Polub nas na Facebooku
Czytasz: Potówki u dorosłych: objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Potówki u dorosłych: objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Zainteresował Cię ten artykuł?
Kobieta, która ma problemy ze skórą

Fot: Obencem / gettyimages.com

Domowe sposoby na potówki u dorosłych polegają na stosowaniu osuszających i odkażających naparów z ziół oraz zapewnieniu skórze dopływu powietrza, np. dzięki przewiewnej odzieży. Nadkażone, potówki czerwone u dorosłych, leczy się miejscowo antybiotykami. Świąd łagodzą preparaty z mentolem.

Domowe sposoby na potówki u dorosłych polegają na stosowaniu osuszających i odkażających naparów z ziół oraz zapewnieniu skórze dopływu powietrza, np. dzięki przewiewnej odzieży. Nadkażone, potówki czerwone u dorosłych, leczy się miejscowo antybiotykami. Świąd łagodzą preparaty z mentolem.

C: Potówki to skórne zmiany grudkowe, które pojawiają się w wyniku wydzielania dużych ilości potu przez gruczoły potowe w skórze. Zablokowanie ujścia potu na zewnątrz powoduje, że przybiera on formę malutkich, pęcherzykowatych zmian skórnych tuż pod naskórkiem. Potówki u dorosłych mogą występować przewlekle jako skutek nadmiernej potliwości.

Potówki u dorosłych: gdzie i dlaczego się pojawiają? Objawy i rodzaje potówek

Potówki u dorosłych i u dzieci wynikają z nadmiernego pocenia się spowodowanego np. za ciepłym ubieraniem się, wysoką temperaturą otoczenia (np. upały), stresem, silnym strachem, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami zakaźnymi bądź nowotworowymi. Większą tendencję do nadpotliwości mają osoby z nadwagą i otyłe (u diabetyków nadmierne wydzielanie potu powodują hormony).

Potówki u dorosłych mogą pojawiać się w różnych miejscach, co jest zależne m.in. od budowy ciała oraz przyczyny nadmiernego pocenia.

Nadmierna potliwość na całym ciele może być idiopatyczna lub wywołana przez nadczynność tarczycy, otyłość, cukrzycę, gruźlicę, infekcje przebiegające z gorączką, raka trzustki czy choroby nowotworowe układu chłonnego (chłoniaki, białaczka). Potówki u dorosłych w takich przypadkach występują na tych partiach ciała, do których przez długi czas przylega nasiąknięte potem ubranie, np. na plecach, a także w załamaniach ciała, jak pachy, pachwiny czy w okolicach szyi. Mogą pojawiać się na całym ciele.

Potówki u dorosłych na udach występują przeważnie latem, kiedy noszona odzież jest zbyt ciepła i nieprzewiewna. Skutkuje to nadmiernym poceniem ud i pachwin – skóra ma kontakt z potem aż do czasu zdjęcia przepoconej odzieży i umycia ciała. Potówki na nogach u dorosłych mogą występować także pod kolanami, a nawet na stopach (wówczas można je pomylić z objawem infekcji).

Potówki na twarzy u dorosłych, zwłaszcza na czole, często powstają u chorych na cukrzycę oraz kobiet przechodzących menopauzę. Nie są rzadkością u osób, które przegrzewają głowę, nosząc zbyt grube czapki lub wystawiając się na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Zwykle w takich przypadkach występują też potówki na szyi u dorosłych. Mogą wyskakiwać na całej szyi, jeśli przegrzewa się tę okolicę np. zbyt ciepłym szalikiem lub wykonanym z materiału, który nie przepuszcza powietrza.

Potówki u dorosłych to przeważnie małe, pęcherzykowate krostki, które powodują świąd skóry. Jeśli dojdzie do infekcji tych zmian, przeistaczają się one w tzw. potówki głębokie, które stają się czerwone i sięgają głębiej niż tylko wierzchnia warstwa naskórka.

Domowe sposoby na potówki u dorosłych

Jak samemu leczyć potówki u dorosłych? W nadmiernej potliwości niezbędne jest częste mycie ciała oraz stosowanie antyperspirantów. Powstałych potówek można się pozbyć, stosując:

  • kąpiele z sodą oczyszczoną,
  • kąpiele z dodatkiem herbatki rumiankowej,
  • okłady z aloesu,
  • do przemywania twarzy naparów z szałwii, melisy, nagietka, brzozy lub mięty pieprzowej czy rumianku.

Napary te działają antyseptycznie (odkażająco) i osuszająco, dodatkowo tonizują skórę, czyli przywracają jej naturalne pH, co przyspiesza leczenie i regenerację cery.

Należy też nosić przewiewną odzież, zapewniać skórze z potówkami dostęp do powietrza oraz wycierać nadmiar potu w ciągu dnia z tych partii ciała, na których pojawiają się zmiany.

To, co na potówki u dorosłych działa łagodząco, to papki z kwasem borowym i mentolem. Zmniejszają świąd i udrażniają zablokowane ujścia gruczołów, oczyszczając je z zalegającego potu. Swędzenie redukują też zimne okłady lub przemywanie skóry zimną wodą.

W większości przypadków te metody pozwalają pozbyć się problemu potówek, ale nie hamują nadpotliwości, która jest przyczyną powstawania tych zmian na skórze. Nadpotliwość można ograniczyć dzięki blokerom potu i silnym antyperspirantom. W przypadku chorób, których objawem jest nadmierne wydzielanie potu, leczenie powinno być przyczynowe, jeśli jest to możliwe.

Leczenie czerwonych potówek u dorosłych

Nadkażone potówki u dorosłych, jeśli są liczne, powinny skłonić do wizyty u lekarza. Pojedyncze i okazjonalne potówki czerwone u dorosłych wystarczy przeważnie odkażać i zapewniać im dopływ powietrza. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie maści z antybiotykiem, którą powinien przepisać lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog. Równolegle stosuje się wspomniane mentol i kwas borowy – można kupić je w aptece bez recepty.

Zobacz film: Walka z nadpotliwością. Źródło: 36, 6

Bibliografia:

1. lek. Agnieszka Zaremba "Potówki u dorosłych" 

2. lic. kosmetologii Dorota Gładkiewic "Potówki na twarzy – jakie są przyczyny i sposoby leczenia potówek?"


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Korzeń żywokostu – na kolano, stawy. Zastosowanie, działanie, właściwości
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?
Kreatyna: działanie, rodzaje, dawkowanie suplementu