Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poliamoria – zasady i reguły związku poliamorycznego, kim są poliamoryści?
menu
Polub nas na Facebooku

Poliamoria – zasady i reguły związku poliamorycznego, kim są poliamoryści?

NAN

Fot: anetlanda / fotolia.com

Poliamoria to termin używany do opisania związku miłosnego z więcej niż jedną osobą jednocześnie. Poliamoria nazywana jest miłością mnogą lub wielomiłością i jest przeciwieństwem monogamii. Jak podkreślają poliamoryści, w tego rodzaju związkach nie chodzi tylko o spełnienie potrzeb seksualnych. 

Poliamoria jest terminem wywodzącym się od greckiego poli oznaczającego ‘wiele’ oraz łacińskiego amor, czyli ‘miłość’. Poliamoria utożsamiana jest z otwartością na relacje uczuciowe z kilkoma osobami jednocześnie, za zgodą wszystkich zaangażowanych w związek osób. Zwolennicy poliamorii podkreślają, że tego typu związki dają większą wolność i pozwalają na miłość bez jakichkolwiek ograniczeń.

Kim jest poliamorysta?

Za poliamorystę uznaję się osobę, która jest związana z więcej niż jedną osobą w tym samym momencie, z wiedzą i akceptacją wszystkich zaangażowanych w związek osób. Relacje poliamorysty powinny opierać się na jasno określonych zasadach, a prowadzone związki powinny być zorientowane na uniwersalne wartości, takie jak szacunek, wzajemne zaufanie, równość. Poliamorysta powinien odznaczać się szczerością i umiejętnością prowadzenia otwartej rozmowy, zwłaszcza o emocjach.

Praktykujący poliamoryści za jedną z zalet prowadzenia związków poliamorystycznych uznają wyzwolenie się spod presji monogamii i towarzyszących jej norm, które przez miłośników poliamorii mogą być traktowane jako ograniczenia odbierające swobodę decydowania, jednocześnie zabierające możliwość odczuwania szczęścia.

Zobacz także: Jak pokonać kryzys w związku partnerskim?

Wielu badaczy podkreśla, że poliamoryści funkcjonowali już w czasach zamierzchłych; w wielu kulturach plemiennych związki poliamoryczne górowały nad obecnie najbardziej rozpowszechnioną formą związków – monogamią. Za poliamorystów uważali się hippisi, którzy często żyli we wspólnotach zakładających duże rodziny. Przeciwnicy poliamorii uważają, że tego typu związki są powrotem do prymitywnych form życia, bez poszanowania reguł kultury bądź prawa.

Jak funkcjonują związki poliamoryczne? Zasady, praktyka, zalety

Fundamentalną zasadą wszystkich związków poliamorycznych jest ich transparentność, akceptacja, zrozumienie i wzajemny szacunek. W skład związku poliamorycznego może wejść co najmniej 3 poliamorystów. Jednak ze względu na m.in. nieograniczający charakter, istnieje wiele przesłanek, by tego rodzaju związki tworzyła większa liczba osób.

W teorii związek poliamoryczny nastawiony jest na szczęście jego członków i nie funkcjonuje w nim termin zdrady. Związków poliamorycznych nie tworzą tzw. swingersi, których głównym celem jest zaspokojenie potrzeb seksualnych w grupie. W przypadku związków poliamorycznych mówi się o kwestiach miłości, przyjaźni i romantyzmu, bez szczególnego akcentu na konsumpcję fizyczną, choć podobnie jak pozostałe kwestie, nie jest ona obarczona odgórnie ustalonymi regułami.

Zobacz film: Czym jest seksoholizm? Źródło: Dzień Dobry TVN

Związki poliamoryczne zakładają pełne równouprawnienie każdej osoby wchodzącej w tego rodzaju relację. Aby utrzymać związek poliamoryczny, partnerzy muszą się odznaczać dojrzałością emocjonalną, umiejętnością budowania stabilnych relacji, ponieważ każdemu z partnerów należy poświęcać taką samą ilość czasu, uwagi i zainteresowania. Z tego względu wiele osób uważa, że osoby młode nie są w stanie realizować właściwego związku poliamorystycznego, opierając się głównie na potrzebach spełnienia pragnień seksualnych, akceptacji ze strony grupy bądź odpowiedniej dozy czułości. Nierzadko osoby młode decydujące się na tego rodzaju związki znajdują się dopiero na etapie krystalizowania swoich poglądów i tożsamości, dlatego ryzyko wejścia w związek poliamoryczny ze względu na chęć spróbowania czegoś odmiennego jest stosunkowo wysokie u osób młodych i niedojrzałych.

Zobacz także: Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić

Poliamoria to nie poligamia

Poligamia, zwana wielożeństwem, to termin określający pozostawanie w wielu związkach małżeńskich jednocześnie, co w przeciwieństwie do poliamorii jest odpowiednio skodyfikowaną relacją, niemożliwą w Polsce, jak i w większości krajów świata. Poligamia jest współcześnie legalna zwłaszcza w muzułmańskich krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu (Bahrajn, Irak, Jemen, Arabia Saudyjska, Gabon, Maroko, Mali, Somalia, Sudan, Egipt). Poliamoria dzieli się na poligynię (związek mężczyzny z wieloma kobietami), poliandrię (związek jednej kobiety z wieloma mężczyznami) oraz poligynandrię lub multilateralizm, polegający na związku kilku kobiet z kilkoma mężczyznami.

Zobacz także: Rodzaje miłości w kulturze europejskiej, tradycji chrześcijańskiej i współczesnych teoriach

Poligamiści tworzą odrębne związki w tym samym czasie, a w przypadku poliamorii tworzy się jeden wspólny. Osoby będące w tego rodzaju związkach zwracają uwagę na kwestię miłości, która pozostaje w centrum związku, a nie na zaspokojenie seksualne. Zdaniem psychologów jest możliwe istnienie mnogiej miłości i zakochanie się w dwóch lub nawet w kilku osobach jednocześnie. W odróżnieniu od poligamii osoby poliamoryczne angażują się w zróżnicowane związki, w których widoczne i akceptowane są odmienne wybory i filozofia wszystkich członków wchodzących w skład poliamorycznego związku.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
8
Polecamy
Otwarty związek – czy to w ogóle ma szansę się udać?
Otwarty związek – czy to w ogóle ma szansę się udać? Dzień Dobry TVN
Poliamoria w Polsce – jak wygląda ten rodzaj miłości w praktyce?
Poliamoria w Polsce – jak wygląda ten rodzaj miłości w praktyce? Dzień Dobry TVN
Związek poligamiczny:
jego rodzaje, uwarunkowania kulturowe i przyczyny
Związek poligamiczny: jego rodzaje, uwarunkowania kulturowe i przyczyny TVN zdrowie
Na czym polega związek kohabitacyjny?
Kohabitacja a konkubinat
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat TVN zdrowie
Komentarze (2)
Gopal
Nie potrafią kontrolować genitaliów więc prowadzą życie zwierzęce charakteryzujące się , jedzeniem , spaniem , obroną oraz seksem bez ograniczeń.
Czytaj całość
chronos
Po co nowe słowo? Od wiek wieków to poligamia.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia