Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pakowanie próżniowe żywności - czy przedłuża jej trwałość?
menu
Polub nas na Facebooku

Pakowanie próżniowe żywności - czy przedłuża jej trwałość?

żywność pakowana próżniowo

Fot: vacuum sealed food/ SHARP

Przy robieniu dużych zakupów czy też nawykowi kupowania na zapas pojawia się problem – co zrobić z nadmiarem żywności? Rozwiązań takiej sytuacji może być kilka. Jeśli jesteśmy pewni, że nie będzie nam ona potrzebna, zamiast wyrzucać produkty do śmietnika możemy oddać je do specjalnego punktu, który następnie rozdysponuje żywność między tych najbardziej potrzebujących. W sytuacji, gdy jednak wolimy zagospodarować zapasy możemy skorzystać z tzw. próżniowego pakowania żywności. Na czym ono polega?

Pakowanie próżniowe to najlepszy sposób na to, aby żywność dłużej nadawała się do spożycia. Metoda ta sprawia także, że żywność nie ma kontaktu z groźnymi patogenami, które mogą nam zafundować, np. zatrucie pokarmowe. Warto pamiętać o tym, że tak opakowane jedzenie przede wszystkim dłużej zachowuje świeżość i wilgoć, ponieważ nie ma kontaktu z powietrzem, które ją pochłania. Z kolei artykuły spożywcze bogate w tłuszcz czy oleje przechowywane próżniowo nie nabierają zjełczałego smaku i zapachu. To również doskonały sposób pakowania mięsa oraz ryb. Co ciekawe, można je wtedy także od razu zamarynować. Najlepiej we własnym sosie bez dodatku soli czy niezdrowych, często pełnych sztucznych dodatków, marynat.

Żywność, która jest pakowana próżniowo nie przechodzi zapachami innych potraw. Szczelnie zamknięte produkty po otwarciu będą posiadały tylko swój charakterystyczny smak i zapach.

Ale to nie jedyne zalety pakowania próżniowego. Za takim przechowywaniem żywności przemawia jeszcze ekonomia. Dzięki próżniowemu pakowaniu jedzenie może być dłużej przechowywane i nie psuje się tak szybko. Tym samym nie ma potrzeby robienia częstych zakupów.

Jak pakować próżniowo?

Sposobów na próżniowe zamknięcie pożywienia jest kilka. Na rynku dostępne są m.in. specjalne urządzenia, które całkowicie usuwają powietrze z opakowania. Zazwyczaj składają się one z pompki i torebek na żywność, które po usunięciu powietrza doskonale dopasowują się do kształtu pakowanego produktu.

Innym rozwiązaniem może być nowoczesna lodówko-zamrażarka VacPac Pro firmy SHARP. Urządzenie jest doskonałą opcją dla osób, które często robią większe zakupy, ale i tych, które uwielbiają nowinki kulinarne i kochają gotować.

Dlaczego ta lodówka jest wyjątkowa? Urządzenie, oprócz tradycyjnego chłodzenia i mrożenia pozwala również na próżniowe pakowanie oraz przechowywanie żywności. Wystarczy umieścić produkt w torebce, z której po naciśnięciu odpowiedniego przycisku automatyczna zgrzewarka próżniowa VacPac Pro usuwa powietrze. Tak przygotowaną żywność można przechowywać w lodówce oszczędzając w ten sposób mnóstwo miejsca. Opakowane w ten sposób produkty, przede wszystkim mięso czy produkty mleczne, można przechowywać nawet ośmiokrotnie dłużej.

Coś dla miłośników gotowania

Wielofunkcyjna lodówka VacPac Pro firmy SHARP pomoże nam również zmierzyć się z poważniejszymi wyzwaniami kulinarnymi. Z jej pomocą w domowym zaciszu można na przykład przygotować jedzenie metodą sous vide. Polega ona na wrzuceniu szczelnie zapakowanego produktu do kąpieli wodnej lub parowej w ściśle kontrolowanej temperaturze. Choć przygotowywanie jedzenia w ten sposób trwa znacznie dłużej, warto wypróbować tę metodę pozwalającą wydobyć pełnię smaku potrawy. 

Osoby, których nie przekonuje idea próżniowego pakowania z pewnością przypadnie do gustu technologia NutriFresh, która o połowę wydłuża świeżość przechowywanych w lodówce warzyw i owoców. Zaś system AdvancedCooling chroni jedzenie przed wysychaniem.

Lodówka VacPac Pro firmy SHARP spodoba się także każdemu, kto lubi wydawać przyjęcia i przyjmować gości. Urządzenie posiada funkcję AdaptiZone, która umożliwia tymczasowe przekształcenie jednej lub obu komór zamrażarki w przestrzeń chłodziarki. Tym samym wszystkie przekąski czy potrawy, które powinny być przechowywane lodówce znajdą w niej swoje miejsce.

Praktyczna w przypadku wizyt znajomych jest również funkcja Quick Drink, która sprawia, że napoje schładzają się w zaledwie pięć minut! A także niezawodny pojemnik na lód Twist and Serve, który oprócz swojej pierwotnej funkcji ma taką zaletę, że zajmuje bardzo mało miejsca.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
7
Polecamy
Dlaczego warto kupić lodówkę z możliwością próżniowego pakowania żywności?
Dlaczego warto kupić lodówkę z możliwością próżniowego pakowania żywności? TVN zdrowie
Znowu za dużo!
Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach?
Znowu za dużo! Co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach? TVN zdrowie
Przechowywanie żywności - metody i rodzaje pojemników
Przechowywanie żywności - metody i rodzaje pojemników Dzień Dobry TVN
Pakowanie próżniowe – wady i zalety.
Kiedy się przydaje?
Pakowanie próżniowe – wady i zalety. Kiedy się przydaje? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania