Polub nas na Facebooku
Czytasz: Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji psychologicznej
menu
Polub nas na Facebooku

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji psychologicznej

Kobieta, która ma depresję

Fot: Photo by Rafa Elias / gettyimages.com

Jesienna aura i brak słońca sprawiają, że cześć z nas skarży się na gorsze samopoczucie. Mimo że chandra czy spadek nastroju może pojawić się u każdego z nas, to w momencie, gdy smutek utrzymuje się zbyt długo - warto poszukać pomocy u specjalisty.

Zdaniem specjalistów na gorsze samopoczucie skarży się aż 10 proc. z nas. Co ciekawe, stany depresyjne znacznie częściej pojawiają się u kobiet. To właśnie z myślą o nich uruchomiono specjalną infolinię.

Gdzie szukać pomocy psychologa?

Od 24 września zacznie działać bezpłatna infolinia dla kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą. Aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić pod numer 800 909 444. Infolinia działa przez dwa dni w tygodniu: w poniedziałki (17.00 – 21.00) oraz w czwartki (10.00 – 14.00)

Dlaczego jesienią dopada nas gorsze samopoczucie?

Kryzys psychiczny może wywołać bardzo wiele czynników. W tym roku źródłem problemu bardzo często są stres i przeciążenie związane pandemią.  Co gorsza, ograniczenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa sprawiły, że kontakt ze specjalistami również jest utrudniony. Dlatego też firma Gedeon Richter i Fundacji Edukacji Społecznej uruchamiają bezpłatną infolinię dla kobiet w trudnym momencie. 

Eksperci dyżurujący na infolinii to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy oferują wsparcie w zakresie psychologicznym, terapeutycznym, rozwojowym m.in. w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności wychowawczych, nieradzenia sobie z trudnymi emocjami, czy doświadczania przemocy psychicznej i fizycznej.

Rozmowa z kimś, kto spojrzy na problem z innej perspektywy, obiektywnie bez silnych emocji, może zmienić optykę i wskazać nowe możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. Zadaniem eksperta jest również kierowanie osób korzystających z pomocy zdalnej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy – komentuje Agnieszka Górecka, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Programu Edukacji i Promocji Zdrowia Fundacji Edukacji Społecznej.

Jak pandemia wpływ na naszą psychikę?

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że nasze życie stanęło na głowie. Niemal z dnia nadzień musieliśmy przenieść się z pracą czy nauką do domu oraz całkowicie ograniczyć kontakty społeczne. Taka izolacja i liczne ograniczenia nie pozostały bez wpływu na psychikę. Specjaliści są zdania, że pandemia spowoduje, że wiele osób będzie zmagała się z zespołem stresu pourazowego lub stanami lękowymi.

Liczne badania pokazały, że pojawienie się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 budzi w nas ogromny stres i niepokój. W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie firmy wnętrzarskiej Vox aż 14 proc. respondentów przyznało, że w ostatnich miesiącach czuło się źle lub bardzo źle, a 40 proc. – tak sobie.

Dlaczego osób w kryzysie przybywa?

Trzeba podkreślić, że wzrost zapotrzebowania na pomoc psychologiczną czy psychiatryczną nie jest spowodowana tylko pandemią. Specjaliści zgodnie podkreślają, że stres i napięcie, z którymi nie potrafimy sobie poradzić sprawiają, że nasza kondycja psychiczna jest coraz gorsza.

Z danych przedstawionych przez NFZ wynika, że prawie 3 proc. Polaków choruje na depresję. To najmniejszy odsetek ze wszystkich krajów europejskich. Eksperci podkreślają jednak, że dane mogą być zaniżone, ponieważ nie wszyscy zgłaszają się ze swoimi problemami do specjalistów, a to wpływa na statystyki. O skali problemu może świadczyć fakt, że w latach 2013 -2018 sprzedaż leków przeciwdepresyjnych wzrosła aż o 35 proc.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o depresji i jej leczeniu:

Zobacz film: Skąd się bierze depresja i jak ją leczyć? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
6
Polecamy
Kryzysy psychiczne nastolatków.
Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy TVN zdrowie
Polacy piją coraz więcej!
Psychoterapeuta alarmuje:
"Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, w którym przez całą dobę można kupić alkohol"
Polacy piją coraz więcej! Psychoterapeuta alarmuje: "Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, w którym przez całą dobę można kupić alkohol" Dzień Dobry TVN
Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi.
"Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy"
Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi. "Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy" Dzień Dobry TVN
„Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”.
Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji?
„Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”. Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby