Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przedawkowanie ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Przedawkowanie ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Ibuprofen tabletki leżą na drewnianym blacie.

Fot. clubfoto / Getty Images

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Powszechnie stosuje się go do uśmierzania bólu we wszystkich grupach wiekowych. Ibuprofen jest częstą przyczyną przedawkowania, szczególnie u dzieci. Na szczęście ciężkie zatrucie występuje rzadko.

Do najczęstszych objawów przedawkowania ibuprofenu należą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak wymioty i ból brzucha. W przypadku ciężkiego zatrucia mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne, zaburzenia rytmu serca i ostra niewydolność nerek. Leczenie zatrucia ibuprofenem jest objawowe.

Czy można przedawkować ibuprofen?

Ibuprofen jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o umiarkowanie silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, mięśni, kości i stawów, a także w nerwobólach i bólach miesiączkowych. Ibuprofen jest często stosowany zamiennie z paracetamolem w obniżaniu gorączki w czasie przeziębienia czy grypy. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania, jest zalecany jako lek przeciwgorączkowy dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Znalazł również zastosowanie w zwalczaniu stanu zapalnego w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Po spożyciu doustnym ibuprofen wchłania się z przewodu pokarmowego w 80%, a jego maksymalne stężenie we krwi jest osiągane po 1–2 godzinach od przyjęcia. Warto pamiętać, że jedzenie i leki zobojętniające treść żołądkową nie wpływają na jego wchłanianie. W ciągu 24 godzin od przyjęcia cała spożyta dawka leku zostaje wydalona z organizmu, głównie przez nerki. Ze względu na fakt, że ibuprofen jest ogólnodostępny i występuje pod wieloma nazwami handlowymi, bardzo łatwo jest go przedawkować. Maksymalna dawka dobowa dla osoby dorosłej wynosi 3,2 g, jednakże nie zaleca się stosowania dawek powyżej 1,2 g bez konsultacji z lekarzem. Dla dzieci poniżej 12 roku życia maksymalna dawka dobowa wynosi 20 mg/kg masy ciała. Dzieci są szczególnie narażone na przedawkowanie ibuprofenu, dawka przekraczająca 400 mg/kg masy ciała może być przyczyną objawów zagrażających życiu.

Zobaczcie na filmie, co w swoim składzie zawierają leki przeciwbólowe:

Zobacz film: Co zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe? Źródło: Wiem, co jem. Wiem, co kupuję

Jakie są objawy przedawkowania ibuprofenu?

U większości osób przyjmujących ibuprofen w większych dawkach niż zalecane występują przede wszystkim objawy z przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, ból brzucha oraz biegunka. Dodatkowo mogą dołączyć do nich krwawienia z przewodu pokarmowego, ponieważ ibuprofen może upośledzać funkcję płytek krwi. Część chorych uskarża się na: szumy uszne, ból i zawroty głowy, wzmożoną senność, zaburzenia równowagi oraz podwójne widzenie. W przypadku silnego przedawkowania ibuprofenu obserwuje się zaburzenia neurologiczne, takie jak zaburzenia świadomości, śpiączka, napady drgawkowe oraz bezdechy u małych dzieci. Dodatkowo może dojść do rozwoju ostrego uszkodzenia nerek, kwasicy metabolicznej, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń elektrolitowych, rabdomiolizy, nagłego spadku ciśnienia tętniczego, a nawet rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. U pacjentów z astmą może dojść do nasilenia objawów choroby, spłycenia oddechu oraz kaszlu z krwawą plwociną. Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania ibuprofenu i innych NLPZ, ponieważ istnieje ryzyko powstania silnego krwotoku, który może zakończyć się śmiercią. W przypadku przyjmowania dużych dawek ibuprofenu, przekraczających 2,4 g, występuje niewielkie zwiększenie ryzyka udaru mózgu oraz zawału serca. Kobiety planujące ciążę nie powinny przyjmować leku, ponieważ może powodować trudności z zajściem w ciążę.

Czy działania niepożądane ibuprofenu wynikają z przedawkowania?

Warto zwrócić uwagę na działania niepożądane ibuprofenu. Należy pamiętać, że pojawiają się one w czasie przyjmowania leku w standardowych, terapeutycznych dawkach i mogą przypominać objawy wynikające z zatrucia lekiem. Występują na ogół rzadko, lecz mogą dotyczyć każdego narządu, np.:

  • niestrawność, ból brzucha, zgaga, wymioty, wzdęcia
  • depresja i zaburzenia emocjonalne
  • zaburzenia widzenia barwnego, podwójne widzenie
  • zaburzenia słuchu, szumy uszne
  • krwiomocz, martwica brodawek nerkowych
  • zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka
  • niedokrwistość hemolityczna lub aplastyczna, małopłytkowość
  • plamisto-grudkowe wysypki, łysienie, świąd skóry, zespół Stevensa-Johnsona
  • zmniejszenie łaknienia
  • obrzęki, nadciśnienie tętnicze
  • gorączka, dreszcze
  • nieżyt nosa.

Czy przedawkowanie ibuprofenu jest wyleczalne?

Nie istnieje swoiste leczenie przedawkowania ibuprofenu. Postępowanie jest objawowe, czyli leczy się objawy, które pojawiły się w wyniku zatrucia lekiem. Jeżeli do przyjęcia zbyt dużej ilości leku doszło w ciągu godziny od przybycia do szpitala, lekarz rozważa podanie węgla aktywowanego. Ze względu na silne wiązanie leku z białkami osocza, nie stosuje się hemodializy, która znacznie ułatwiłaby leczenie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem? TVN zdrowie
Nurofen forte - ulotka, dawkowanie i skład leku
Nurofen forte - ulotka, dawkowanie i skład leku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Neutrocyty – normy, nadmiar i niedobór komórek układu odpornościowego
Neutrocyty – normy, nadmiar i niedobór komórek układu odpornościowego