Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podwyższone ASO u dzieci lub u dorosłych – jakie mogą być jego przyczyny? Kiedy wykonuje się test?
menu
Polub nas na Facebooku

Podwyższone ASO u dzieci lub u dorosłych – jakie mogą być jego przyczyny? Kiedy wykonuje się test?

NAN

Fot: Richard Villalon / fotolia.com

Podwyższone ASO może świadczyć o obecności infekcji paciorkowcowej. Wykrywa je tekst lateksowy antystreptolizynowy O, tzw. ASO, który stosowany jest w celu oznaczenia poziomu przeciwciał antystreptolizynowych O w surowicy krwi. 

Podwyższone ASO może świadczyć o rozpoznaniu takich chorób, jak: anginy paciorkowcowej, szkarlatyny, choroby reumatycznej czy ostrego popaciorkowcowego zapalenia nerek. W krajach uprzemysłowionych częstość występowania chorób po zakażeniach paciorkowcowych znacznie spadła, ale nadal pozostaje poważnym problemem w zakresie zdrowia publicznego wśród krajów rozwijających się.

Podwyższone ASO – jakie są pierwsze objawy?

W większości przypadków objawowe zakażenia paciorkowcami są diagnozowane z użyciem testu ASO i leczone antybiotykami. Jeśli nie powodują objawów możliwych do rozpoznania, mogą wystąpić powikłania, takie jak gorączka reumatyczna i kłębuszkowe zapalenie nerek, zwłaszcza u małych dzieci. Wykonanie testu jest więc wskazane u osób, które mają symptomy sugerujące gorączkę reumatyczną (np. gorączkę, obrzęk stawów i ból w więcej niż jednym stawie, zwłaszcza w kostkach, kolanach, łokciach i nadgarstkach oraz wysypkę na skórze) lub kłębuszkowe zapalenie nerek (np. krwiomocz, wysypka, obrzęki na twarzy czy nadciśnienie tętnicze) i niedawno przebyły ból gardła lub miały potwierdzone zakażenie paciorkowcami. Test mian przeciwciał ASO odbywa się poprzez pobranie próbki krwi z żyły łokciowej na zlecenie lekarskie, które wydawane jest, kiedy lekarz podejrzewa wystąpienie wyżej wymienionych powikłań po zakażeniu paciorkowcami z grupy A. Ryzyko związane z wykonaniem testu ASO jest minimalne. Może dotyczyć bólu podczas pobrania krwi lub po nim. Ponadto mogą pojawić się trudności z pobraniem próbki, co wiąże się z kilkukrotnymi ukłuciami, które mogą stać się przyczyną omdlenia, krwiaków podskórnych czy zakażenia w miejscu wkłucia. Profilaktyka antybiotykowa jest zwykle kontynuowana u pacjentów z reumatyczną chorobą serca lub tych, którzy są często narażeni na zakażenia paciorkowcowe.

Podwyższone ASO – co oznacza wynik testu?

Wynik testu interpretowany jest pod względem czułości odczynnika lateksowego w badaniach diagnostycznych. Za normę uważa się wynik mieszczący się w granicach od 10 do 200 jm/ml, natomiast za wysoką wartość – przekraczający 200 jm/ml u osób dorosłych. Podwyższone ASO a u dzieci to rezultat powyżej 333 UI/ml. Poziomy przeciwciał ASO osiągają najwyższy wskaźnik na początku gorączki reumatycznej, ale można je też dostrzec w niektórych innych chorobach, jak reumatoidalne zapalenie stawów. Narastające miano przeciwciał ASO ujawnia się w pierwszym miesiącu po zakażeniu. Następnie spadają one przez okres 3–6 miesięcy i wracają do normalnego poziomu po 6–12 miesiącach. Test można przeprowadzić dwukrotnie w odstępie około dwóch tygodni w celu stwierdzenia, czy poziom przeciwciał wzrasta, spada, czy pozostaje taki sam. Przeciwciała przeciwko ASO wytwarzają się około tygodnia do miesiąca po początkowym zakażeniu paciorkowcami. Ich liczba osiąga szczyt w ciągu około 3–5 tygodni po chorobie, a następnie obniża się, ale mogą one zostać wykryte przez kilka miesięcy po ustąpieniu zakażenia paciorkowcowego.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak interpretować podwyższone ASO?

Podwyższone miano przeciwciał (pozytywne ASO) lub rosnące miano ASO może świadczyć o aktualnym lub przebytym niedawno zakażeniu paciorkowcowym grupy A.

Poziom przeciwciał osiąga szczyt od 3 do 8 tygodni po pojawieniu się infekcji. Jeśli jest początkowo wysoki, a następnie spada, sugeruje, że wystąpiło zakażenie, które powoli ustępuje. Warto zaznaczyć, że czułość kliniczna badania obejmuje wartości w przedziale od 50 do 80%. Interpretacja wyniku testu należy do lekarza prowadzącego, który wyciągnie odpowiednie wnioski i skieruje na dodatkowe badania, jeżeli będzie taka konieczność. Na podstawie stężenia przeciwciał ASO określi, czy wystąpiły powikłania po zakażeniu paciorkowcowym i ustali ryzyko innych schorzeń, które mają paciorkowcową etiologię. Wysokie ASO może być odrębnie interpretowane ze względu na różne metody oznaczenia przeciwciał, np. w metodzie miareczkowej rezultat podawany jest w postaci wskaźnika, co może powodować rozbieżność z wynikami innych metod. Przyjmuje się, że im większa wartość, tym więcej przeciwciał obecnych jest we krwi.

U osób, które nie przeszły w ostatnim czasie zakażenia paciorkowcem z grupy A, wynik obecności przeciwciał ASO będzie niewykrywalny lub wystąpi w bardzo niskich stężeniach. W przypadku pojawienia się i wyleczenia zakażenia paciorkowcem z grup A możliwe jest, że przeciwciała pozostaną w organizmie na wykrywalnym poziomie jeszcze przez kilka miesięcy. Podwyższone ASO nie prognozuje wystąpienia powikłań ani nie odzwierciedla stanu zaawansowania choroby. W przypadku wystąpienia objawów chorób reumatycznych lub zapalenia kłębuszków nerkowych wysoki poziom ASO może potwierdzić rozpoznanie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
6
Polecamy
Podwyższone ASO – co oznacza i jakie są przyczyny wysokiego ASO?
Podwyższone ASO – co oznacza i jakie są przyczyny wysokiego ASO? TVN zdrowie
Badanie ASO – na czym polega, kiedy je wykonać i jakie są normy stężenia antystreptolizyny we krwi? 
Badanie ASO – na czym polega, kiedy je wykonać i jakie są normy stężenia antystreptolizyny we krwi?  TVN zdrowie
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
U kogo najczęściej pojawia się tzw. długi COVID-19?
Badacze znają odpowiedź
U kogo najczęściej pojawia się tzw. długi COVID-19? Badacze znają odpowiedź Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby