Polub nas na Facebooku
Czytasz: Proste i skuteczne ćwiczenia na nogi: w domu i na siłowni 

Proste i skuteczne ćwiczenia na nogi: w domu i na siłowni 

ćwiczenia

Fot.: milanmarkovic78 / stock.adobe.com

Nogi są jednymi z ważniejszych partii mięśniowych w ludzkim ciele. Ćwiczenia na nogi powinny być podstawowym elementem w planie treningowym nie tylko stałych bywalców siłowni, ale również osób dbających o zdrowie i kondycję. 

Ćwiczenia na nogi są stosunkowo proste i łatwe do wykonania. Na początku należy szczególnie zwracać uwagę na odpowiednią technikę. Liczba serii czy obciążenie mają mniejsze znaczenie. Kończyny dolne są największą partią mięśniową w ludzkim ciele, dlatego nie sposób mówić o zdrowym i wysportowanym ciele bez sprawnych nóg. Ćwiczenia na nogi mogą być doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego lub alternatywą dla osób, które nie lubią biegać.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Przysiady. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia na nogi: po pierwsze przysiady

Przysiady to mogłoby się wydawać proste ćwiczenie, które wykonywane jest już od najmłodszych lat na zajęciach wychowania fizycznego w szkole. Tymczasem spora ilość osób próbujących wykonać przysiady ma spory problem z zachowaniem odpowiedniej postawy ciała oraz wykonaniem pełnego zakresu ruchu. Przysiady można robić bez obciążenia lub ze sztangą, workiem bułgarskim oraz innymi akcesoriami, które wpłyną na zwiększony stopień trudności ćwiczenia.

Przed rozpoczęciem treningu należy wykonać rozgrzewkę. W przypadku ćwiczeń na nogi chroni ona przed bolesnymi urazami mięśni (zerwaniami, naciągnięciami, naderwaniami itp.), a także kontuzjami stawów (stawu kolanowego, skokowego, biodrowego).

Należy dążyć do wykonania pełnego przysiadu. Robienie niepełnych przysiadów nie jest podstawą do pełnego przysiadu w przyszłości. Może upośledzić zakres ruchowy i naraża na kontuzję. Prawidłowo wykonane ćwiczenie to zejście całego ciała do dołu z płaszczyzną podparcia na stopach. Błędne jest wykonywanie przysiadów polegających na pochylaniu pleców do przodu lub wypychaniu bioder do tyłu, co powoduje m.in. zachwianie równowagi. W czasie robienia przysiadu trzeba zachować synchroniczną pracę stawu kolanowego oraz biodrowego (pełne zgięcia w obu stawach), naturalną krzywiznę kręgosłupa (wraz z wyprostowaną, a nie pochyloną głową) i pamiętać o napięciu mięśni brzucha. W trakcie przysiadu należy wystrzegać się wypinania pośladków i bioder do tyłu w tzw. kaczy kuper.

Zobacz film: Jak wybrać ćwiczenia do domowego treningu? Dzień Dobry TVN

Problemem w wykonaniu właściwego przysiadu może być brak mobilności w stawie kolanowym i biodrowym. Nie bez znaczenia są ponadto przykurcze mięśniowe lub wady postawy kręgosłupa. Ćwiczenie najlepiej powtarzać przed lustrem, dzięki czemu można na bieżąco analizować pozycję ciała. Jeśli przysiady bez obciążenia nie sprawiają problemów, można zwiększyć poziom trudności sztangą lub workiem bułgarskim.

Przysiad jest elementarnym ćwiczeniem, angażującym mięśnie ud, łydek, pośladków, brzucha oraz pleców. Sprzyja wykształceniu równowagi, zwiększa ruchomość stawów. Regularne wykonywanie pełnego przysiadu może przyczynić się nawet do zwiększenia gęstości kości.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Wykroki. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia na nogi: wykroki

Kolejnymi ważnymi ćwiczeniami na nogi, które można wykonać zarówno w domu, jak i na siłowni, są wykroki. Można użyć hantli, odważników kettlebell, sztangi, worka bułgarskiego i wielu innych przyrządów. Jeśli ktoś chce wykonać wykroki w domu, a nie ma żadnych wymienionych akcesoriów, może wykorzystać dwie butelki napełnione wodą.

Wykroki, jak sama nazwa wskazuje, to ćwiczenie na nogi polegające na wykonaniu kroku w przód przy zgięciu obu nóg. Można wykonywać wykroki chodzone lub w miejscu. Aby wykonać poprawny wykrok, należy zachować prawidłową pozycję wyjściową, czyli stanąć prosto, starając się utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Następnie wykonuje się wykrok jedną nogą do przodu, tak aby jej staw kolanowy był zgięty w 90°. Druga noga również wykonuje ruch, zgina się w stawie kolanowym i przechodzi na palce podczas wykroku.

Należy pamiętać, że w trakcie wykroku staw kolanowy w nodze zakrocznej (pozostającej z tyłu) nie może dotykać podłogi. W trakcie wykonywania ćwiczenia istotne jest napięcie mięśni brzucha oraz prostowników grzbietu (mięśni w dolnej części kręgosłupa). Plecy przez cały czas pozostają proste w odcinku lędźwiowym, a każdy wykrok musi być dokładnie kontrolowany. Wzrok powinien być skierowany przed siebie, głowa powinna pozostawać w linii prostej z plecami. W trakcie wykroków nie można wykonywać kociego grzbietu oraz bujać tułowiem. Ważne jest pozostawanie w stabilnej pozycji w jednej linii. Wykroki angażują mięśnie czworogłowe uda, mięśnie dwugłowe uda, mięśnie pośladkowe i w mniejszym stopniu również mięśnie łydek. 

Baner: elmetacin
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
3
Więcej na temat
Bieganie: jak zacząć biegać i jak powinien wyglądać trening biegacza?
Bieganie: jak zacząć biegać i jak powinien wyglądać trening biegacza?
Ćwiczenia aerobowe: wysiłek tlenowy w domu i na siłowni
Ćwiczenia aerobowe: wysiłek tlenowy w domu i na siłowni
Przetrenowanie – jakie są objawy i sposoby leczenia? Jak zapobiegać przetrenowaniu?
Przetrenowanie – jakie są objawy i sposoby leczenia? Jak zapobiegać przetrenowaniu?
Kilometry w nogach i wiatr we włosach, dlaczego warto jeździć na rowerze?
Kilometry w nogach i wiatr we włosach, dlaczego warto jeździć na rowerze?
Komentarze (0)
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania
Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania?