Polub nas na Facebooku
Czytasz: Polacy w czasie pandemii bardziej martwią się finansami, aniżeli zdrowiem
menu
Polub nas na Facebooku

Polacy w czasie pandemii bardziej martwią się finansami, aniżeli zdrowiem

Getty Images

Ogarnięta pandemią koronawirusa gospodarka hamuje. I to właśnie aspekty związane z ekonomią i finansami martwią Polaków bardziej, niż sama możliwość zarażenia się SARS-CoV-2.

Choć zjawisko epidemii było już nam znane z historii, prawdopodobnie nikt z dziś żyjących nie spodziewał się, jak w rzeczywistości będzie wyglądał świat, w którym szaleje wirus. I choć mogłoby się wydawać, że największym problemem, spędzającym ludziom sen z powiek będzie zdrowie, okazuje się, że nierzadko ustępuje on miejsca zamartwianiu się o własną sytuację finansową. Zresztą postanowił to sprawdzić Rejestr Dłużników BIG InfoMinitor, który zlecił wykonanie takich właśnie badań. Co z nich wynika?

Badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor - Polacy w czasie pandemii bardziej martwią się finansami, niż zdrowiem

Pandemia koronawirusa budzi w co dziesiątym Polaku zdecydowanie większy lęk o finanse, aniżeli o zdrowie. Dodatkowo prawie połowa naszych rodaków boi się tak samo problemów zdrowotnych, jak i finansowych (45%). Warto również wiedzieć, że co czwarty ankietowany stracił albo pracę albo część wynagrodzenia. Jednocześnie co dziesiątego ankietowanego nie przerażają ani kwestie zdrowotne, ani finansowe, wynikające z obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Kto odczuwa największy strach finansowy? Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin na tak zwanych śmieciowych umowach. Niespokojnie śpią także posiadacze własnych biznesów. Warto wiedzieć, że wśród pracujących w niepełnym wymiarze czasu na umowę zlecenie, o dzieło lub w ogóle bez jakiekolwiek umowy o problemach ograniczenia wpływów lub utraty dochodów mówi 64% respondentów. Z kolei problem wypłacania wypłat dotyka aż 75% badanych. Zresztą blisko 40% respondentów zapowiada, że bierze pod uwagę zwolnienia lub też wstrzymanie się w wypłaceniem pensji pracownikom. Ograniczenie wydatków deklarują również konsumenci.

Na ile miesięcy wystarczy ludziom pieniędzy? Co szósty ankietowany deklaruje, że oszczędności starczy maksymalnie na trzy miesiące. 66% badanych stwierdza, że w pierwszej kolejności na później odłożyli by spłaty rat kredytów, a w drugiej czynsz.

Koronawirus w Polsce

Aktualnie w Polsce zarażonych koronawirusem jest 7049 osób, z czego 251 pacjentów zmarło, a 618 uznano za zdrowe. Od 16 kwietnia rząd nałożył na obywateli obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach przestrzeni publicznej, a od 19 kwietnia planuje stopniowo „odmrażać” gospodarkę. Co to znaczy? Na ten moment dokładnie nie wiadomo, mówi się jednak, że zmienią się ograniczenia dotyczące limitu osób w sklepie, a także ponownie będzie można udać się do parku czy lasu.

Zobacz film: Minister rozwoju: Nie wiemy, jaki wpływ na gospodarkę będzie miał koronawirus, ale z całą pewnością nie możemy mówić o kryzysie

Źródło: TVN24

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
7
Polecamy
62 proc.
Polaków ma oszczędności na czarną godzinę.
Czy będą musieli z nich skorzystać przez koronawirusa?
62 proc. Polaków ma oszczędności na czarną godzinę. Czy będą musieli z nich skorzystać przez koronawirusa? Dzień Dobry TVN
Ponad połowa Polaków nie boi się koronawirusa.
Sprawdź, co jeszcze wykazał sondaż
Ponad połowa Polaków nie boi się koronawirusa. Sprawdź, co jeszcze wykazał sondaż TVN zdrowie
Maseczki ochronne mogą wrócić?
Minister zdrowia ostrzega
Maseczki ochronne mogą wrócić? Minister zdrowia ostrzega Dzień Dobry TVN
W czasie pandemii częściej chodzimy do psychiatry, a lekarze wypisują więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych
W czasie pandemii częściej chodzimy do psychiatry, a lekarze wypisują więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Koronawirus na torbach, wózkach sklepowych, ubraniach - czy jest dla nas groźny?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Forsycja - działa ochronnie na wzrok i wątrobę. Jakie właściwości mają kwiaty forsycji?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?
Tyramina – amina, na którą trzeba uważać. W jakich produktach występuje?