Polub nas na Facebooku
Czytasz: ProstaTa Historia. Nie bój się mówić o raku prostaty
menu
Polub nas na Facebooku

ProstaTa Historia. Nie bój się mówić o raku prostaty

Mężczyzna, który trzyma wstążkę z wąsami - symbol raka prostaty

Fot: CatLane / gettyimages.com

Rak prostaty to dzisiaj najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn. Co gorsza wielu mężczyzn wstydzi się choroby, ignoruje pierwsze objawy i trafia do lekarza zdecydowanie za późno. Akcja ProstaTa Historia zorganizowana przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej ma przełamać w mężczyznach strach i przekonać ich do głośnego mówienia o chorobie. 

Jeszcze do niedawna najczęściej diagnozowanym męskim nowotworem był rak płuc. Najnowsze badania pokazują, że jego miejsce zajął rak prostaty. Zdaniem specjalistów głównym winowajcą jest styl życia - brak ruchu, zła dieta i nadwaga. Niestety wielu mężczyzn wstydzi się choroby i zbyt długo zwleka z wizytą u specjalisty. O problemach nie rozmawiają ani z partnerkami, ani z kolegami.

Pokonać wstyd

Akcja Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej ma to zmienić. Jej celem jest zachęcenie mężczyzn, którzy już zmagają się z nowotworem do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Pacjenci swoje "Historie Pana Prostaty" mogą umieszczać na stronie www.prostathistoria.pl.  Pomysłodawcy akcji chcą także zwiększyć świadomość o chorobie, bo większa wiedza o nowotworze to większe szanse na jego pokonanie.

W ramach kampanii Prostata Historia przekonujemy, że warto zacząć od rzetelnej wiedzy o budowie i roli prostaty i że wiedzę tę powinny czerpać zarówno osoby w grupie ryzyka, jak i ich bliscy. W ramach naszej kampanii BreastFit przekonywaliśmy, że kobiecy biust to także męska sprawa, w przypadku prostaty jest analogicznie – prostata to także kobiecy temat. Wiedzę dla mężów, ojców i przyjaciół, dostępną w ramach rzetelnych serwisów online, mogą pozyskiwać żony, córki, przyjaciele i wnukowie. Dzięki temu nie tylko zwiększa się świadomość zdrowotna, ale rośnie także zaangażowanie we wsparcie psychologiczne pacjentów, tak potrzebne w chorobie nowotworowej – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Nie bój się pytać

Mężczyźni, którzy w końcu znajdą w sobie odwagę i zdecydują się na wizytę u specjalisty bardzo często nie wiedzą od czego zacząć, do jakiego lekarza się udać i gdzie szukać rzetelnej wiedzy.

Kiedy warto zrobić badanie prostaty? Dowiesz się tego z filmu!

Zobacz film: Kiedy zrobić badanie prostaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przygotowany przez Fundację serwis ma pomóc pacjentom przejść przez chorobę, rozwiać wszelkie wątpliwości i mity, które krążą wokół raka prostaty.

Największą zaletą serwisu jest to, że powstał on w oparciu o prawdziwe historie i doświadczenia osób, które walczą lub walczyły z chorobą. To wszystko stanie się bazą dla poradnika poświęconego właśnie rakowi prostaty. 

Wydawane przez naszą Fundację poradniki powstają na bazie prawdziwych problemów i spraw, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci onkologiczni. Opracowywane zalecenia są każdorazowo weryfikowane i uzupełniane przez ekspertów: onkologów, psychologów i pielęgniarki, którzy ze swojej perspektywy dzielą się cennymi radami. Gotowe publikacje w formie darmowych broszur i e-booków dostępnych online pod adresem http://onkocafe.pl/do-pobrania cieszą się zainteresowaniem pacjentów i lekarzy. Klinicyści zgłaszają nam, że chcą je mieć na swoich oddziałach, ponieważ to wspaniała pomoc dla personelu. Gorąco zachęcamy wszystkich panów, którzy z nowotworem prostaty zetknęli się sami lub pośrednio, do udziału w kampanii. Wasze doświadczenia i komentarze są wprost bezcenne dla innych pacjentów – mówi Anna Kupiecka prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
6
Polecamy
Jak rozmawiać, jak wspierać chorego na raka?
Startują bezpłatne warsztaty dla pacjentów i ich rodzin
Jak rozmawiać, jak wspierać chorego na raka? Startują bezpłatne warsztaty dla pacjentów i ich rodzin TVN zdrowie
Nie musisz zachorować na raka płuc.
Co zrobić, aby uniknąć choroby?
Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby? Dzień Dobry TVN
Kto i kiedy powinien udać się do urologa?
Sprawdź, co mówi ekspert 
Kto i kiedy powinien udać się do urologa? Sprawdź, co mówi ekspert  TVN zdrowie
Rak jądra – jak często mężczyźni powinni się badać?
Rak jądra – jak często mężczyźni powinni się badać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Trombocyty – norma. Za niskie lub za wysokie płytki krwi
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Jak choruje mózg? 10 najczęściej diagnozowanych chorób
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Śpiączka farmakologiczna – głęboki sen pod stałą kontrolą lekarzy
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna
Jak podnieść libido: afrodyzjaki, masaż, sport, relaks i sen, pewność siebie oraz urozmaicona gra wstępna