Polub nas na Facebooku
Czytasz: Porażenie Bella – objawy, leczenie i rehabilitacja nerwu twarzowego

Porażenie Bella – objawy, leczenie i rehabilitacja nerwu twarzowego

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: fotolia.com

Porażenie Bella to samoistne porażenie nerwu twarzowego. Zwykle nie ma ustalonych przyczyn i występuje niezależnie od płci i wieku. Objawy porażenia Bella to m.in. opadnięcie kącika ust, asymetria twarzy i utrata zdolności mrugania. W leczeniu paraliżu twarzy wykorzystuje się farmakoterapię, leczenie chirurgiczne, masaże i ćwiczenia. 

Porażenie Bella występuje z częstotliwością blisko 30 przypadków na 100 tysięcy osób i stanowi około 70% wszystkich porażeń nerwu twarzowego.

Porażenie Bella – czym jest i jak się objawia?

Para nerwów twarzowych (prawy i lewy) jest siódmą strukturą wśród wszystkich dwunastu par nerwów czaszkowych i odpowiada m.in. za odczucie smaku i mimikę. Porażenie Bella to jednostronne, obwodowe porażenie nerwu twarzowego. Dolegliwość występuje najczęściej samoistnie i idiopatycznie (bez uchwytnej przyczyny). Porażenie Bella występuje niezależnie od płci i wieku. Od początku ma ostre objawy, które rozwijają się gwałtownie w ciągu kilku dni. Jednym z pierwszych objawów Bella może być gromadzenie resztek jedzenia pomiędzy policzkiem a dziąsłami. Inne objawy porażenia nerwu twarzowego to:

 • opadnięcie kącika twarzy,
 • utrata zdolności mrugania,
 • przymykanie oka,
 • marszczenie czoła,
 • asymetria twarzy,
 • ból ucha,
 • nadwrażliwość na dźwięki,
 • wywracanie się gałki ocznej ku górze (zauważane podczas zamykania powiek),
 • odczucie mrowienia,
 • uniesiony łuk brwiowy,
 • trudności z zaciśnięciem powiek,
 • zaburzenia smaku,
 • utrata czucia po stronie porażonej,
 • zaburzenia łzawienia (zmniejszone wydzielanie łez lub nadmierne łzawienie).

Zobacz także: Zapalenie nerwu wzrokowego pozagałkowe i wewnątrzgałkowe: objawy, przyczyny i leczenie

Diagnostyka paraliżu twarzy

Porażenie nerwu twarzowego jest różnicowane m.in. z nowotworem gruczołów przyusznych, cukrzycą, boreliozą i HIV. Kryterium, które pozwala odróżnić porażenie Bella od innych dolegliwości, jest tempo narastania objawów. Przy jednostronnym porażeniu nerwu twarzowego symptomy nasilają się w ciągu kilku dni, przy pozostałych dolegliwościach mogą być rozciągnięte od kilku tygodni do kilku miesięcy. Diagnostyka porażenia Bella jest dwuetapowa.

Pierwszym etapem są badania neurologiczne, które umożliwiają ustalenie pochodzenia objawów – czy są one ośrodkowe czy obwodowe. Ośrodkowe porażenie nerwu twarzy to skutek uszkodzenia jądra nerwu, które zlokalizowane jest w mózgu. Objawia się dolegliwościami odczuwalnymi w dolnej części twarzy. Porażenie obwodowe łączy się z uszkodzeniem struktury włókien nerwu. Objawy uszkodzenia pochodzącego z tego obszaru odczuwalne są na całej połowie twarzy (w górnych i dolnych partiach).

Drugim krokiem jest rozpoznanie charakteru objawów – czy występują jako konsekwencja innych chorób bądź procesów zachodzących w organizmie czy są samoistne. W tym celu sprawdzają się m.in. badania laboratoryjne, które wykluczają np. obecność infekcji oraz immunodiagnostyka umożliwiająca zdiagnozowanie boreliozy.

Leczenie porażenia nerwu twarzowego – leki, zabiegi, ćwiczenia i masaże

Leczenie porażenia twarzy ma umożliwić powrót do zdrowia i zredukować możliwość wystąpienia powikłań mogących obciążyć, np. narząd wzroku. Wybór sposobu leczenia – farmakologicznie lub chirurgicznie – zależy od zaawansowania paraliżu twarzy. Najczęstszą metodą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystywane są głównie glikokortykosteroidy. 

Skuteczność w łagodzeniu paraliżu twarzy wykazują także zabiegi fizykalne takie jak: elektrostymulacja porażonego nerwu, zabiegi ultradźwiękowe i naświetlanie. Leczenie chirurgiczne zalecane jest w przypadkach trwałego uszkodzenia nerwu twarzowego. Podczas operacji wykonywane są przeszczepy oraz transpozycje mięśni (połączenie uszkodzonego i zdrowego nerwu). W przypadku, gdy jednym z objawów Bella jest niedomykanie oka, należy szczególnie zatroszczyć się o pielęgnację gałki ocznej (np. stosować sztuczne łzy – krople zawierające kwas hialuronowy lub metylocelulozę), ponieważ jej przesuszenie może nieść ryzyko infekcji i zakażeń.

Istotnym elementem leczenia są domowe ćwiczenia i masaż. Wykonywanie ćwiczeń mięśni twarzy łagodzi uczucia mrowienia i redukuje ryzyko wystąpienia trwałych przykurczy mięśni. Ćwiczenia powinny zmuszać mięśnie twarzy do wysiłku i można je wykonywać przed lustrem w domu. Do takiej gimnastyki twarzy należą, np. uśmiechanie się, dmuchanie, hiperpoprawne wypowiadanie liter alfabetu i gwizdanie. Zaletą masażu jest zmniejszenie napięcia mięśni. Podczas masażu, wykonując ruchy o rożnym natężeniu dotyku, należy stymulować przede wszystkim okolice brwi, czoła, wargi, policzki, podbródek i brodę.

Nawroty i rokowania porażenia Bella

Rokowanie zależy od stopnia nasilenia objawów Bella. W przypadku łagodnych porażeń możliwe jest całkowite ustąpienie objawów. U osób z ciężkimi i obszernymi niedowładami, struktury włókien są często tak uszkodzone, że przywrócenie sprawności możliwe jest tylko dzięki zabiegom chirurgicznym. Powrót choroby odnotowywany jest zwykle po 7-8 latach od pojawienia się pierwszych objawów i występuje u około 7% osób dotkniętych porażeniem nerwu twarzy.

Zobacz także: Neuralgia nerwu trójdzielnego twarzy, czyli neuralgia trójdzielna – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?

Nerwy twarzowe – klasyfikacja stopni uszkodzenia

Porażenie nerwu twarzowego może mieć różny stopień zaawansowania. Można go określić dzięki badaniom elektrofizjologicznym. Wyróżnia się sześć poziomów uszkodzenia nerwu twarzowego.

 1. Prawidłowa czynność nerwu – brak oznak paraliżu i całkowita czynność nerwów twarzy.
 2. Łagodny niedowład – niewielka asymetria ust.
 3. Umiarkowany niedowład nerwu twarzy – asymetria ust widoczna w spoczynku, zamykane powiek z wysiłkiem, odczuwalne przykurcze twarzy.
 4. Obszerny niedowład twarzy – upośledzenie czynności mięśni czoła, brak możliwości domknięcia szpary powiekowej.
 5. Ciężki niedowład nerwu twarzy – śladowa mimika twarzy i ust.
 6. Całkowite porażenie – brak ruchów i pełna utrata czucia.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!