Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przeciętny 35-latek nie ma aż 11 zębów! Jak wypełnia się braki w uzębieniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Przeciętny 35-latek nie ma aż 11 zębów! Jak wypełnia się braki w uzębieniu?

Kobieta u dentysty, któr ogląda implant zębowy

Fot: SeventyFour / gettyimages.com

Badania pokazują, że przeciętny 35-latek nie ma aż 11 zębów. Ich utrata to najczęściej konsekwencją zaniedbań w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej i zbyt rzadkich wizyt u dentysty. Sporadycznie przyczyną utraty zębów jest uraz. Bez względu na to, co spowodowało braki w uzębieniu, należy je uzupełnić. Dlaczego to takie ważne i co pacjentom może zaoferować nowoczesna stomatologia?

Czy braki zębowe trzeba uzupełniać?

dr n. med. Maciej Michalak, Dyrektor Medyczny Maestria Clinic: Utrata zęba to nie tylko wstydliwy problem estetyczny w przypadku zębów, które są widoczne przy uśmiechaniu się, ale przede wszystkim zdrowotny. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy, że nieuzupełniony brak zęba może wpływać na ich ogólny stan zdrowia. Z upływem czasu zanikowi ulega bowiem wyrostek kości zębodołowej. Często dochodzi do przesunięcia zębów sąsiadujących i przeciwstawnych, prowadząc niekiedy do zmian, które w konsekwencji spowodować mogą nawet ich utratę. Ząb, który nie ma zęba przeciwstawnego, będzie stopniowo wysuwał się z zębodołu. Z kolei ząb, który straci boczne oparcie, zacznie się wykrzywiać w kierunku wolnego miejsca. To tzw. fenomen Godona, który polega na migracji zębów.

Zaburzeniu ulega praca stawu skroniowo-żuchwowego. Pacjenci często odczuwają wtedy bóle w okolicach uszu, skroni, a nawet połowy głowy. Przeciążaniu ulegają zęby, które przejmują pracę utraconego zęba, co może skutkować ich rozchwianiem czy nawet złamaniem. Tracąc zęby – szczególnie trzonowce i przedtrzonowce – traci się przede wszystkim funkcjonalność zgryzu, co powodować może powstanie problemów w układzie pokarmowym. Połykanie niedostatecznie rozdrobnionego pokarmu może powodować problemy gastryczne. Kolejną niezwykle dotkliwą dla pacjentów kwestią związaną z brakiem zębów jest powstawanie efektu przyspieszonego starzenia. Z pozoru niewidoczny brak zęba tylnego z czasem staje się widoczny na twarzy. Powstają w tym miejscu dodatkowe zmarszczki mimiczne oraz zapadnięcia, które sprawiają, że wygląda się znacznie starzej. Pojawiają się opadające kąciki ust, przewężeniu ulegać może czerwień wargowa. To tylko kilka przykładów tego, do czego może doprowadzić zaniedbanie w zakresie nieuzupełnienia braku zęba.

Kiedy zatem w takich sytuacjach należy udać się do dentysty?

Po utracie zęba trzeba możliwie jak najszybciej podjąć leczenie. Czas w tym przypadku ogrywa kluczową rolę. Im szybciej brak zębowy zostanie uzupełniony, tym większe są szanse na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych.

Co takim pacjentom może zaproponować współczesna medycyna?

Możliwości jest bardzo dużo począwszy od stosowanych od dawna ruchomych protez zębowych, których nie jestem zwolennikiem, a skończywszy na najnowocześniejszych systemach implantacji. Te ostatnie odgrywają szczególną rolę, gdyż zapewniają pacjentowi wyjątkowy komfort użytkowania, funkcjonalność oraz wysokie walory estetyczne – implanty są w zasadzie identyczne z zębami naturalnymi.

Zobacz film i dowiedz się, jak dbać o zęby:

Zobacz film: Jak dbać o zęby? Źródło: 36,6

Zatrzymajmy się zatem na implantach. Na czym polega zabieg implantacji?

Przede wszystkim warto podkreślić, że zabieg implantacji jest całkowicie bezbolesny. Przeprowadza się go zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, czasami ogólnym. Polega on na nacięciu dziąsła i wprowadzeniu implantu do kości. Następnym etapem jest zaopatrzenie rany w odwirowane z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe, które znacząco sprzyja procesowi gojenia i integracji implantu z kością. Osocze to zaszywane jest razem z umieszczonym implantem. Po upływie około tygodnia zdejmowane są szwy. Proces osseointegracji, czyli zrastania się implantu z kością, trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie następuje odsłonięcie implantu i zainstalowanie tzw. śruby gojącej, która ułatwia gojenie błony śluzowej i modeluje kształt dziąsła. Kolejnym etapem jest wykonanie i zainstalowanie pracy protetycznej, czyli korony zęba. Tę część przeprowadza lekarz protetyk. Mówię o tym, bo pacjenci często myślą, że implant to cały ząb, a implant to jedynie część wprowadzana do kości. W całym procesie implanto-protetycznym niezwykle ważna jest zatem dobra współpraca chirurga z protetykiem. Wspólne planowanie i realizowane kolejnych etapów leczenia jest kluczowe, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Jakie implanty wybrać, czy wszystkie są takie same?

Dzięki latom badań i wiedzy, jaką dzisiaj mamy, istnieje już szereg różnorodnych systemów implantologicznych. Są to przede wszystkim stosowane od lat implanty tytanowe. Dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą lub po prostu nie chcą zakładać implantów tytanowych, są do dyspozycji implanty ceramiczne – inaczej cyrkonowe. Od jakiegoś czasu dla pacjentów dostępne są również tzw. implanty anatomiczne, które dokładnie odzwierciedlają system korzeniowy usuwanego zęba i zastępują ząb bezpośrednio po jego usunięciu. Wybór systemu odpowiedniego dla pacjenta następuje na podstawie oceny jego stanu zdrowia oraz po rozpoznaniu potrzeb i oczekiwań leczonego.

Czy każdy człowiek może uzupełnić brak zębowy implantem?

Jest grupa osób, u której istnieją przeciwwskazana do leczenia implantologicznego. Są to szczególne przypadki, w których ze względów zdrowotnych czy anatomicznych założenie implantu nie jest możliwe. Właśnie dlatego zawsze jeszcze przed podjęciem leczenia implantologicznego zapraszam pacjenta na konsultację i przeprowadzam szczegółową diagnostykę, aby określić jego stan zdrowia i możliwości leczenia. Jeśli z jakichś powodów okazuje się, że implant w tym konkretnym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem, przedstawiam inne propozycje.

Zaprojektował Pan nowoczesny implant Universe 2.9, który jest produkowany przez uznaną szwajcarską firmę implantologiczną. Jak powstał implant i dla kogo jest przeznaczony?

Universe 2.9 to rozwiązanie, nad którym pracowałem wiele miesięcy. Inspiracją do stworzenia tego najprawdopodobniej najcieńszego na świecie implantu dwuczęściowego były dla mnie przede wszystkim potrzeby zdrowotne pacjentów, a także podziwiany przeze mnie od lat najcieńszy mechanizm zegarowy świata, szwajcarski Vacheron Const. cal. 1003. To najwyższej klasy precyzja połączona z absolutną użytecznością. Proces projektowania zacząłem tradycyjnie, od deski kreślarskiej, by później przenieść projekt do zaawansowanych technologii komputerowych. Udało mi się stworzyć innowacyjne rozwiązanie – implant, który dzięki swoim rozmiarom jest zdecydowanie mniej inwazyjny niż te, które stosowaliśmy dotychczas, dzięki czemu szybciej się goi. Już przy samym instalowaniu implantu możemy zrezygnować z tradycyjnego wiertła i użyć technologii ultradźwiękowej, co przy większych rozmiarach implantu jest bardziej kłopotliwe. Ze względu na podziwianą przeze mnie szwajcarską technologię przy projektowaniu Universe 2.9 podjąłem ścisłą współpracę z uznanym na świecie producentem implantów, szwajcarskim IML. Ten ultracienki implant to nadzieja dla wszystkich pacjentów, którzy ze względu na braki kostne czy uwarunkowania anatomiczne nie mogli do tej pory zdecydować się na leczenie implantologiczne.

dr Maciej Michalak

Fot: Archiwum prywatne

Dr n. med. Maciej Michalak ukończył z wyróżnieniem Rektora UM I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz studia Zarządzania podmiotami leczniczymi na SGH w Warszawie. W 2016 roku na macierzystej uczelni obronił tytuł doktora nauk medycznych (specjalność: chirurgia stomatologiczna). Pracował w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. W 2012 r. rozpoczął specjalizację w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Pierwszy i jedyny Polak w World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry. Współzałożyciel i Prezes Zarządu BE ACTIVE DENTIST. Prezydent ZG PTSS w latach 2010-2013, obecnie Członek Honorowy. Od 2018 roku Członek Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Od 2019 roku Członek Rady Naukowej Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Laureat ogólnopolskiej nagrody Nobel Studencki w branży medycznej i nauk o zdrowiu oraz nagrody Primus Inter Pares 2009. Autor i współautor ponad 50 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Posiada dorobek naukowy punktowany indeksem Impact Factor 4,127 oraz 190 pkt MNiSW, wskaźnik Hirsha równy 2. Autor projektu ultracienkiego implantu stomatologicznego UNIVERSE 2.9, produkowanego przez renomowaną szwajcarską firmę IML.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
115
6
Polecamy
Co robić, gdy stracisz ząb?
Co robić, gdy stracisz ząb? TVN zdrowie
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?
"Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu"
Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne? "Jeśli nie zareagujemy w porę, wada może przynieść problemy w dorosłym życiu" Dzień Dobry TVN
Kiedy usuwać ósemki?
"Pacjenci często borykają się z nietypowymi bólami głowy"
Kiedy usuwać ósemki? "Pacjenci często borykają się z nietypowymi bólami głowy" Dzień Dobry TVN
Korony na zęby.
Jakie wybrać:
porcelanowe, cyrkonowe czy elastyczne?
Korony na zęby. Jakie wybrać: porcelanowe, cyrkonowe czy elastyczne? TVN zdrowie
Komentarze (7)
Paulina
Słyszałam już o tej klinice dobre opinie, a właśnie poszukuje jakiejś dobrej w Warszawie, żeby odcień się nie różnił, bo to 3 wiec widać przy uśmiechu.
Czytaj całość
Maciej Koluszek
niestety taka jest rzezcywistosc, kawa papierosy, srednio jadlem aż poznalem dr Milene Sawicka w Villa Nova Wilanów i zaczalem tam leczenie, już nie mój pierwszy implant niestety, ale ciesze sie że trafilem w dobre rece
Czytaj całość
Olga
Jestem w szoku, bo mam 39 lat i wszystkie zeby, a w zeszłym roku zakończyłam leczenie ortodontyczne.Nie pojmuje jak można się tak zaniedbać, żeby po 30tce nie mieć 11 zębów!
Czytaj całość
firek
znam Doktora - polecam! nie bolało nic, a służy już 4 lata.
Czytaj całość
Rolski
Świetny artykuł! Działa motywująco!
Czytaj całość
Katarzyna Wybicka
Byłam implantowana przez Doktora Michalaka w 2016 roku. To jak przebiega proces leczenia to poezja. Wszystko jasno i przewidywalnie, a efekty zmieniły mi życie. Pomnik dla tego Doktora!
Czytaj całość
Babu frik
Doktor Michalak to niezwykle kompetentny i miły lekarz. Przede wszystkim świetnie wszystko mi wytłumaczył. Jestem miesiąc po wszczepieniu implantu i czekam na jego zrośnięcie się z kością. Zabieg przebiegł mega szybko i całkowicie bez bólu. Wcześniej byłem u niego na zabiegu laserowego usunięcia czarnej zmiany na dolnej wardze. Zarówno pobranie wycinka do badania, jak i sam zabieg przebiegł gładziutko :) A teraz dowiaduję się, że to nie tylko dobry lekarz ale i naukowiec. Miło jak Polacy podbijają świat!
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty