Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podstawowe zasady pielęgnacji skóry wrażliwej
menu
Polub nas na Facebooku

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry wrażliwej

Kobieta, która przegląda się w lustrze

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Skóra wrażliwa jest trudna w pielęgnacji. Łatwo ją podrażnić i znalezienie bezpiecznego dla niej kosmetyku może być bardzo trudne. Co trzeba wiedzieć o skórze wrażliwej i jak właściwie o nią zadbać?

Każdy typ skóry wymaga innej pielęgnacji. W przypadku skóry wrażliwej jest to wyjątkowo trudne. Zdaniem dermatologów to najtrudniejszy i najbardziej kłopotliwy rodzaj cery. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji tego rodzaju skóry, to znalezienie tego właściwego może być bardzo trudne. Na szczęście nie jest to niemożliwe.

Wrażliwa, czyli jaka?

Podstawową sprawą przy wyborze kosmetyku jest rozpoznanie typu skóry, który posiadamy. Skóra tłusta zazwyczaj mocno się świeci, bo gruczoły łojowe produkują bardzo dużo sebum. U osób z cerą mieszaną błyszczą się czoło, nos oraz broda. Skóra sucha jest zazwyczaj mocno napięta, czasem też mocno się łuszczy. Skóra wrażliwa może w sobie łączyć wszystkie te cechy. Najczęściej jednak skóra wrażliwa jest sucha, obrzęknięta, zaczerwieniona, może też się łuszczyć. Czasem osoby z tym rodzajem skóry uskarżają się na swędzenie, pieczenie, nadmierne ściągnięcie, kłucie czy mrowienie.

Co wywołuje te nieprzyjemne dolegliwości? Powodów może być kilka. Czasem winne są uwarunkowania genetyczne, a czasem – choroba. Wrażliwa skóra może być jednym z objawów atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego czy łojotokowego zapalenia skóry. W takich przypadkach, oczywiście, zawsze trzeba skonsultować się z dermatologiem, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie. Natomiast kosmetyki pielęgnacyjne przy tego typu schorzeniach nie mogą zawierać substancji drażniących i alergizujących, które mogłyby wzmagać objawy chorób skóry.

Dobrym rozwiązaniem będą dermokosmetyki Cetaphil, które dzięki swoim szczególnym właściwościom zostały wielokrotnie nagrodzone przez specjalistów wyróżnieniem Perła Dermatologii Estetycznej.

Jak zbudowana jest skóra?

Co szkodzi skórze wrażliwej?

Czynników drażniących może być wiele. Może się zdarzyć, że podrażnienie skóry czy reakcję alergiczną wywoła woda, kosmetyk (nawet ten, który był stosowany od zawsze), nadmierne pocieranie czy zmiana diety. Nadwrażliwość skóry może wywoływać także silny stres.

Wrażliwa skóra źle znosi częste zmiany kosmetyków. Skóra potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego preparatu. Tym samym skuteczność danego kosmetyku można ocenić dopiero po trzech miesiącach stosowania.

Skóra wrażliwa nie najlepiej znosi też testowanie nowych produktów. Nakładanie na skórę różnych kremów w krótkim czasie może być opłakane w skutkach.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Najbezpieczniejsze dla skóry wrażliwej będą dermokosmetyki dostępne w aptece. Ich skład jest opracowywany przez dermatologów, tym samym są delikatniejsze i bezpieczniejsze dla tak wymagającej cery. Nie zawierają substancji zapachowych czy drażniących. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób z chorobami skóry, np. atopowym zapaleniem skóry. Przy zakupie warto wybierać te, które mają dozownik lub szczelne zamknięcie. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że dostaną się do nich bakterie, które dodatkowo mogą podrażnić skórę, jest znacznie mniejsze.

Fot. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia

Fot. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki nie spełnią swojego zadania, jeśli nie będą właściwie stosowane. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim nie wolno używać kilku kremów jednocześnie. Składniki mogą wchodzić między sobą w reakcję, mocno zaszkodzić i podrażnić skórę. To samo tyczy się łączenia produktów z bardzo aktywnymi składnikami. Warto używać produktów oczyszczających i nawilżających jednej linii, których działanie wzajemnie się uzupełnia. Do mycia specjaliści polecają Cetaphil EM emulsję micelarną, która delikatnie oczyści skórę i usunie resztki makijażu. Następnie na tak przygotowaną skórę nakładamy MD balsam do twarzy i ciała. Zawiera olej z awokado, który dostarcza skórze niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E. Jest w wygodnej postaci balsamu, który łatwo się rozprowadza i nie pozostawia uczucia tłustości.

Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem przy wyborze pielęgnacji jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.

cetaphil_belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
1
Polecamy
Jak pielęgnować cerę wrażliwą?
Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja
Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja Dzień Dobry TVN
Jak ukryć trądzik pod makijażem?
Marta Gąska radzi
Jak ukryć trądzik pod makijażem? Marta Gąska radzi Dzień Dobry TVN
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy TVN zdrowie
Przygotuj skórę na zimę i postaw na świeże kosmetyki!
Przygotuj skórę na zimę i postaw na świeże kosmetyki! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia