Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przebarwienia na twarzy i po trądziku. Jak usunąć przebarwienia skóry? 
menu
Polub nas na Facebooku

Przebarwienia na twarzy i po trądziku. Jak usunąć przebarwienia skóry? 

NAN

Fot: Wayhome Studio / fotolia.com

Na przebarwienia na twarzy najbardziej narażone są kobiety. Powstawanie takich zmian może mieć charakter hormonalny bądź być związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Większość z nich (np. przebarwienia po trądziku) jest nabyta i można je skutecznie usunąć. 

Przebarwienia skóry to zaburzenia procesów pigmentacyjnych skóry. Powoduje je nadmiar bądź niedobór ciemnego barwnika skóry – melaniny, która produkowana jest w komórkach barwnikowych, tzw. melanocytach. Przebarwienia na twarzy to nierównomierne rozmieszczenie melaniny, na skutek którego powstają ciemne, nieregularne plamy. Ponadto mogą powstawać niezależnie od wieku i mieć różne przyczyny. Rozróżniamy przebarwienia naskórkowe, skórne lub mieszane.

Przebarwienia posłoneczne - jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Przebarwienia posłoneczne. Źródło: 36,6.

Zobacz także: Ostuda na twarzy. Objawy schorzenia i domowe sposoby, by pozbyć się melanodermii

Przebarwienia na twarzy – jak i kiedy powstają?

Przebarwienia skórne mogą powstawać na skutek czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do wewnętrznych zalicza się: fototyp skóry, czyli uwarunkowania genetyczne, schorzenia i stany chorobowe (trądzik, nadczynność tarczycy, choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy), a także zmiany hormonalne (ciąża, terapia hormonalna, menopauza, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie przydatków) i procesy starzenia się skóry (tzw. plamy starcze). Czynniki wewnętrzne, które powodują przebarwienia na twarzy, to: nadmierna ekspozycja na słońce (wpływ promieni UVA i UVB), korzystanie z solarium, substancje fotouczulające w kosmetykach, lekach lub perfumach, wpływ niektórych metali (srebro, złoto, żelazo, miedź).

Przebarwienia skórne najczęściej występują na twarzy i obejmują czoło, nos, policzki, usta i brodę. Problem ten dotyczy wielu kobiet, szczególnie po 50. roku życia, u których jest to związane z aktywnymi od wielu lat procesami starzenia się skóry. Przebarwienia skórne na twarzy mogą mieć formę piegów, plam starczych, melasmy (plamy ciążowe i hormonalne) i występować w miejscach wcześniejszych zmian trądzikowych (przebarwienia po trądziku), oparzeń słonecznych, wysypek itp.

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody

Przebarwienia na twarzy – leczenie

Niewielkie przebarwienia można próbować usuwać samodzielnie. Jednak im więcej ich jest, są bardziej rozległe i widoczne, tym lepiej udać się na konsultację do specjalisty. Usuwanie przebarwień jest popularne, a stosowane obecnie metody usuwania ich są skuteczne. Oto domowe sposoby na przebarwienia:

  • kosmetyki wybielające

Kosmetyki te powinny być dobrym sposobem na początek kuracji. Ważne, aby krem wybielający przebarwienia i inne tego typu kosmetyki w składzie zawierały składniki takie jak: witamina C, witamina A (tzw. retinol), kwasy AHA (alfa-hydroksylowe), glebrydyna, amid witaminy B, soja, aloesyna, ekstrakt z morwy.

  • dermokosmetyki

Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż mają silniejsze i bardziej aktywne formuły niż tradycyjne kosmetyki. Specjaliści podczas konsultacji często zalecają właśnie krem rozjaśniający na przebarwienia bądź inny tego typu kosmetyk zaliczany do dermokosmetyków. W ich składach często znajdują się: kwasy glikolowy, askorbinowy i salicylowy, retinol, kwas azelainowy tokoferol, substancje wybielające (hydrochinon, kwas kojowy).

  • maseczki

Maseczka na przebarwienia na twarzy może być świetnym uzupełnieniem kremów rozjaśniających i innych kosmetyków na tego typu zmiany. Wystarczą owoce, takie jak truskawki i porzeczki, które rozgniata się z miodem. Po nałożeniu na przebarwienia i zmyciu po 30 minutach następuje widoczne wybielenie. Sprawdza się także maseczka na przebarwienia z wody utlenionej wymieszanej z mąką ziemniaczaną (2 łyżki wody + 1 łyżeczka mąki). Po nałożeniu i wyschnięciu wystarczy zmyć – redukcja przebarwień gwarantowana.

Zobacz film: Przebarwienia na skórze. Źródło: 36,6.

Przebarwienia a laserowe usuwanie, peeling chemiczny i inne metody

Laserowe usuwanie przebarwień to skuteczna metoda ich redukcji. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest dotarcie nawet do głębokich partii skóry, w których pod wpływem temperatury melanina jest rozbijana. Następnie drobne cząsteczki tego barwnika są wchłaniane przez skórę. Taki zabieg wskazany jest w różnych rodzajach przebarwień, także tych po trądziku. Innym sposobem na przebarwienia na twarzy jest peeling chemiczny. Dzięki złuszczeniu naskórka bądź naskórka i części skóry właściwej jest w stanie usunąć przebarwienia. Dzieje się tak również dlatego, że złuszczanie naskórka pobudza do powstawania nowe komórki, które zastępują starsze. Skuteczność peelingu chemicznego zależy jednak od głębokości przebarwień na twarzy. Kolejnym sposobem skutecznie usuwającym przebarwienia (także potrądzikowe) jest mikrodermabrazja. To także zabieg złuszczający naskórek – bezinwazyjnie i bezboleśnie zetrze kolejne jego warstwy. Jeśli przebarwienia nie są głębokie, może spowodować, że się zmniejszą. Dodatkowo warto rozważyć krioterapię. Komórki barwnikowe są wrażliwe na zimno, dlatego podczas tego zabiegu ulegają rozpadowi. Leczenie zimnem sprawdzi się w przypadku przebarwień skóry zarówno twarzy, jak i ciała.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Skąd się biorą przebarwienia na skórze? Źródło: Klinika urody.

Zabiegi na przebarwienia a codzienna ochrona

Leczenie przebarwień na twarzy nie zwalnia z ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego jeśli nie chcesz, aby ich liczba się zwiększała, unikaj ekspozycji na słońce. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, chroń skórę specjalnymi kosmetykami z filtrami przeciwsłonecznymi. Na głowę zakładaj nakrycie – to pomoże chociaż trochę osłonić skórę. Podobnie chroń skórę ciała – letnie, cienkie tkaniny zakrywające skórę pozwolą zapobiec nowym przebarwieniom.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
17
Polecamy
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Maseczka na przebarwienia skóry i inne sposoby na pozbycie się nieestetycznych plam
Maseczka na przebarwienia skóry i inne sposoby na pozbycie się nieestetycznych plam Dzień Dobry TVN
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć?
Przebarwienia skóry – czym są, jak powstają i jak je usunąć? TVN zdrowie
Jak wybrać najlepszy krem na przebarwienia?
Jak wybrać najlepszy krem na przebarwienia? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?