Polub nas na Facebooku
Czytasz: Powięź, czyli integralna struktura międzyukładowa organizmu człowieka – rodzaje i możliwości treningu
menu
Polub nas na Facebooku

Powięź, czyli integralna struktura międzyukładowa organizmu człowieka – rodzaje i możliwości treningu

 przedstawienie struktury i muskulatury ludzkiego ramienia.

Fot. Filip_Krstic / Getty Images

Powięź to łącznotkankowa, elastyczna błona, wypełniająca ciało pod powierzchnią skóry, oddzielająca od siebie mięśnie, kości i narządy wewnętrzne. Jednocześnie utrzymuje wszystkie elementy układowe w całości. Powięź dzieli się na rodzaje, których kondycja wpływa na pracę organizmu.

Powięź jest strukturą wielofunkcyjną. W związku z tym narażona jest na wiele zewnętrznych urazów mechanicznych i wewnętrznych procesów biochemicznych, które rozwijają się w przebiegu chorób przewlekłych. Uszkodzona powięź może stanowić źródło bólu, którego polecanym sposobem uśmierzania jest terapia mięśniowo-powięziowa z dietą.

Co to jest powięź?

Powięź to trójwymiarowa sieć łącznotkankowa, rozciągająca się wzdłuż całego ciała pod powierzchnią skóry, oddzielająca od siebie mięśnie, kości i ciasno przechodząca pomiędzy narządami wewnętrznymi. Jednocześnie stanowi integralny mechanizm pomiędzy wszystkimi elementami układowymi, które otacza. Powięź odnosi się również do włókien tworzących torebki stawowe i narządowe, ścięgna, więzadła i inne tkanki kolagenowe organizmu. Utrzymując ciało w ścisłym napięciu, pełni wiele funkcji w procesach biochemicznych, hemodynamicznych i immunologicznych, zachodzących pomiędzy tkankami całego organizmu.

W zależności od lokalizacji i funkcji powięź tworzą trzy rodzaje włókien: mało elastyczne, elastyczne i luźne. Ze względu na swoją wielofunkcyjność i rozbudowaną anatomię uszkodzona powięź mięśnia lub zespołów mięśniowych (np. piersiowo-biodrowa) naraża organizm na zmniejszenie wydajności fizycznej i zaburzenie pracy narządów wewnętrznych. Stanowi tym samym częstą przyczynę uciążliwych objawów somatycznych, głównie bólowych.

Polecamy: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią. Zapalenie powięzi podeszwy

Powięzie grzbietu, brzucha i kończyn – rodzaje

Włókna tworzące struktury powięzi składają się na trzy warstwy, czyli:

Powięź powierzchniowa – znajduje się tuż pod skórą właściwą, łączy się z tkanką tłuszczową, naczyniami krwionośnymi głębokimi i nerwami. Stanowi bezpośrednią ochronę mechaniczną i termiczną tkanek położonych pod jej powierzchnią oraz umożliwia przesuwanie się skóry. Powięź podeszwowa stopy występuje pod postacią rozcięgna, czyli zbitej, cienkiej wiązki o ubogim ukrwieniu. Z kolei powięzie ręki stanowią przedłużenie poszczególnych ścięgien mięśni palców, łącząc się stopniowo z powięzią głęboką.

Polecamy: Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź głęboka, która otacza:

  • wszystkie mięśnie pojedynczo oraz w zjednoczonych grupach, np. powięź szeroka, czyli inaczej udowa, stanowi sieć kolagenową obejmującą mięśnie uda, która dodatkowo bierze udział w mechanice stawu kolanowego;
  • organy, np. powięź Geroty, czyli torebka kolagenowa, w której znajduje się nerka, czy powięź Buca – struktura oplatająca ciała jamiste prącia;
  • gruczoły, nerwy i naczynia krwionośne.

Powięź mięśniowa – utrzymuje napięcie mięśni i nadaje im kształt, dodatkowo łączy najmniejsze struktury układu mięśniowego. Powięź tego typu wyróżnia 3 własne poziomy:

  • namięsny – otaczający mięśnie zbudowane z dużej liczby pęczków mięśniowych;
  • omięsny – otaczający pęczki włókien mięśniowych;
  • śródmięsny – otaczający pojedyncze włókna mięśniowe.

Polecamy: Martwicze zapalenie powięzi – przyczyny, przebieg, leczenie, rokowanie

Jak zbudowana jest skóra i jakie pełni funkcje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Fizjoterapia powięzi – sposoby ćwiczenia i leczenia ruchem

Etiologia zaburzenia pracy powięzi jest szeroka i uwzględnia m.in.: urazy mechaniczne, odkształcenia wywołane patologią sąsiadujących tkanek, stres, infekcje ogólnoustrojowe, dietę ubogą w witaminy i wodę oraz zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Zapalenie powięzi to jedna z najczęściej notowanych przyczyn upośledzenia funkcjonalności jej struktur i dolegliwości bólowych mięśniowego układu ruchu. Leczenie patologii tego typu uwzględnia wiele metod postępowania, wśród których powszechną popularność zyskała kinezyterapia, czyli usprawnianie ruchem oraz manualne techniki fizjoterapeutyczne. Wyróżnia się m.in.:

  • Masaż powięzi – rozluźnia i wydłuża włókna mięśniowe, rozbija zrosty, korygując nieprawidłowe wzorce ruchowe powstałe na drodze powikłań pozapalnych czy bliznowacenia po uszkodzeniu powięzi, przywraca zakres ruchu powięzi oraz uwalnia od bólu i punktów spustowych. Masaż można wykonywać manualnie lub w formie ćwiczeń ruchowych z wykorzystaniem akcesoriów: rollerów i piłek. Przykładowy automasaż na powięź karku: stanie w rozkroku tyłem do ściany, ręce wzdłuż tułowia, wałek do ćwiczeń pomiędzy ścianą a karkiem; delikatne uginanie i prostowanie nóg w kolanach z lekkim napieraniem szyją na wałek.
  • Ćwiczenia powięzi, czyli rozciąganie powięzi – polecane są jako niezbędny element każdej rozgrzewki przedwysiłkowej oraz w ramach uzupełnienia treningu fizycznego i na zakończenie, w celu wyciszenia organizmu i utrwalenia wypracowanych efektów ruchowych. Niemal wszystkie statyczne pozycje i dynamiczne aktywności fizyczne prowadzone zgodnie z metodyką mogą stanowić swoiste ćwiczenie powięzi każdej części ciała ze względu na fakt, że te elastyczne struktury stanowią kompleksowy system komunikacji całego organizmu. Przykładowe ćwiczenie na powięź udową: stanie na jednej nodze z nogą zgiętą w kolanie, przytrzymanie podbicia stopy z przyciągnięciem pięty do pośladka.

Bibliografia:

  1. Schleip R., „Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej”, wyd. 1, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
0
Polecamy
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu TVN zdrowie
Ćwicz zdrowo i pamiętaj – rozgrzewka to podstawa udanego treningu!
Ćwicz zdrowo i pamiętaj – rozgrzewka to podstawa udanego treningu! Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia ze skakanką - jak ćwiczyć, aby schudnąć?
Jakie efekty daje trening ze skakanką?
Ćwiczenia ze skakanką - jak ćwiczyć, aby schudnąć? Jakie efekty daje trening ze skakanką? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia synergistyczne – oddziaływanie na organizm, efektywność, wskazania i przeciwwskazania
Ćwiczenia synergistyczne – oddziaływanie na organizm, efektywność, wskazania i przeciwwskazania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?