Polub nas na Facebooku
Czytasz: Preparat na wszy – jak pozbyć się pasożytów za pomocą szamponu na wszy i domowych sposobów?
menu
Polub nas na Facebooku

Preparat na wszy – jak pozbyć się pasożytów za pomocą szamponu na wszy i domowych sposobów?

NAN

Fot: JorgeAlejandro / fotolia.com

Preparaty na wszy mają bardzo wysoką skuteczność w walce z ludzkim pasożytem, który, chociaż nadal atakuje skupiska ludzi, zwłaszcza dzieci, nie jest już problemem trudnym do rozwiązania. Na rynku dostępne są płyny chemiczne i silikonowe, a w domu można skorzystać z preparatów ziołowych.

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze płynu czy szamponu na wszy jest wiek osoby dotkniętej wszawicą. W przypadku dzieci niewskazane są preparaty zawierające chemiczne płyny owadobójcze, a najrozsądniejszym wyborem wydają się preparaty silikonowe lub ziołowe. Z pasożytami można walczyć również domowymi sposobami.

Szampon na wszy – jaki wybrać?

Większość preparatów na wszy dostępnych jest w formie szamponów, które często nie tylko pomagają pozbyć się pasożytów i ich jaj, ale mają jednocześnie właściwości myjące, przez co nie jest konieczne stosowanie dwóch oddzielnych kosmetyków.

Preparaty silikonowe są wskazane dla dzieci, ponieważ nie zawierają chemicznych środków owadobójczych ani pestycydów. Eliminują wszy przez odcięcie im dostępu do powietrza, co pozwala szybko rozprawić się z pasożytem. Preparaty chemiczne są również skuteczne, ale zwiększają ryzyko podrażnienia skóry i reakcji alergicznej, a dodatkowo wszy mogą się uodpornić na działanie substancji czynnej. Kurację zazwyczaj należy powtórzyć po około 7–8 dniach, ponieważ tyle trwa okres wylęgu pasożytów. Na rynku są dostępne preparaty na wszy, które stosuje się tylko raz, ale często są one bardzo silne i zawierają wiele substancji chemicznych, w związku z czym nie każdy może je stosować.

Zobacz także: Skąd się biorą wszy u dzieci? Domowe sposoby na pasożyty głowy

Wszystkie środki zabijają nie tylko dorosłe osobniki, ale również jaja – gnidy, które samice przylepiają do nasady włosa, głównie w okolicy karku i za uszami. Szampon na wszy należy stosować zgodnie z instrukcją, w której zawsze podany jest czas trzymania środka na głowie. Po ich zastosowaniu konieczne jest wyczesanie włosów specjalnym (długim i gęstym) grzebieniem, który pomaga pozbyć się martwych pasożytów i ich jaj. Jest on zazwyczaj dołączony do preparatu. Należy pamiętać, aby włosy wyczesywać na rozłożoną wcześniej gazetę, aby upewnić się, że wszy nie zostaną na dywanie.

Zobacz film: Jak zwalczyć wszawicę? Źródło: Stylowy Magazyn

Domowe sposoby na wszy

Sprawdzone domowe sposoby często są skuteczne w walce z wszawicą, a jednocześnie nie powodują skutków ubocznych jak ich chemiczne zamienniki. Na większości etykiet produktów dostępnych w aptekach jest ostrzeżenie, że przy dłuższym stosowaniu mogą dawać negatywne efekty, dlatego przy częstej walce z wszawicą niezbędne staje się sięgnięcie po domowe metody. Ich minusem jest to, że zazwyczaj nie działają tak szybko, jak te z apteki.

Wszy są wrażliwe na niektóre zapachy, dlatego odstrasza je zapach potu, który wydzielają niektóre osoby. Podobnie działa na nie olejek eukaliptusowy, ale tylko przy bezpośrednim kontakcie z pasożytami i jajami, dlatego niezbędne jest przyrządzenie odpowiedniego naparu. Do jego przygotowania należy zagotować wodę z liśćmi eukaliptusa i pozostawić je do zaparzenia przez około 15 min. Tak przygotowaną mieszankę nakłada się na skórę głowy i włosy, po czym wyczesuje się wszy i gnidy grzebieniem. Podobnie działają mieszanki z olejków eterycznych, np. zmieszane olejki: kokosowy, jaśminowy, anyżowy i z geranium. Ich zapach również odstrasza pasożyty, jednocześnie odżywiając włosy. Mieszankę należy pozostawić na głowie minimum przez pół godziny, po czym dokładnie wyczesać.

Skuteczny w walce z wszawicą jest rozmaryn, który przy okazji stymuluje porost włosów. Napar z wody i zioła należy nałożyć na skórę głowy i włosy, które później należy wyczesać specjalnym grzebieniem.

Ocet na wszy

Ocet jest środkiem, za pomocą którego walczyły z wszawicą nasze babcie. Dodany do środka myjącego głowę pomaga pozbyć się pasożytów. Ponadto ocet na wszy najlepiej działa w połączeniu z majonezem. Nie tylko pozwala na eliminację problemu, ale także nawilża włosy i przywraca im blask. Majonez wymieszany z octem w proporcjach 2:1 i z dodatkiem kilku kropel olejku herbacianego należy nałożyć na skórę głowy oraz włosy i pozostawić na nich na kilka godzin. Mieszanka działa podobnie jak preparaty na bazie silikonu, odcinając wszom dostęp do powietrza. Po zmyciu konieczne jest wyczesanie włosów z martwych osobników i jaj.

Octu można użyć też do ostatniego płukania włosów po wcześniejszym zwilżeniu ich u nasady alkoholowym roztworem sabadyli, który też trzeba pozostawić na skórze głowy przez około godzinę (sabadyla lekarska, inaczej kichawiec lekarski, jest gatunkiem cebulkowej byliny).

Najsilniejsze działanie zwalczające wszy i gnidy ma ocet jabłkowy, ale może być mniej skuteczny, jeżeli pasożytów jest bardzo dużo i są już dorosłe. Wówczas jest traktowany jako środek zmniejszający problem, ale nie eliminujący go zupełnie. Ocet należy zmieszać z wodą w proporcjach 1:1 i nałożyć na suche włosy. Pamiętajmy jednak, że metody domowe mogą być jedynie dopełnieniem terapii z wykorzystaniem produktów aptecznych. Nie powinny za to być stosowane samodzielnie - jako jedyna forma leczenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
92
19
Polecamy
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Skąd się biorą wszy u dzieci?
Domowe sposoby na pasożyty głowy
Skąd się biorą wszy u dzieci? Domowe sposoby na pasożyty głowy TVN zdrowie
Sposoby na mycie włosów bez szamponu.
„Możemy się wesprzeć naturalnymi składnikami”
Sposoby na mycie włosów bez szamponu. „Możemy się wesprzeć naturalnymi składnikami” Dzień Dobry TVN
Mydło do mycia włosów – jak je stosować?
Zasady
Mydło do mycia włosów – jak je stosować? Zasady Dzień Dobry TVN
Komentarze (5)
Wojalek
U niej już się pozbylam robaczkow i wyczesywalam gnidki ale mnie też wszystko swędzi mylam octem tzn plukalam w domu wszystko pozmieniane pościel koce wymyta podłoga
Czytaj całość
Wojalek
Czy jeśli dziecko przyniosło wszy że szkoły to ja Tez jestem na nie narażona???
Czytaj całość
Oliwia
Czy macie jakiś swoje sprawdzone sposoby na wszy, moja mała dostała od jakiegoś dziecka w przedszkolu:( brrrr na samą myśl mnie głowa swędzi :(
Czytaj całość
annnak1973@wp.pl
Moja corka w zeszlym Roku rowniez dostala wszy. Po polrocznej terapii udalo sie zlikwidowac. Ale niestety w Tym Roku powtorka. Pomocy pomozcie
Czytaj całość
merla
mój syn złapał w przedszkolu wszy, zaalarmowałam przedszkole, kupiłam a aptece jakiś produkt ze słowem "raz" w nazwie, na szczęście pomógł za pierwszym razem
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty