Polub nas na Facebooku
Czytasz: Powięź, czyli integralna struktura międzyukładowa organizmu człowieka – rodzaje i możliwości treningu
menu
Polub nas na Facebooku

Powięź, czyli integralna struktura międzyukładowa organizmu człowieka – rodzaje i możliwości treningu

 przedstawienie struktury i muskulatury ludzkiego ramienia.

Fot. Filip_Krstic / Getty Images

Powięź to łącznotkankowa, elastyczna błona, wypełniająca ciało pod powierzchnią skóry, oddzielająca od siebie mięśnie, kości i narządy wewnętrzne. Jednocześnie utrzymuje wszystkie elementy układowe w całości. Powięź dzieli się na rodzaje, których kondycja wpływa na pracę organizmu.

Powięź jest strukturą wielofunkcyjną. W związku z tym narażona jest na wiele zewnętrznych urazów mechanicznych i wewnętrznych procesów biochemicznych, które rozwijają się w przebiegu chorób przewlekłych. Uszkodzona powięź może stanowić źródło bólu, którego polecanym sposobem uśmierzania jest terapia mięśniowo-powięziowa z dietą.

Co to jest powięź?

Powięź to trójwymiarowa sieć łącznotkankowa, rozciągająca się wzdłuż całego ciała pod powierzchnią skóry, oddzielająca od siebie mięśnie, kości i ciasno przechodząca pomiędzy narządami wewnętrznymi. Jednocześnie stanowi integralny mechanizm pomiędzy wszystkimi elementami układowymi, które otacza. Powięź odnosi się również do włókien tworzących torebki stawowe i narządowe, ścięgna, więzadła i inne tkanki kolagenowe organizmu. Utrzymując ciało w ścisłym napięciu, pełni wiele funkcji w procesach biochemicznych, hemodynamicznych i immunologicznych, zachodzących pomiędzy tkankami całego organizmu.

W zależności od lokalizacji i funkcji powięź tworzą trzy rodzaje włókien: mało elastyczne, elastyczne i luźne. Ze względu na swoją wielofunkcyjność i rozbudowaną anatomię uszkodzona powięź mięśnia lub zespołów mięśniowych (np. piersiowo-biodrowa) naraża organizm na zmniejszenie wydajności fizycznej i zaburzenie pracy narządów wewnętrznych. Stanowi tym samym częstą przyczynę uciążliwych objawów somatycznych, głównie bólowych.

Polecamy: Rozlane zapalenie powięzi z eozynofilią. Zapalenie powięzi podeszwy

Powięzie grzbietu, brzucha i kończyn – rodzaje

Włókna tworzące struktury powięzi składają się na trzy warstwy, czyli:

Powięź powierzchniowa – znajduje się tuż pod skórą właściwą, łączy się z tkanką tłuszczową, naczyniami krwionośnymi głębokimi i nerwami. Stanowi bezpośrednią ochronę mechaniczną i termiczną tkanek położonych pod jej powierzchnią oraz umożliwia przesuwanie się skóry. Powięź podeszwowa stopy występuje pod postacią rozcięgna, czyli zbitej, cienkiej wiązki o ubogim ukrwieniu. Z kolei powięzie ręki stanowią przedłużenie poszczególnych ścięgien mięśni palców, łącząc się stopniowo z powięzią głęboką.

Polecamy: Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź głęboka, która otacza:

  • wszystkie mięśnie pojedynczo oraz w zjednoczonych grupach, np. powięź szeroka, czyli inaczej udowa, stanowi sieć kolagenową obejmującą mięśnie uda, która dodatkowo bierze udział w mechanice stawu kolanowego;
  • organy, np. powięź Geroty, czyli torebka kolagenowa, w której znajduje się nerka, czy powięź Buca – struktura oplatająca ciała jamiste prącia;
  • gruczoły, nerwy i naczynia krwionośne.

Powięź mięśniowa – utrzymuje napięcie mięśni i nadaje im kształt, dodatkowo łączy najmniejsze struktury układu mięśniowego. Powięź tego typu wyróżnia 3 własne poziomy:

  • namięsny – otaczający mięśnie zbudowane z dużej liczby pęczków mięśniowych;
  • omięsny – otaczający pęczki włókien mięśniowych;
  • śródmięsny – otaczający pojedyncze włókna mięśniowe.

Polecamy: Martwicze zapalenie powięzi – przyczyny, przebieg, leczenie, rokowanie

Jak zbudowana jest skóra i jakie pełni funkcje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Fizjoterapia powięzi – sposoby ćwiczenia i leczenia ruchem

Etiologia zaburzenia pracy powięzi jest szeroka i uwzględnia m.in.: urazy mechaniczne, odkształcenia wywołane patologią sąsiadujących tkanek, stres, infekcje ogólnoustrojowe, dietę ubogą w witaminy i wodę oraz zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Zapalenie powięzi to jedna z najczęściej notowanych przyczyn upośledzenia funkcjonalności jej struktur i dolegliwości bólowych mięśniowego układu ruchu. Leczenie patologii tego typu uwzględnia wiele metod postępowania, wśród których powszechną popularność zyskała kinezyterapia, czyli usprawnianie ruchem oraz manualne techniki fizjoterapeutyczne. Wyróżnia się m.in.:

  • Masaż powięzi – rozluźnia i wydłuża włókna mięśniowe, rozbija zrosty, korygując nieprawidłowe wzorce ruchowe powstałe na drodze powikłań pozapalnych czy bliznowacenia po uszkodzeniu powięzi, przywraca zakres ruchu powięzi oraz uwalnia od bólu i punktów spustowych. Masaż można wykonywać manualnie lub w formie ćwiczeń ruchowych z wykorzystaniem akcesoriów: rollerów i piłek. Przykładowy automasaż na powięź karku: stanie w rozkroku tyłem do ściany, ręce wzdłuż tułowia, wałek do ćwiczeń pomiędzy ścianą a karkiem; delikatne uginanie i prostowanie nóg w kolanach z lekkim napieraniem szyją na wałek.
  • Ćwiczenia powięzi, czyli rozciąganie powięzi – polecane są jako niezbędny element każdej rozgrzewki przedwysiłkowej oraz w ramach uzupełnienia treningu fizycznego i na zakończenie, w celu wyciszenia organizmu i utrwalenia wypracowanych efektów ruchowych. Niemal wszystkie statyczne pozycje i dynamiczne aktywności fizyczne prowadzone zgodnie z metodyką mogą stanowić swoiste ćwiczenie powięzi każdej części ciała ze względu na fakt, że te elastyczne struktury stanowią kompleksowy system komunikacji całego organizmu. Przykładowe ćwiczenie na powięź udową: stanie na jednej nodze z nogą zgiętą w kolanie, przytrzymanie podbicia stopy z przyciągnięciem pięty do pośladka.

Bibliografia:

  1. Schleip R., „Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej”, wyd. 1, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
0
Polecamy
Powięź i jej rola w ciele człowieka.
Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie?
Powięź i jej rola w ciele człowieka. Jak jest zbudowana i na czym polega jej ćwiczenie? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu TVN zdrowie
Ćwicz zdrowo i pamiętaj – rozgrzewka to podstawa udanego treningu!
Ćwicz zdrowo i pamiętaj – rozgrzewka to podstawa udanego treningu! Dzień Dobry TVN
Stretching – ćwiczenia poprawiające sylwetkę.
Rodzaje, wskazania, efekty
Stretching – ćwiczenia poprawiające sylwetkę. Rodzaje, wskazania, efekty TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy