Polub nas na Facebooku
Czytasz: Liszaj twardzinowy - leczenie, objawy i przyczyny. Czy jest zaraźliwy?
menu
Polub nas na Facebooku

Liszaj twardzinowy - leczenie, objawy i przyczyny. Czy jest zaraźliwy?

NAN

Fot: anetlanda / stock.adobe.com

Liszaj twardzinowy najczęściej atakuje intymne miejsca naszego ciała - narządy płciowe i okolice odbytu, a poza tym tułów i kończyny. Występuje u obu płci, jednak bardziej są na niego narażone kobiety przed okresem dojrzewania lub w czasie menopauzy.

Liszaj twardzinowy jest rzadko leczonym schorzeniem ze względu na wstydliwość osób dotyczącą ich intymności. Nie warto jednak ukrywać bólu i pieczenia w tych okolicach - liszaj jest bardzo dokuczliwym stanem zapalnym skóry i uczucie dyskomfortu w ważnych narządach naszego ciała może się zdecydowanie przedłużyć. Należy zatem jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem lub wenerologiem.

Liszaj twardzinowy - przyczyny

Przyczyny liszaja twardzinowego nie są do końca znane. Specjaliści wyróżnili jednak najbardziej prawdopodobne źródła tych dokuczliwych zmian skórnych. Są to: predyspozycje genetyczne (liszaj czasem występuje rodzinnie); zaburzenia immunologiczne (częściej atakują osoby chore na cukrzycę, bielactwo, chorobę Gravesa-Basedowa itd.); zaburzenia hormonalne; czynniki infekcyjne (np. wirus brodawczaka ludzkiego, zakażenie krętkami) oraz czynniki miejscowe, takie jak kłopoty z ukrwieniem lub urazy.

Objawy liszaja twardzinowego

Pierwszymi symptomami liszaja twardzinowego są zarówno większa, pojedyncza plama, jak i rozsiane po małej przestrzeni plamki o mniejszej średnicy. Są to białe, perłowe wykwity (zmiany wypukłe) i plamy zanikowe (zmiany płaskie). Z czasem przekształcają się one w blaszki, które mogą się powiększać i łączyć się ze sobą, formując większe, nieestetyczne wykwity o nieregularnych kształtach. Poza tym w okolicy stanu zapalnego pojawiają się wybroczyny, pęcherze i owrzodzenia. To wszystko prowadzi do stałego bólu, świądu i pieczenia w tych miejscach.

Zobacz także: Liszaj płaski, twardzinowy, rumieniowaty - jak rozpoznać zmiany skórne?

Zmiany skórne mogą ulegać dalszej deformacji. W miejscach intymnych skóra może ulegać ścieńczeniu, zaciągnięciu, bliznowaceniu i innym zniekształceniom. Poza tym mogą tworzyć się na niej krwotocznych pęcherzy. Jest to uciążliwe dla obu płci, gdyż w rezultacie dochodzi do dyspareunii - bólu w trakcie stosunku płciowego. Poza tym liszaj twardzinowy utrudnia załatwianie podstawowych potrzeb fizjologicznych, zarówno miksji (oddawania moczu), jak i defekacji.

Liszaj twardzinowy - objawy i leczenie u kobiet

Liszaj twardzinowy atakuje kobiety dziesięć razy częściej niż mężczyzn. Najczęściej stan zapalny atakuje miejsca intymne - srom, krocze i okolicę około odbytu. Czasami dodatkowym objawem jest marskość sromu. Miejsca skóry dotknięte tymi zmianami mogą się wysuszać, a w dalszej fazie pękać. Jeżeli dokuczliwe swędzenie w tych miejscach się przedłuża, kobieta powinna zgłosić się do ginekologa, gdyż nieleczony liszaj twardzinowy może pozostawić blizny do końca życia, doprowadzić do nadkażenia skóry, a nawet stanowić potencjalne zmiany przednowotworowe.

Niestety, często kobiety zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium liszaja twardzinowego. Zdarzają się przypadki, w których te zmiany skórne wycofują się samoistnie, jednak należą one do rzadkości. Należy podjąć leczenie - najczęściej jest to miejscowe stosowane sterydów oraz maści zmniejszających swędzenie. Wspomagająco podaje się antybiotyki.

Stan zapalny w intymnych miejscach może źle wpływać na kobiety także od strony psychologicznej. Czasami kobiety mają duży kłopot z wytrzymaniem tych dolegliwości. Warto w takiej sytuacji zasięgnąć pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej.

Liszaj twardzinowy - objawy i leczenie u mężczyzn

Liszaj twardzinowy u mężczyzn jest rzadszym przypadkiem, jednak może on wymagać bardziej skomplikowanego leczenia. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu wystąpił. Zmiany skórne u mężczyzn często pojawiają się na napletku lub żołędzi. Dodatkowo mogą powstawać zapalenie żołędzi i stulejka.

Liszaja twardzinowego najłatwiej jest leczyć w początkowych fazach rozwoju, jednak rzadko do tego dochodzi, gdyż mężczyźni zazwyczaj nie zgłaszają się do specjalisty z pierwszymi objawami schorzenia. Warto to jednak zrobić, gdyż niewielkie zajęcie skóry napletka może zostać wyleczone stosowaniem kortykosteroidów od 2 do 8 tygodni. Czasami rozważa się też miejscowe podawanie sterydów, jednak nie są one tak skuteczne i może się to zakończyć koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Jeżeli zaawansowane fazy liszaja twardzinowego dotyczą napletka i prowadzą do stulejki, lekarz może zaproponować obrzezanie. Wycięcie napletka ogranicza ryzyko nawrotu stanu zapalnego. W przypadku zmian na żołędzi, usunięty fragment można zastąpić błoną śluzową jamy ustnej.

W przypadku liszaja twardzinowego na cewce moczowej, leczenie jest najtrudniejsze. Schorzenie często nawraca, co utrudnia stałe wyleczenie. Metoda jest bardzo skomplikowana i jej powikłania mogą doprowadzić nawet do zniekształcenia prącia, co ma duży wpływ na należytą przyjemność z życia seksualnego. Najbardziej cierpią na tym młodzi mężczyźni.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
117
19
Polecamy
Pryszcz na penisie i opryszczka na prąciu.
Czy są groźne?
Pryszcz na penisie i opryszczka na prąciu. Czy są groźne? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Załupek – jak wygląda leczenie?
Czym się różni od stulejki?
Załupek – jak wygląda leczenie? Czym się różni od stulejki? TVN zdrowie
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości
Pieczenie penisa – objawy i leczenie dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?