręgozmyku pojawia się najczęściej u dzieci i młodzieży, jest to wrodzony ubytek stawów kręgowych i łuków.

Kręgozmyk a inne schorzenia kręgosłupa

Kręgozmyk bardzo często mylony jest z innymi często występującymi schorzeniami kręgosłupa. Pierwszym z nich jest retrospondylolisteza, czyli tyłozmyk, który polega na podwinięciu się kręgu do tyłu. Innym schorzeniem mylonym z kręgozmykiem jest spondyloliza. W jej wyniku dochodzi do defektu kostnienia łuków kręgu, co powoduje ich przerwanie w miejscu węziny. W efekcie kręgi zmieniają dotychczasowe położone, co może przyczyniać się do rozwoju kręgozmyku.

Kręgozmyk – objawy

Typowym objawem wystąpienia kręgozmyku jest ból kręgosłupa, który często promieniuje do nóg. W wyniku spondylolistezy obniża się sprawność ruchowa chorego. Po przejściu niedługiego odcinka zaczyna on odczuwać duży dyskomfort i ból oraz zmęczenie nóg, co zmusza go do przystanięcia i odpoczynku. Na skutek kręgozmyku może dochodzić do zaburzeń czucia kończyn. Sporadycznie występuje niedowład lub problemy z trzymaniem moczu. Na skutek choroby sylwetka człowieka zmienia się i pojawia się charakterystyczny uskok w linii wyrostków kolczastych. Osoba chora zaczyna chodzić na lekko ugiętych nogach, a pośladki opadają.

Kręgozmyk – leczenie

Na kręgozmyk o lekkim stopniu (1 i 2) stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na unieruchomieniu pacjenta w łóżku oraz podawaniu leków przeciwbólowych. Po ustąpieniu ostrego bólu, osoba chora musi założyć specjalną sznurówkę ortopedyczną i stosować lekkie ćwiczenia wzmacniająco-stabilizujące kręgosłup. Schorzenia z zakresu kręgozmyku leczy się również, stosując przezskóną stabilizacja transpedikularną.

Kręgozmyk – operacja

Jeżeli 3 miesięczne leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanego efektu, a ból nasila się, wtedy rozważa się operację. Rodzaj zabiegu dostosowywany jest do stopnia rozwoju choroby oraz dolegliwości bólowych. W leczeniu stosuje się np. spondylodezę tylną in situ (bez nastawiania), rekonstrukcję węziny oraz repozycję, czyli nastawienie i stabilizację.

Kręgozmyk – rehabilitacja

Rehabilitacja polega na stosowaniu ćwiczeń wzmacniająco-stabilizujących na kręgosłup. Rekonwalescencja powinna odbywać się pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Ćwiczenia mają na celu poprawienie pracy dolnych partii miednicy i kręgosłupa oraz wzmocnienie tułowia, co odpowiada za stabilizację całego ciała.

Zobacz film: Sztuczna kość - cudowny wynalazek. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
873
40
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) – przyczyny, objawy, ćwiczenia i leczenie
Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) – przyczyny, objawy, ćwiczenia i leczenie TVN zdrowie
Złamane kręgi kręgosłupa.
Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić?
Złamane kręgi kręgosłupa. Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić? TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?