Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

NAN

Fot: soupstock / fotolia.com

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Przyczyn przekrwionych oczu może być bardzo wiele. Do tzw. zespołu czerwonego oka dochodzi na skutek rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej, najczęściej w wyniku zapalenia spojówki, podrażnienia błony naczyniowej, rogówki czy twardówki.

Przekrwione oczy u dziecka i u dorosłego – możliwe objawy

Oko jest bardzo skomplikowanym i wrażliwym narządem, który odpowiada za jeden z ważniejszych zmysłów człowieka. Dlatego żadna infekcja w obrębie gałki ocznej nie może być bagatelizowana. Zawsze należy podjąć próbę określenia źródła problemu, aby wykluczyć rozwijające się choroby. Przy stawianiu diagnozy ważne są objawy towarzyszące. Przekrwione oczy nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą też powodować dyskomfort przez świąd, ból, uczucie drapania, nadmierne łzawienie czy ropną lub łzawą wydzielinę. W niektórych przypadkach pojawiają się wymioty, ból głowy opisywany często jako pulsujący, światłowstręt, upośledzenie ostrości widzenia, odblaski wokół źródeł światła (tzw. halo), a także wyciek z nosa i kichanie. Przy diagnozie zawsze należy uwzględnić alergie i ostatnio przyjmowane leki, które mogą wywoływać tego typu skutki uboczne.

Zobacz film: Jaki jest wpływ komputera na oczy naszego dziecka? Źródło: 36,6

Przekrwione oczy u dziecka – zapalenie spojówek najczęstszą przyczyną zespołu czerwonego oka

Ponieważ układ odpornościowy małych dzieci dopiero się kształtuje, wiele z atakujących je wirusów, grzybów czy bakterii może powodować infekcje oka. Najczęściej, podobnie jak w przypadku dorosłych, za przekrwione oczy u dziecka odpowiada zapalenie spojówek wywołane przez wirusy lub choroby alergiczne. W większości przypadków jest przyczyną dyskomfortu i bólu, ale nie jest chorobą, która może wpłynąć na poprawne funkcjonowanie narządu wzroku. Spojówki to przezroczyste błony, które pokrywają wewnętrzną stronę powiek i gałki oka, pełniąc w ten sposób funkcje ochronne i zabezpieczające oko przed wysuszeniem.

Zapalenie spojówek może towarzyszyć innym infekcjom, jak przeziębienie, zapalenie zatok, uszu, a także reakcja alergiczna. Wywołują je również podrażnienia mechaniczne typu zatarcie oka czy podrażnienie środkami higienicznymi, np. szamponem do włosów, mydłem, płynem do kąpieli, a w przypadku dorosłych kobiet również kosmetykami do makijażu i demakijażu oka. Wywołuje je także długie przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, np. w miejscach, gdzie przebywają palacze.

Objawy zapalenia spojówek różnią się w zależności od przyczyny, ale najczęściej występuje widoczne zaczerwienienie oka, świąd, pieczenie, a niekiedy ból. Można zaobserwować opuchnięte powieki i światłowstręt z nadmiernym łzawieniem.

Ponieważ choroba często mija sama, w większości przypadków stosuje się nawilżająco-łagodzące krople do oczu. Jeżeli za infekcję odpowiedzialne są bakterie, wówczas lekarz może zalecić dzieciom i  dorosłym stosowanie maści i kropli z antybiotykiem dostępnych na receptę. Zapalenie o podłożu alergicznym wymaga leczenia przyczyny. We wszystkich przypadkach pomocne są ciepłe lub chłodne kompresy i przemywanie oka tzw. sztucznymi łzami bądź roztworem soli fizjologicznej.

Przekrwione oczy – przyczyny. Choroby rogówki i twardówki

W przypadku zapalenia spojówek dominującymi dolegliwościami, poza zaczerwienieniem, są świąd i swędzenie, a przy infekcjach rogówki pojawia się charakterystyczny ból i uczucie obcego ciała w oku.

Zapalenie rogówki często jest wywołane przez podrażnienie soczewkami kontaktowymi. Jego przyczyną mogą być też wirusy – wirusowe zapalenie rogówki objawia się bólem i kłuciem oraz uczuciem ciała obcego w oku. Oko jest czerwone, spuchnięte i nadmiernie łzawi. W takich przypadkach niezbędne jest leczenie kroplami lub maścią z antybiotykiem. U osób, które śpią w soczewkach kontaktowych, może dojść nawet do owrzodzenia rogówki. Przyczyną przekrwionych oczu może być też uszkodzenie rogówki przez ciało obce (tzw. erozja rogówki). Zapalenie bądź uszkodzenie rogówki może być bardzo groźne (w porównaniu do zwykle łagodnego zapalenia spojówki), dlatego zawsze należy zgłosić się do lekarza.

Infekcje mogą obejmować także twardówkę. Stany zapalne nadtwardówki powodują, poza świądem i zaczerwienieniem, nieznaczne podrażnienie, ale infekcje twardówki dają już dotkliwy ból (określany często jako świdrujący), światłowstręt i łzawienie.

Przekrwienie oka a choroby powiek i inne przyczyny

Najczęstszą chorobą powiek jest tzw. jęczmień, ale stany zapalne mogą wywoływać też nieprawidłowo rosnące rzęsy, źle przeprowadzone zabiegi kosmetyczne polegające na doklejeniu sztucznych rzęs, podwinięcie lub odwinięcie powieki, zapalenie brzegów powiek czy niedomykalność powiek.

Przekrwienie oka występuje też w ostrym ataku jaskry – charakterystycznym objawem towarzyszącym jest wówczas tęczowe „halo”, kiedy dotknięta schorzeniem osoba patrzy na inne źródła światła oraz bardzo silny ból oka oraz głowy. Są również następstwem zażycia marihuany, a także nieprawidłowo skorygowanej wady wzroku i nadużycia alkoholu.

Wszelkie utrzymujące się dolegliwości w obrębie narządu wzroku wymagają konsultacji z lekarzem okulistą, który ustali przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
8
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem?
Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Jak skutecznie poradzić sobie z jęczmieniem pod okiem? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka?
Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki TVN zdrowie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty