Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną
menu
Polub nas na Facebooku

Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną

Młoda dziewczyna, która pali papierosa

Fot: Justin Case / gettyimages.com

Moda na papierosy w polskich szkołach nie mija. Najnowsze badania PolNicoYouth przeprowadzone na zlecenie NIZP-PZH pokazują, że ponad połowa polskich uczniów już paliła papierosy, a 10 proc, codziennie sięga po e-papierosy. Co jeszcze wynika z najnowszych badań?

Z okazji obchodzone 31 maja Światowego Dnia bez Tytoniu NIZP-PZH postanowił sprawdzić, czy i po jakie wyroby tytoniowe sięga polska młodzież.  Jakie wnioski płyną z badań PolNicoYouth?

Po jakie papierosy sięgają młodzi ludzie?

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia firmy tytoniowe robią wszystko, aby przyciągnąć młodego człowieka i zachęcić go do palenia papierosów. Badania przeprowadzone na zlecenie NIZP-PZH dowodzą, że te działania - niestety - są bardzo skuteczne. Okazuje się, że

  • ponad 60 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych i prawie połowa 15-latków ma już za sobą wypalenie pierwszego papierosa;
  • dla ponad 30 proc. uczniów pierwszym papierosem był tzw. e-papieros;
  • ponad 50 proc. palących nastolatków kupuje wyroby tytoniowe bez żadnego problemu nie ma problemu;
  • ponad 14 proc. użytkowników e-papierosów używało ich do wdychania innych niż nikotyna substancji psychoaktywnych (najpopularniejsze są kanabinoidy),
  • około 40 proc. młodzieży spotyka się z różną formą reklamy lub promowania wyrobów nikotynowych.

E-papieros bardziej popularny

Badania pokazały, że ogromną popularnością wśród młodych ludzi cieszą się papierosy elektroniczne. Do palenia e-papierosów przyznaje się ponad 10 proc. respondentów. Po zwykłe papierosy sięga 9,2 proc. pytanych. Dlaczego papierosy elektroniczne cieszą się, aż tak dużą popularnością? Aż 45,8 proc. pytanych odpowiedziało, że "używam bo lubię!", tylko 9 proc. respondentów przyznało, że dzięki e-papierosom pali mniej zwykłych papierosów, 7 proc. dzięki nim przestało palić zwykłe papierosy.

Z badań jednoznacznie wynika, że po papierosy znacznie częściej sięgają chłopcy (szczególnie popularne są wśród nich papierosy elektroniczne). Dziewczyny częściej przyznają się do palenia okazjonalnego. Najbardziej jednaka martwi fakt, że palić zaczynają już 12-14 latki.

Jak pomóc dziecku zerwać z nałogiem nikotynowym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pomóc dziecku rzucić palenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

#STOPFEJKFRIENDS

Ogromnym problemem jest nie tylko to, że młodzi ludzie sięgają po papierosy, ale fakt, że ogromna większość z nich kupuje wyroby tytoniowe bez większego problemu. Co gorsza, część młodych ludzi sądzi, że wybierając papierosy elektroniczne szkodzi sobie mniej. Tymczasem, jak zgodnie podkreślają lekarze, wszystkie papierosy są równie szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia.

Aby uświadomić młody Polakom do czego może doprowadzić palenie papierosów Ministerstwo Zdrowia wystartowało z kampanią społeczną #STOPFEJKFRIENDS. Mimo że tego rodzaju działania są bardzo potrzebne, to zdaniem lekarzy nie rozwiążą one problemu. Konieczne są bowiem zmiany w prawie, które skutecznie utrudnią kupienie papierosów osobie poniżej 18 roku życia.

Co gorsza, badanie przeprowadzone na zlecenie NIZP-PZH pokazało, że większość palącej młodzieży nigdy nie otrzymała oferty pomocy w wyjściu z nałogu.

Jak szkodzi palenie papierosów?

Palenie papierosów przyczynia się przede wszystkim do rozwoju raka płuc. Szacuje się, że co piąty nowotwór tego narządu spowodowany jest paleniem papierosów. Ale na tym nie koniec. Nałóg to prosta droga do raka krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, nosa i zatok, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, nerki i białaczki szpikowej.

Palenie papierosów odpowiada za aż 90 proc. przypadków zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jak podkreślają badacze dym papierosowy może przyczynić się do uszkodzenia praktycznie każdego narządu w ludzkim ciele.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
5
Polecamy
Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba
Z powodu palenia papierosów co 5 sekund umiera jedna osoba TVN zdrowie
Rekordowo niski odsetek palących Polaków
Rekordowo niski odsetek palących Polaków TVN zdrowie
Uczniowie uzależnieni od nauki.
Szokujące badania polskiego naukowca:
"Trzy razy wyższe ryzyko wystąpienia depresji" 
Uczniowie uzależnieni od nauki. Szokujące badania polskiego naukowca: "Trzy razy wyższe ryzyko wystąpienia depresji"  Dzień Dobry TVN
Szkoły bez dzwonków?
Hałas rujnuje zdrowie i wywołuje agresję
Szkoły bez dzwonków? Hałas rujnuje zdrowie i wywołuje agresję Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty