Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prawidłowa pielęgnacja uszu noworodka. Czy używanie gruszki do ucha jest bezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Prawidłowa pielęgnacja uszu noworodka. Czy używanie gruszki do ucha jest bezpieczne?

Gruszka, aspirator do nosa lub ucha.

Fot. Vladimir Sukhachev / Getty Images

Prawidłowa pielęgnacja uszu noworodka jest bardzo ważna. Woskowina w uchu niemowlaka jest niezbędna, ponieważ pełni funkcję ochronną, jednak jej nadmiar może doprowadzić do powstania korka woskowinowego, który może być przyczyną groźnych dla malucha powikłań.

Większość młodych rodziców ma obawy przed czyszczeniem uszu niemowlętom. Niepokoją się, że zrobią dziecku krzywdę. Istnieje wiele metod oraz środków specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji uszu noworodków. Często rodzice zastanawiają się, czy gumowa gruszka, stanowiąca podstawowy element wyprawki do szpitala, może być używana do czyszczenia uszu, czy wyłącznie do pielęgnacji nosa.

Gruszka do ucha dla niemowląt

Gumowa gruszka stanowi podstawowy element wyprawki rodziców do szpitala. Gumowa gruszka z apteki spełnia wszystkie kryteria pod względem bezpieczeństwa. Jej głównym celem jest oczyszczenie noska dziecka z nadmiaru wydzieliny. Niektórzy rodzice stosują również gruszkę do pielęgnacji uszu niemowląt. Układają malucha na jednym boku, napełniają gruszkę ciepłą wodą i wlewają niewielką ilość do ucha. Po kilku sekundach przewracają niemowlaka na drugi bok, aby zawartość ucha wypłynęła na zewnątrz. Zabieg ten wykonywany jest chwilę później na drugim uchu. Obecnie specjaliści są przeciwni temu sposobowi czyszczenia ucha, ponieważ nieumiejętne jego wykonanie może doprowadzić do zapalenia ucha, najczęściej środkowego, któremu towarzyszą silny ból oraz gorączka. Płukanie ucha gruszką jest bezpieczne po dokładnym instruktażu lekarza lub położnej. Niestety, obecnie lekarze i położne, nawet podczas wizyt patronażowych. Warto zapytać o to podczas wizyt patronażowych.

Polecamy: Czyszczenie uszu u niemowląt i dorosłych – domowe sposoby

Szczególnie przeciwwskazane jest stosowanie patyczków do czyszczenia uszu, przeznaczonych dla dorosłych, u noworodków. Prowadzi to do ciężkiego zatkania uszu, czego konsekwencją może być bardzo bolesne, bakteryjne zapalenie uszu, wymagające długotrwałego leczenia. Istnieje również realne zagrożenie, iż podczas stosowania patyczków rodzic przypadkiem uszkodzi lub rozerwie błonę bębenkową, która może być odtworzona tylko operacyjnie.

Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6

Gruszka laryngologiczna

Gruszka laryngologiczna jest stosowana u dorosłych, najczęściej podczas zabiegów laryngologicznych. Od gruszki odpowiedniej dla niemowląt różni się przede wszystkim rozmiarem. Jest znacznie większa.

Zasady prawidłowej pielęgnacji uszu u niemowląt

  1. Wewnętrzny kanał słuchowy niemowląt powinien być czyszczony maksymalnie 2 razy w tygodniu, podczas wieczornej kąpieli. Natomiast małżowina uszna powinna być przecierana ręcznikiem podczas każdej kąpieli dziecka.
  2. Usuwana winna być tylko woskowina, która samoistnie wypływa z przewodu słuchowego i osadza się na zewnętrznej części ucha, czyli małżowinie usznej. Zbyt częste i dokładne czyszczenie uszu może mieć negatywne skutki, gdyż woskowina w uchu pełni funkcję ochronną dla wewnętrznej i zewnętrznej części ucha. Jej brak może wywołać suchość przewodu słuchowego, czego konsekwencją jest nadmierne wydzielanie woskowiny i powstanie czopu woskowinowego.
  3. Pielęgnacja uszu niemowląt nie polega tylko na czyszczeniu wnętrza ucha. Za uchem zewnętrznym często gromadzi się brud, tworzący skorupę, dlatego mycie ucha zewnętrznego powinno odbywać się codziennie podczas kąpieli. Mitem dotyczącym woskowiny usznej niemowląt jest twierdzenie, iż zmiana barwy lub konsystencji świadczy o toczącym się stanie zapalnym w uchu. Jest to absolutnie nieprawda. Kolor woskowiny może mieć różną barwę – od jasnego beżu, przez pomarańcz, aż po brąz. Konsystencja może być bardzo gęsta lub rzadka. Wszystko uzależnione jest od stężenia hormonów oraz tłuszczów w organizmie dziecka.
  4. Do czyszczenia uszu najlepiej stosować preparaty dostępne w aptekach, przeznaczone specjalnie do pielęgnacji uszu niemowląt. Niektóre spraye mają dodatkowe właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybakteryjne, nawilżają skórę przewodu słuchowego oraz łagodzą wszelkie podrażnienia. Wybór preparatu powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą. Nie należy kupować i stosować leków u dzieci na własną rękę. Zalecane są środki zawierające jedną substancję czynną, gdyż znacznie obniża to ryzyko wystąpienia alergii.
  5. Po kąpieli i pielęgnacji ucha wewnętrznego oraz zewnętrznego należy dokładnie osuszyć skórę za uchem, gdyż niedokładne wytarcie może powodować podrażnienia lub odparzenia. Warto na osuszoną skórę zastosować krem, najlepiej ten sam, który stosowany jest podczas przewijania dziecka.
  6. Przykładowe prawidłowe czyszczenie uszu po codziennej kąpieli niemowlaka:
  • pierwszym krokiem powinno być namoczenie palcem małżowiny usznej, następnie namydlenie jej i spłukanie ciepłą wodą,
  • następnie należy owinąć wokół palca wskazującego wacik, wcześniej namoczony w przegotowanej wodzie, i oczyszczać małżowinę uszną z wosku, który pod wpływem wcześniej użytego mydła powinien być miękki i łatwy do usunięcia,
  • następnie bierzemy drugi wacik, również namoczony w przegotowanej wodzie, i dokładnie czyścimy tylną część ucha, po tych zabiegach należy dokładnie osuszyć umyte miejsca,
  • czynności powtarzamy na drugim uchu,
  • 2 razy w tygodniu używamy preparatu zakupionego w aptece, aby nadmiar woskowiny znajdujący się we wnętrzu ucha wypłynął na zewnątrz.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
298
23
Polecamy
Sposoby bezpiecznego czyszczenia uszu u niemowląt.
Jakich środków używać, by nie zaszkodzić dziecku?
Sposoby bezpiecznego czyszczenia uszu u niemowląt. Jakich środków używać, by nie zaszkodzić dziecku? TVN zdrowie
Pielęgnacja niemowlaka - jak pielęgnować skórę, pępek i uszy?
Pielęgnacja niemowlaka - jak pielęgnować skórę, pępek i uszy? Dzień Dobry TVN
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi?
Co na odparzenia u niemowlaka?
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi? Co na odparzenia u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Czyszczenie uszu u niemowląt i dorosłych – domowe sposoby
Czyszczenie uszu u niemowląt i dorosłych – domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty