Polub nas na Facebooku
Czytasz: Praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego przygotowania do porodu
menu
Polub nas na Facebooku

Praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego przygotowania do porodu

Para przygotowuje się do porodu.

Fot. pixelfit / Getty Images

Poród dla kobiety to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Warto zadbać o to, by był doświadczeniem pozytywnym. Przed porodem należy nie tylko zadbać o dobrą formę fizyczną i wzmocnić poszczególne partie mięśni, ale też podjąć kilka decyzji dotyczących jego przebiegu, zwłaszcza obecności innych osób.

Do porodu naturalnego kobieta powinna przygotować się zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dzięki prawidłowemu przygotowaniu i nastawieniu poród najczęściej mija przyjemniej oraz krócej. Bardzo ważne jest zachowanie pewnego rodzaju dyscypliny. Wykonywanie regularnych ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni Kegla, które są oczywiście bezpieczne dla kobiety ciężarnej, znacznie skróci poród. Warto również zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie kobiety dostają nie tylko wskazówki teoretyczne, ale również odbywają ćwiczenia praktyczne.

Jakie pozycje ułatwiają poród? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Pozycje, które ułatwiają poród. Źródło: 36,6

Jak przygotować się do porodu?

Ważnym elementem przed porodem, o który powinna zadbać każda przyszła mama, jest odpowiednia kondycja fizyczna. Wykonywanie regularnych ćwiczeń, bezpiecznych dla przyszłej mamy i dziecka, polepsza ukrwienie i utlenowanie organizmu, rozładowuje stres, często towarzyszący kobietom w ciąży. Ale co najważniejsze – wzmacnia mięśnie Kegla, które znajdują się w dnie miednicy, a dokładniej mówiąc – w pochwie i kroczu. Ich wzmocnienie spowoduje, iż pochwa stanie się bardziej elastyczna, co zmniejszy ryzyko nacinania krocza podczas rodzenia się główki dziecka i wysiłkowego nietrzymania moczu – częstego powikłania po porodzie naturalnym. Dobrze wypracowane mięśnie Kegla są ważnym elementem kulminacyjnej części porodu, czyli podczas skurczów partych, mających na celu urodzenie dziecka. Odpowiednie wzmocnienie mięśni Kegla sprawi, iż parcie będzie bardziej efektywne, zatem poród będzie trwał krócej.

Kobiety przed porodem powinny poznać metody relaksacyjne, a w szczególności techniki prawidłowego oddychania. Dzięki nim lepiej poradzą sobie ze skurczami, nie myśląc o bólu, lecz skupiając się na oddychaniu i przede wszystkim dostarczając dziecku odpowiedniej ilości tlenu, który jest mu bardzo potrzebny podczas przechodzenia przez kanał rodny, zwłaszcza podczas skurczów partych. Prawidłowy oddech podczas skurczu powinien składać się z długiego wdechu powietrza nosem, tak by uniósł się brzuch, oraz dwukrotnie dłuższego wydechu.

Czy uważasz, że zajęcia w szkole rodzenia są wystarczającym przygotowaniem do porodu?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Jak przygotować się do porodu naturalnego?

Bardzo ważnym elementem przygotowań przed porodem jest nauka niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, w teorii, jak i w praktyce, gdyż porodowi często towarzyszą silne emocje i mimo usilnych starań położnej ból porodowy uniemożliwia przyswajanie podstawowych informacji. Niefarmakologiczne metody zwalczania bólu porodowego to przede wszystkich: prawidłowe techniki oddychania, masaże, które robi osoba towarzysząca, skakanie na piłce podczas skurczów, kręcenie biodrami, przyjmowanie pozycji wertykalnych oraz immersja wodna. Niektóre szpitale zaopatrzone są w wanny, a inne w prysznice – bez względu na to ciepła woda koi ból porodowy. Dlatego też kobiety często decydują się na poród w wodzie.

Przygotowanie do porodu: wyprawka

Kolejnym aspektem, z którym powinni zaznajomić się przyszli rodzice, jest wyprawka do szpitala. Powinna zawierać przede wszystkim:

  • dokumenty, takie jak: dowód osobisty, karta ciąży, wyniki niezbędnych badań,
  • ubranka dla dziecka,
  • pampersy,
  • mokre chusteczki do pielęgnacji noworodka,
  • krem do pupy, pachwin i pach noworodka,
  • laktator,
  • koszule nocne, przynajmniej 2,
  • pieluchy tetrowe,
  • podpaski poporodowe, podkłady na łóżko oraz siatkowate majtki dostępne w aptekach,
  • przybory do higieny osobistej, takie jak szare mydło, dezodorant, pasta i szczoteczka do zębów,
  • staniki do karmienia i wkładki laktacyjne,
  • gruszka do nosa dla noworodka,
  • ręczniki, szlafrok, klapki,
  • specjalne poduszki i jaśki do karmienia.

Wyprawka powinna być gotowa najpóźniej pod koniec 8. miesiąca ciąży i zawsze znajdować się pod ręką.

Szkoła rodzenia przed porodem

Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia jest bardzo ważne, gdyż uczy wielu praktycznych zachowań zarówno w trakcie porodu, jak i po nim. Zajęcia teoretyczne obejmują wiedzę m.in. z zakresu: zmiany trybu życia w czasie ciąży, objawów, które powinny wzbudzać w przyszłych rodzicach niepokój, zawartości wyprawki, higieny po porodzie, pielęgnacji noworodka, stanów przejściowych noworodka. Natomiast zajęcia praktyczne obejmują: ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, naukę technik prawidłowego oddychania, naukę masażu relaksującego oraz współpracę między partnerami podczas porodu, aby stanowili dla siebie wzajemne wsparcie, a nie przeszkadzali sobie.

Szkoła rodzenia informuje również o jednej z najważniejszych kwestii: jakie są objawy rozpoczynającego się porodu i kiedy należy jechać do szpitala. O początku porodu mówimy, gdy dojdzie do regularnej akcji skurczowej. Do szpitala należy się udać w momencie rozpoznania skurczów porodowych, odpłynięcia wód płodowych lub krwawienia z dróg rodnych.

Jak przygotować się do porodu bez szkoły rodzenia?

Jest to trudne, aczkolwiek nie niemożliwe. Dostępnych jest wiele poradników, podręczników zawierających informacje, które przekazywane są podczas zajęć w szkołach rodzenia. W internecie można również znaleźć filmiki pokazujące ćwiczenia, które mogą i powinny wykonywać ciężarne, aby prawidłowo przygotować się do porodu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
317
30
Polecamy
Czemu jeszcze nie urodziłam?
Poznaj skuteczne metody, jak bezpiecznie przyspieszyć poród
Czemu jeszcze nie urodziłam? Poznaj skuteczne metody, jak bezpiecznie przyspieszyć poród Dzień Dobry TVN
Poród naturalny w wodzie – zwykła moda czy ulga w bólu?
Poród naturalny w wodzie – zwykła moda czy ulga w bólu? Dzień Dobry TVN
Poród rodzinny – na czym polega i jak się do niego przygotować?
Poród rodzinny – na czym polega i jak się do niego przygotować? TVN zdrowie
Jak rozpoznać skurcze porodowe?
Jak je liczyć i kiedy wiadomo, że rozpoczął się poród?
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Jak je liczyć i kiedy wiadomo, że rozpoczął się poród? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty