Polub nas na Facebooku
Czytasz: Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji psychologicznej
menu
Polub nas na Facebooku

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji psychologicznej

Kobieta, która ma depresję

Fot: Photo by Rafa Elias / gettyimages.com

Jesienna aura i brak słońca sprawiają, że cześć z nas skarży się na gorsze samopoczucie. Mimo że chandra czy spadek nastroju może pojawić się u każdego z nas, to w momencie, gdy smutek utrzymuje się zbyt długo - warto poszukać pomocy u specjalisty.

Zdaniem specjalistów na gorsze samopoczucie skarży się aż 10 proc. z nas. Co ciekawe, stany depresyjne znacznie częściej pojawiają się u kobiet. To właśnie z myślą o nich uruchomiono specjalną infolinię.

Gdzie szukać pomocy psychologa?

Od 24 września zacznie działać bezpłatna infolinia dla kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą. Aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić pod numer 800 909 444. Infolinia działa przez dwa dni w tygodniu: w poniedziałki (17.00 – 21.00) oraz w czwartki (10.00 – 14.00)

Dlaczego jesienią dopada nas gorsze samopoczucie?

Kryzys psychiczny może wywołać bardzo wiele czynników. W tym roku źródłem problemu bardzo często są stres i przeciążenie związane pandemią.  Co gorsza, ograniczenia, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa sprawiły, że kontakt ze specjalistami również jest utrudniony. Dlatego też firma Gedeon Richter i Fundacji Edukacji Społecznej uruchamiają bezpłatną infolinię dla kobiet w trudnym momencie. 

Eksperci dyżurujący na infolinii to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy oferują wsparcie w zakresie psychologicznym, terapeutycznym, rozwojowym m.in. w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności wychowawczych, nieradzenia sobie z trudnymi emocjami, czy doświadczania przemocy psychicznej i fizycznej.

Rozmowa z kimś, kto spojrzy na problem z innej perspektywy, obiektywnie bez silnych emocji, może zmienić optykę i wskazać nowe możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. Zadaniem eksperta jest również kierowanie osób korzystających z pomocy zdalnej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy – komentuje Agnieszka Górecka, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Programu Edukacji i Promocji Zdrowia Fundacji Edukacji Społecznej.

Jak pandemia wpływ na naszą psychikę?

Pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiło, że nasze życie stanęło na głowie. Niemal z dnia nadzień musieliśmy przenieść się z pracą czy nauką do domu oraz całkowicie ograniczyć kontakty społeczne. Taka izolacja i liczne ograniczenia nie pozostały bez wpływu na psychikę. Specjaliści są zdania, że pandemia spowoduje, że wiele osób będzie zmagała się z zespołem stresu pourazowego lub stanami lękowymi.

Liczne badania pokazały, że pojawienie się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 budzi w nas ogromny stres i niepokój. W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie firmy wnętrzarskiej Vox aż 14 proc. respondentów przyznało, że w ostatnich miesiącach czuło się źle lub bardzo źle, a 40 proc. – tak sobie.

Dlaczego osób w kryzysie przybywa?

Trzeba podkreślić, że wzrost zapotrzebowania na pomoc psychologiczną czy psychiatryczną nie jest spowodowana tylko pandemią. Specjaliści zgodnie podkreślają, że stres i napięcie, z którymi nie potrafimy sobie poradzić sprawiają, że nasza kondycja psychiczna jest coraz gorsza.

Z danych przedstawionych przez NFZ wynika, że prawie 3 proc. Polaków choruje na depresję. To najmniejszy odsetek ze wszystkich krajów europejskich. Eksperci podkreślają jednak, że dane mogą być zaniżone, ponieważ nie wszyscy zgłaszają się ze swoimi problemami do specjalistów, a to wpływa na statystyki. O skali problemu może świadczyć fakt, że w latach 2013 -2018 sprzedaż leków przeciwdepresyjnych wzrosła aż o 35 proc.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o depresji i jej leczeniu:

Zobacz film: Skąd się bierze depresja i jak ją leczyć? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
6
Polecamy
Kryzysy psychiczne nastolatków.
Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy TVN zdrowie
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie TVN zdrowie
Pandemia koronawirusa i jej wpływ na psychikę.
Jak radzić sobie z rodzącymi się lękiem i stresem?
Pandemia koronawirusa i jej wpływ na psychikę. Jak radzić sobie z rodzącymi się lękiem i stresem? Dzień Dobry TVN
Lęk w czasach pandemii.
Jak sobie z nim poradzić? 
Lęk w czasach pandemii. Jak sobie z nim poradzić?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.