Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego – objawy, przyczyny i leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego – objawy, przyczyny i leczenie

NAN

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Pokrzywka alergiczna jest chorobą, w przebiegu której na skórze powstają bąble otoczone zaczerwienieniem. Przyczyną reakcji alergicznej może być wiele czynników – jedzenie, jad owadów, niektóre leki, a nawet temperatura. Pokrzywce towarzyszy silne swędzenie i pieczenie skóry.

Pokrzywce alergicznej często towarzyszy obrzęk naczynioruchowy – powstaje na ustach, powiekach, kończynach, a czasem także na genitaliach. Pokrzywka zazwyczaj nie powoduje trwałych przebarwień i blizn. Leczona jest farmakologicznie za pomocą środków przepisanych przez lekarza.

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii. Źródło: X-BankGallery, Dzień Dobry TVN

Pokrzywka alergiczna – rodzaje

Pokrzywka alergiczna występuje w dwóch postaciach różniących się czasem trwania i przyczyną powstawania:

  • ostrej – zmiany skórne ustępują w ciągu 6 tygodni; najczęściej jest wywołana alergią lub stanowi efekt uboczny działania leków;
  • przewlekłej – zmiany pozostają na skórze dłużej niż 6 tygodni; występuje u około 1% osób dotkniętych pokrzywką; w około 90% przypadków tego rodzaju pokrzywki ustalenie czynnika odpowiedzialnego za jej powstawanie nie jest możliwe; nie jest efektem alergii i pojawia się głównie wśród osób między 40 a 60 rokiem życia, zwłaszcza u kobiet.

Jakie objawy daje pokrzywka alergiczna?

Najpowszechniejszym objawem pokrzywki alergicznej są wypukłe bąble na skórze. Mają biało-różowe zabarwienie i wypełnione są wydzieliną. Mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Skupiają się w jednym bądź kilku miejscach, np. w wyniku pokrzywki wywołanej uciskiem – obrzęk pojawia się w miejscu przewlekłego uciskania, np. zbyt ciasnym ubraniem. Czasami rozlewają się na całe ciało – dotyczy to pokrzywki wywołanej wyziębieniem.

Zmiany na skórze przybierają różne kształty. Pokrzywka będąca wynikiem zadrapania skóry bądź jej mocnego potarcia występuje w postaci wypukłych, zaczerwienionych linii. Bąble mają tendencję do blednięcia pod naciskiem palca. Krótko pozostają w jednym miejscu na ciele. Po niedługim czasie znikają i po kilku godzinach w innym miejscu powstają nowe. Inaczej jest w przypadku tzw. pokrzywki naczyniowej – zmiany pozostają w obrębie jednej partii skóry dłużej niż dwie doby i nie towarzyszy im swędzenie.

Przy ostrej odmianie pokrzywki mogą wystąpić poboczne objawy, takie jak zaburzenia pracy układu pokarmowego, ból stawów i gorączka.

Zobacz także: Jak wygląda i skąd się bierze pokrzywka u małych dzieci? Sposoby i czas leczenia pokrzywki

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Pokrzywka często współistnieje z obrzękiem naczynioruchowym. Obrzęk pojawia się m.in. na języku, powiekach i ustach, a czasami także w obrębie gardła i krtani. Obrzękowi może towarzyszyć pojawienie się trudności w oddychaniu. Czasami powikłaniem takiego stanu może być śmierć spowodowana opuchnięciem tkanek gardła, w wyniku którego zamyka się krtań i dochodzi do zatrzymania oddechu, a w skrajnych przypadkach ustaje akcja serca i dochodzi do zgonu.

Pokrzywka może być jednym z pierwszych objawów wstrząsu anafilaktycznego.

Pokrzywka alergiczna – przyczyny powstawania choroby

Wśród czynników alergicznych wyróżnia się:

  • pokarmy – u dorosłych reakcję alergiczną zazwyczaj wywołują orzechy ziemne i laskowe, ryby i owoce morza, u dzieci natomiast – soja, pszenica, mleko krowie;
  • jad owadów;
  • leki – aspiryna, ibuprofen, ketoprofen, antybiotyki, środki kontrastowe (wykorzystywane w badaniach radiologicznych);
  • pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt i substancje kosmetyczne.

Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?

Podstawą do zdiagnozowania pokrzywki jest wywiad. Niezbędne jest udzielenie lekarzowi informacji o wcześniejszej infekcji (np. układu moczowego lub dróg oddechowych), warunkach atmosferycznych, w jakich przebywała osoba dotknięta pokrzywką oraz lekach przyjmowanych na kilka dni przed jej pierwszymi. Nierzadko należy wykonać testy skórne i oznaczyć poziom immunoglobulin przeciwko konkretnym alergenom, a w przypadku podejrzenia nadwrażliwości na działanie leków – próby śródskórne. Pokrzywka, która pojawia się pod koniec cyklu miesiączkowego lub w ciąży, wymaga zbadania poziomu hormonów płciowych. Może wystąpić także w przypadku chorób tarczycy. W celu wykluczenia tego czynnika bada się poziom TSH oraz stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych.

Na podstawie informacji udzielonych lekarzowi, także o spożywanych posiłkach, może zostać zlecone stosowanie 10-dniowej diety eliminacyjnej, która polega na dostarczaniu do organizmu ziemniaków, ryżu, wody i słabej herbaty w dowolnych ilościach. W następnych dniach pojedynczo wprowadza się nowe pokarmy, sprawdzając reakcje skórne.

Pokrzywki alergicznej nie wolno smarować maściami ani kremami, za to niezbędne jest niezwłoczne zażycie leków przeciwhistaminowych dostępnych w aptekach bez recepty. Są to środki przeciwalergiczne, które nie powodują skutków ubocznych, chociaż w ciąży powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

Jeżeli pokrzywka nie ustępuje przez długi czas, a ponadto daje wyjątkowo ciężkie objawy (łącznie z obrzękiem naczynioruchowym), należy skonsultować się z lekarzem. Zwykle przepisuje on glikokortykosteroidy podawane doustnie.

Zobacz film: Leczenie alergii. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
6
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Pokrzywka – przyczyny, objawy i leczenie zmian na skórze
Pokrzywka – przyczyny, objawy i leczenie zmian na skórze TVN zdrowie
Jak wygląda i skąd się bierze pokrzywka u małych dzieci?
Sposoby i czas leczenia pokrzywki
Jak wygląda i skąd się bierze pokrzywka u małych dzieci? Sposoby i czas leczenia pokrzywki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby