Polub nas na Facebooku
Czytasz: Polipy macicy – leczenie naturalne jako metoda wspomagająca
menu
Polub nas na Facebooku

Polipy macicy – leczenie naturalne jako metoda wspomagająca

macica

Fot: peakSTOCK / gettyimages.com

Leczenie naturalne polipów macicy może mieć wyłącznie charakter wspomagający. Pod żadnym pozorem nie powinno się stawiać leczenia ziołami na równi z terapią hormonalną lub zabiegami operacyjnymi. Zioła mogą natomiast wspierać np. kurację hormonalną.

Metody naturalne mogą wspomóc leczenie polipów macicy. Przede wszystkim chodzi tutaj o stosowanie ziół, które przyczyniają się do uregulowania gospodarki hormonalnej organizmu.

Zobacz także:

Jak dochodzi do powstania podwójnej macicy? Objawy, leczenie oraz wpływ na płodność

Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy

Wypadanie macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Polipy macicy – leczenie naturalne a terapia hormonalna

Leczenie naturalne polipów macicy nie jest rekomendowane jako podstawowa forma walki z tego typu zmianami. Należy przypomnieć, że polipy to zwykle zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy, które mogą występować w jej trzonie lub na szyjce. Dzielą się na:

  • polipy siedzące (płasko przylegające do podłoża),
  • polipy uszypułowane (gdzie szypuła łączy polip z podłożem).

Nie do końca wiadomo, jaka jest przyczyna powstawania polipów. Najpopularniejsza koncepcja zakłada, że tworzą się w wyniku nadmiaru estrogenów w organizmie, a więc żeńskich hormonów płciowych. W związku z tym wiąże się je z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, szczególnie u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

Najczęstszą metodą leczenia polipów macicy jest terapia hormonalna, natomiast zioła mogą być stosowane wyłącznie wspomagająco, choć niektórzy zwolennicy medycyny naturalnej przekonują, że na przykład krwawnik jest w stanie całkowicie wyleczyć omawiane zaburzenia. Większość lekarzy do tego typu deklaracji odnosi się jednak bardzo krytycznie.

Zarówno polipy macicy płaskie, jak i uszypułowane zwykle w pierwszej kolejności leczy się hormonalnie. Terapia trwa kilka miesięcy i niejednokrotnie doprowadza do całkowitego wchłonięcia się polipa. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Polipy macicy – leczenie zabiegowe

Polipy macicy mogą wymagać usunięcia. Należy pamiętać, że mają potencjał rakotwórczy. To jeszcze jedna przyczyna, dla której lekarze bardzo krytycznie odnoszą się do możliwości ich naturalnego leczenia.

Leczenie zabiegowe można wykonać na kilka sposobów. Najczęściej wykonuje się tzw. łyżeczkowanie jamy macicy, w wyniku którego pobiera się także materiał do badań histopatologicznych.

Uszypułowane polipy szyjki macicy całkowicie usuwa się za pomocą specjalnych wzierników odsłaniających szyjkę i narzędzia służącego do ukręcenia polipa. W drugim kroku łyżeczkuje się jamę macicy, aby pobrać materiał do badań histopatologicznych. Chodzi przede wszystkim o ocenę, czy w endometrium nie ujawniają się złośliwe zmiany.

Możliwy jest jeszcze jeden typ zabiegu – histeroskopia, czyli wprowadzenie przez drogi rodne kamery umożliwiającej pełny ogląd tkanek. Urządzenie wyposażone jest także w narzędzie umożliwiające usunięcie niepokojących zmian podczas badania. Po tym zabiegu również wykonuje się łyżeczkowanie. Obecnie jest ona zalecana w diagnostyce i leczeniu polipów trzonu macicy.

Polip macicy – leczenie naturalne

Leczenie ziołami polipa szyjki macicy przez większość lekarzy uznawane jest za działanie wspomagające, natomiast w żaden sposób niestanowiące alternatywy dla leczenia hormonalnego lub zabiegowego. Pacjentkom nie zabrania się stosowania ziół i różnego rodzaju naparów, natomiast lekarze wyraźnie zaznaczają, że nie można liczyć, że pomogą pozbyć się polipa. Przedstawiciele medycyny naturalnej zajmują nieco inne stanowisko. Przekonują bowiem, że polipy (szczególnie niewielkie) da się usunąć bez stosowania hormonów lub inwazyjnego zabiegu.

Leczenie polipów macicy ziołami opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu określonych naparów. Regularne ich picie ma wspomagać wchłanianie zmian w błonie śluzowej i normalizację gospodarki hormonalnej organizmu, jak również poprawia ogólny stan macicy. Zielarze polecają szczególnie:

  • napary z krwawnika pospolitego (fitoestrogeny zawarte w krwawniku sprawiają, że zioło stosuje się m.in. do łagodzenia objawów menopauzy; fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego imitujące ludzkie hormony płciowe, a więc mogą wspomagać regulację gospodarki hormonalnej);
  • napary z pokrzywy (stosuje się je m.in. w zaburzeniach układu hormonalnego, anemii, zapaleniu stawów; lignany zawarte w korzeniu pokrzywy (fitoestrogeny) wchodzą w interakcje z estrogenami, co sprawia, że wzrasta poziom aktywnych hormonów);
  • suszony skrzyp polny (również stosowany w fitoterapii).

Wszystkie omówione zioła rzeczywiście wspomagają regulację gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. Trudno natomiast ocenić, czy działanie to jest na tyle silne, aby bez wdrożenia innego leczenia trwale usunąć zmiany z błony śluzowej macicy.

Macica - co warto o niej wiedzieć?

Bibliografia:

1. K. Wójcik-Krowiranda, T. Michalski, A. Bieńkiewicz, Stany przednowotworowe w ginekologii, „Postępy Nauk Medycznych” 3/2017.

2. W. Kuczyński, A. Kuczyńska, Polip w jamie macicy – plan postępowania, „Ginekologia po Dyplomie” 1/2017.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
80
5
Polecamy
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice:
objawy i leczenie
Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice: objawy i leczenie TVN zdrowie
Poznaj najważniejsze metody łagodzenia objawów menopauzy
Poznaj najważniejsze metody łagodzenia objawów menopauzy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?