Polub nas na Facebooku
Czytasz: Próchnica zębów u dzieci – przyczyny, konsekwencje i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Próchnica zębów u dzieci – przyczyny, konsekwencje i leczenie

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Fot: aywan88 / gettyimages.com

Próchnica u dzieci dotyczy zwłaszcza zębów trzonowych. Proces chorobowy znacznie częściej rozwija się w obrębie zębów szczęki niż żuchwy. Może się pojawić już na zębach mlecznych, a mimo to wizyty u stomatologa po wyrżnięciu pierwszych zębów uważane są za fanaberie.

Choroba próchnicowa może się rozwinąć u ludzi w różnym wieku, ale ryzyko jej wystąpienia jest największe u dzieci. Próchnica zębów w tej grupie stanowi poważny problem zdrowotny. Wczesne wykrycie jej ognisk pozwala na odwrócenie procesu demineralizacji szkliwa i zapobiega uszkodzeniu głębszych partii zęba. Dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta i regularne wizyty stomatologiczne są kluczowymi czynnikami w utrzymaniu zdrowego uzębienia u dziecka.

Za próchnicę odpowiada nie tylko niewłaściwa pielęgnacja zębów, ale także dieta. Jakie jedzenie powinno się wykluczyć z menu, zwłaszcza w przypadku dzieci? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Słodycze, które psują zęby dziecka. Próchnica zębów mlecznych. Źródło: Co nas truje

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica zębów to proces patologiczny polegający na miejscowym odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zęba z następczym ubytkiem, nazywanym ubytkiem próchnicowym. Początek próchnicy u dzieci może mieć miejsce już w pierwszym roku życia, po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych. Najczęściej jednak problem dotyczy najmłodszych między 2 a 4 rokiem życia. Jest to tzw. próchnica wczesnego dzieciństwa. Nazywana bywa także próchnicą butelkową lub smoczkową u dzieci. W przypadku zębów stałych próchnica dotyczy przeważnie osób w wieku 6 lat.

Przyczyny próchnicy zębów u dzieci

Problem próchnicy zębów u dzieci jest determinowany wieloczynnikowo. Odpowiada za niego zwłaszcza słaby poziom zmineralizowania zarówno zębów mlecznych, jak i niedojrzałych zębów stałych. Podłoża choroby należy ponadto upatrywać w częstych zaniedbaniach higienicznych i nieprawidłowych nawykach żywieniowych w postaci diety wysokocukrowej. Wśród przyczyn próchnicy u dzieci wymienia się także budowę anatomiczną sprzyjającą zaleganiu resztek pokarmu – głębokie bruzdy i szczeliny, nieprawidłowo osadzone zęby. Ponadto wiele dzieci ma problemy z prawidłowym oczyszczaniem zębów.

Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Na rozwój próchnicy wpływa obecność bakterii kwasotwórczych i węglowodanów niszczących szkliwo. Bakterie wywołujące próchnicę mogą pochodzić od matki. Przenoszą się na zęby dziecka przez bliski kontakt – pocałunki, czyszczenie smoczków przez wkładanie ich do własnych ust i używanie tych samych sztućców. Nierzadko za przyczynę próchnicy u dzieci stwierdza się indywidualną i rozwojową skłonność do odwapnienia, czyli podatność tkanek zęba na uszkodzenie. Niektórzy badacze podkreślają związek między karmieniem naturalnym a występowaniem wczesnych zmian próchnicowych u dzieci.

Rodzice powinni zwrócić większą uwagę na wczesne i konsekwentne wdrażanie działań higienicznych w obrębie jamy ustnej niemowląt i małych dzieci. Stwierdzono ponadto, że karmienie butelką w nocy i stosowanie smoczków przyczynia się do blokowania przepływu śliny i w konsekwencji do rozwoju próchnicy wczesnej.

Konsekwencje próchnicy zębów

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Próchnica zębów jest częstym schorzeniem jamy ustnej, które pociąga za sobą poważne skutki i znaczne koszty. Liczne badania donoszą, że próchnica zębów mlecznych u małych dzieci ma istotny wpływ na jej późniejsze wystąpienie w uzębieniu stałym. Nieleczone zmiany próchnicowe na zębach mlecznych znajdujących się w sąsiedztwie z zębami stałymi często są przyczyną szerzenia się choroby. Próchnica dziecięca ma ostry przebieg i może szybko doprowadzić do destrukcji twardych tkanek i powikłań w obrębie miazgi. Może dojść do uszkodzenia zawiązków zębów stałych, w konsekwencji czego może się rozwinąć hipoplazja szkliwa i zdeformowanie korony. Bardzo zaawansowana próchnica niejednokrotnie wymaga leczenia kanałowego. Zmiany mogą skutkować martwymi zębami i ich przedwczesną utratą.

Leczenie próchnicy u dzieci

Najczęstszą metodą wykrywania zmian jest metoda wizualna. Leczenie próchnicy u małych dzieci jest bezpośrednio związane z profilaktyką. Wielu badaczy wskazuje na konieczność prowadzenia programów profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych zarówno do dzieci, jak i ich rodziców.

Czy stomatolog leczy tylko zęby? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

1. Sołtan E., Herman K., Jankowska K., Kowalczyk−Zając M., Ocena stanu uzębienia u 4–5−letnich dzieci wrocławskich, „Dental and Medical Problems”, 2004, 41(3), s. 423–426.

2. Stodolak A., Fuglewicz A., Zapobieganie próchnicy zębów u dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowia jamy ustnej – rola pracowników służby zdrowia, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, 2014, 20(1), s. 76–81.

3. Lewicka-Rabska A., Felińczak A., Gerreth K., Karmienie piersią a próchnica u niemowląt i małych dzieci – przegląd piśmiennictwa, „DENTAL FORUM”, 2015, XLIII(1), s. 61-64.

4. Szczepańska J., Daszkowska M., Hilt A., Marczuk-Kolada G., Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, „Nowa Stomatologia”, 2015, 20(3), s. 125-130.

5. Turska-Szybka A., Grudziąż-Sękowska J., Olczak-Kowalczyk D., Czynniki ryzyka próchnicy wczesnego dzieciństwa i indywidualna ocena poziomu ryzyka na podstawie CAMBRA, „Nowa Stomatologia”, 2011, 3, s. 119-127.

6. Adamowicz-Klepalska B., Profilaktyka próchnicy zębów u dzieci, „Pediatria Polska”, 2009, 84(6), s. 511-516.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
Próchnica zębów – rodzaje, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Próchnica zębów – rodzaje, przyczyny, leczenie i profilaktyka TVN zdrowie
Na czym polega lakowanie zębów u dzieci?
Kiedy należy wykonać zabieg?
Na czym polega lakowanie zębów u dzieci? Kiedy należy wykonać zabieg? TVN zdrowie
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować? Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie jamy ustnej u niemowlaka?
Jak rozpoznać i skutecznie leczyć zapalenie jamy ustnej u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie