Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prosaki u noworodka – jak leczyć i czym smarować?
menu
Polub nas na Facebooku

Prosaki u noworodka – jak leczyć i czym smarować?

Noworodki

Fot: Jill Lehmann Photography / gettyimages.com

Prosaki u noworodka, często określane mianem zaskórników, to niewielkie zmiany skórne, które pojawiają się dosyć często – dotyczą aż 40% noworodków i niemowląt. Zwykle przyjmują postać białych grudek i występują głównie na nosie i twarzy. Czy warto się nimi przejmować?

Prosaki to torbiele zastoinowe, które osiągają średnicę 1–2 mm. W środku wypełnione są keratyną. Zdarza się, że pojawiają się nie tylko na twarzy i nosie, ale także na narządach płciowych oraz tułowiu. Niekiedy można je znaleźć również na błonie śluzowej jamy ustnej. Przyczyną ich powstawania jest zaczopowanie mieszków włosowych.

Prosaki u noworodka – czym je smarować?

Przyczyną prosaków u małych dzieci jest niedojrzałość aparatu łojowego. Często się je zestawia z innymi, niegroźnymi chorobami skóry – trądzikiem u noworodków, potówkami oraz rozrostem gruczołów łojowych.

Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że prosaków nie należy niczym smarować. Trzeba też pamiętać, że absolutnie nie można ich wyciskać, bo w ten sposób pogorszy się stan skóry – może to nawet doprowadzić do stanu zapalnego i zakażenia, nie tylko skóry, ale i centralnego układu nerwowego. Dlatego nie wolno ich również nakłuwać.

Kiedy więc znikną prosaki u niemowląt? Zwykle po kilku dniach lub tygodniach – ważne jest jednak, że dzieje się to samoistnie. W tym czasie grudki same z siebie pękają, nie pozostawiając po sobie żadnych blizn. Jak zatem postępować z taką skórą u małych dzieci? Należy – tak jak i w przypadku zdrowej skóry – przemywać ją wodą, najlepiej przy pomocy wilgotnego wacika. Następnie trzeba ją osuszyć i wklepać w nią pielęgnacyjny krem nawilżający przeznaczony dla niemowląt. Tego typu zmian skórnych nie wolno szorować ani trzeć.

Prosaki u niemowlaka mogą być powodem do niepokoju jedynie wtedy, gdy jest ich wyjątkowo dużo lub utrzymują się przez bardzo długi czas. W takich przypadkach mogą sygnalizować niedorozwój włosów. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza.

Inne zmiany skórne u niemowląt

Na skórze niemowlaka mogą pojawić się zmiany, które przypominają prosaki, ale nie muszą nimi być. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Zmiany skórne u niemowląt mogą bowiem wskazywać na poważniejsze dolegliwości.

Trądzik u niemowląt

Trądzik u noworodków widoczny jest już kilka lub kilkanaście dni po porodzie. Objawia się plamkami i czerwonymi krostkami (czasem z białym czubkiem), które pokrywają czoło, policzki i nosek dziecka. Nie swędzą ani się nie sączą. Trądzik bardzo uwidacznia się na skórze rozgrzanej. Młode mamy często mylą go z alergią pokarmową. Przyczyną powstawania trądziku u niemowląt jest wysokie stężenie hormonów w pokarmie matki. Podobnie jak prosaki, nie wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ po pewnym czasie przechodzi samoistnie.

Potówki u niemowląt

Potówki można zauważyć najczęściej na twarzy, karku, szyi i klatce piersiowej. Mają kolor różowawy lub żółtawy i pojawiają się – jak sama nazwa wskazuje – gdy maluszek zaczyna się pocić. Aby do tego nie doszło, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić maksymalnie 22℃. Łatwo się więc domyślić, że na potówki dziecko narażone jest głównie latem. Jeśli wystąpią, dobrze jest maluszkowi obciąć paznokcie – w przeciwnym wypadku może dojść do zadrapań. Warto też kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub krochmalu.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) dotyka niemowlęta najczęściej między 2. a 10. tygodniem życia. Zwykle widoczne jest na twarzy i całej głowie, a także na tułowiu. Obszary te nie są przypadkowe – w tych okolicach zlokalizowane są bowiem gruczoły łojowe. Przyczyną ŁZS są grzyby drożdżopodobne lub drożdżaki, które pojawiają się w organizmie za sprawą stanu zapalnego. Choroba ta objawia się w bardzo charakterystyczny sposób pod postacią zmian rumieniowych z żółtawymi łuskami. Kiedy pojawia się stan zapalny, chore miejsce zaczyna swędzieć, czasem widoczne są na nim również wypryski. Niezbędna jest wówczas konsultacja dermatologiczna.

Odparzenia u niemowląt

Dość powszechnym problemem u dzieci są odparzenia, czyli czerwone, rozległe plamy o chropowatej fakturze. Nieraz występują na nich również krostki. Zwykle ich przyczyną są zaniedbania w pielęgnacji lub przegrzanie. Do odparzeń doprowadzić może zbyt rzadkie zmienianie pieluszki czy rezygnacja ze stosowania kosmetyków ochronnych. Z czasem podrażniona skóra może się łuszczyć. Jeśli rodzice szybko nie zauważą odparzeń lub nie podejmą odpowiednich kroków, aby się ich pozbyć, może dojść do pieluszkowego zapalenia skóry. W takim wypadku odparzenie wychodzi poza obszar pieluszki, pojawiają się małe, pękające pęcherzyki oraz gorączka. W leczeniu stosuje się kremy na odparzenia. Warto również myć skórę maluszka wodą z emolientem lub delikatnym mydłem.

Zobacz wideo: Jak zbudowana jest skóra?

36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2019.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
5
Polecamy
Ciemieniucha u niemowlaka - jak dbać o skórę niemowlaka pokrytą łuskami?
Ciemieniucha u niemowlaka - jak dbać o skórę niemowlaka pokrytą łuskami? Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa.
Czym smarować zmiany trądzikowe?
Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa. Czym smarować zmiany trądzikowe? TVN zdrowie
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia