Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prawidłowy sposób na wyciskanie pryszczy

Prawidłowy sposób na wyciskanie pryszczy

Wyciskanie pryszczy

Fot: Image Source / gettyimages.com

Wyciskanie pryszczy jest niewskazane – powoduje rozprzestrzenianie się zmian trądzikowych i pozostawia ślady w postaci nieestetycznych uszkodzeń skóry. Gdy obecność pryszcza powoduje tak duży dyskomfort, że trudno powstrzymać się od jego usunięcia, należy zrobić to z zachowaniem kilku zasad.

Pryszcze to częsty problem, który dotyczy nie tylko osób z cerą trądzikową. Trudno oprzeć się pokusie ich wyciśnięcia, ponieważ jest to najszybszy sposób na pozbycie się nieestetycznej zmiany. Warto wiedzieć, dlaczego należy tego unikać i jak postąpić w przypadku decyzji o samodzielnym usunięciu pryszcza.

Skąd biorą się pryszcze?

Pryszcze powstają w tych obszarach skóry, w których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych – na czole, nosie, brodzie (rzadziej na plecach i klatce piersiowej). Zdrowa skóra wytwarza łój (sebum), który stanowi jej warstwę ochronną. Często jednak dochodzi do jego nadprodukcji. Wraz z gromadzącymi się na skórze zanieczyszczeniami i martwym naskórkiem, nadmiar sebum zatyka ujścia gruczołów łojowych. W ten sposób tworzą się zaskórniki, które stanowią świetną pożywkę dla bakterii. W miejscach, w których rozwija się stan zapalny, powstają zmiany w postaci ropnych pryszczy. Większość z nich znika sama po kilku dniach.

Dlaczego nie wolno wyciskać pryszczy?

W domowych warunkach trudno jest zrobić to skutecznie i z zachowaniem zasad aseptyki. Przy braku odpowiednich umiejętności i narzędzi przeważnie nie usuwa się całej ropy. W części, która pozostaje, następuje dalsze namnażanie się bakterii, a na mechanicznie uszkodzonej skórze tworzą się stan zapalny i obrzęk. Sytuację pogarszają znajdujące się na dłoniach drobnoustroje. Już samo dotykanie pryszczy (a co dopiero wyciskanie) powoduje, że zmiany nadkażają się, zaogniają i roznoszą po twarzy. Co więcej, skóra poddana samodzielnym zabiegom najczęściej nie jest do nich odpowiednio przygotowana. Wyciskanie pryszczy powoduje jej podrażnienia i uszkodzenia, po których pozostają trudne do usunięcia przebarwienia i blizny. Dochodzi także do deformacji porów skóry, przez co łatwiej gromadzi się w nich nadmiar sebum. W konsekwencji osiąga się efekt odwrotny do zamierzonego.

Dlaczego dorośli też mają trądzik? Odpowiedź znajdziesz w filmie 

Zobacz film: Dlaczego u dorosłej osoby pojawia się trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Usuwanie pryszczy u kosmetyczki

Powstawaniu pryszczy należy zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację twarzy – nawilżanie, regularne usuwanie zanieczyszczeń, resztek makijażu i nadmiaru sebum, wykonywanie peelingów i odżywczych maseczek. Skłonną do zmian trądzikowych cerę warto oczyszczać w salonie kosmetycznym lub dermatologicznym. Nawet manualne wyciskanie jest bezpieczne, jeśli wykona się je w higienicznych warunkach, po odpowiednim przygotowaniu skóry oraz z zabezpieczeniem jej po zabiegu. W specjalistycznych gabinetach można też wykonać jonoforezę czy mikrodermabrazję – skuteczne oczyszczanie twarzy z zastosowaniem metod, które wpływają korzystnie na kondycję cery.

Samodzielne wyciskanie pryszczy

Pryszcze to problem, którego warto pozbyć się wówczas, gdy dyskomfort spowodowany nieestetyczną zmianą na twarzy może popsuć samopoczucie czy dobre wrażenie, jakie pragnie się wywołać na otoczeniu. W takich wypadkach należy ściśle przestrzegać zasad, dzięki którym redukuje się ryzyko rozprzestrzenienia bakterii i uszkodzenia skóry.

W pierwszej kolejności trzeba ocenić, czy pryszcz nadaje się do wyciśnięcia. Musi on posiadać jasny, ropny czop, który wystaje ponad powierzchnię skóry – w przeciwnym razie próby jego usunięcia będą nieskuteczne i mogą jedynie doprowadzić do zaostrzenia zmian.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy zadbać o higienę rąk – dokładnie je umyć i wytrzeć do sucha. Następnie twarz przemywa się antybakteryjnym tonikiem, osusza jednorazowym ręcznikiem, a w miejsce wokół zmiany przykłada gorący kompres, który zmiękcza skórę i rozszerza pory.

Przed wyciśnięciem zmianę warto nakłuć. Czubek pryszcza przebija się na wylot zdezynfekowaną igłą (można użyć do tego celu zwykłej igły do szycia) ułożoną równolegle do skóry, dzięki czemu nie istnieje ryzyko jej uszkodzenia.

Zobacz film i dowiedz się jak usunąć blizny po trądziku  

Zobacz film: Jak usunąć blizny po trądziku? Źródło: Klinika marzeń.

Do zabiegu można użyć specjalnego przyrządu do wyciskania pryszczy (pamiętając o jego dezynfekcji), który dostępny jest w drogeriach. Przy wyciskaniu manualnym palce należy owinąć chusteczką higieniczną. Ropę usuwa się możliwie najdelikatniej, samymi opuszkami – silne dociskanie skóry paznokciami powoduje jej uszkodzenie. Czynność trzeba przerwać, gdy z rozszerzonego ujścia gruczołu łojowego zacznie wyciekać krew lub przezroczysty płyn.

Po zabiegu należy odkazić okolicę zmiany (najlepiej wodą utlenioną – alkohol wysusza skórę), a następnie nałożyć na nią środek antybakteryjny, np. żel z nadtlenkiem benzoilu czy maść cynkową.

Kiedy nie wyciskać pryszczy?

Pryszczy nie należy usuwać, jeśli ich ropny wierzchołek nie jest widoczny na powierzchni skóry. Trzeba także odróżniać niegroźne zmiany trądzikowe od czyraków (zmian spowodowanych zakażeniem gronkowcowym) czy torbieli (łagodnych zmian rozrostowych naskórka). Takie stany zwykle wymagają leczenia. Zmianę na skórze powinien usunąć specjalista.

Niebezpieczne jest wyciskanie pryszczy w obszarze piramidy nosa i górnej wargi. Znajdują się tam duże odpływy żylne, więc nawet drobna infekcja może doprowadzić do groźnych powikłań, w tym zakażenia zatok, zakrzepowego zapalenia żył twarzy i oczodołu, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak zbudowana jest skóra? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Więcej na temat
Odmiany trądzika różowatego, ich leczenie i przyczyny
Odmiany trądzika różowatego, ich leczenie i przyczyny
Trądzik na plecach leczy się tak samo jak trądzik pospolity
Trądzik na plecach leczy się tak samo jak trądzik pospolity
Domowe sposoby na wągry – maseczki, peelingi, plastry i inne metody
Domowe sposoby na wągry – maseczki, peelingi, plastry i inne metody
Czy pasta do zębów pomaga na pryszcze? Jak ją nakładać?
Czy pasta do zębów pomaga na pryszcze? Jak ją nakładać?
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?