Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podrażniona skóra – piekący i nieestetyczny problem. Jak sobie z nim poradzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Podrażniona skóra – piekący i nieestetyczny problem. Jak sobie z nim poradzić?

skóra

Fot. Tharakorn / Getty Images

Mówi się, że skóra jest lustrem naszego ciała – często obrazuje stan organizmu. Podrażniona skóra jest problemem, z którym boryka się coraz więcej osób. Chorzy szukają recepty na przywrócenie podrażnionej skóry do prawidłowego stanu.

Skóra wrażliwa jest bardziej podatna na podrażnienia, wystarczy chwilowy kontakt z czynnikiem drażniącym, by wywołać zaczerwienienie i zmiany skórne. Odpowiednia pielęgnacja i podstawowa wiedza na temat czynników szkodliwych powodujących podrażnienia skóry mogą pomóc w walce z tą przypadłością. Jak wyleczyć podrażnioną skórę głowy czy twarzy, np. po goleniu?

Podrażniona skóra twarzy

Szczególnie podatna na podrażnienia jest skóra twarzy. Jest ona cienka i delikatna, a dodatkowo w sposób ciągły wystawiona na podrażnienia. Objawy podrażnionej skóry twarzy to: zaczerwienienia, zwiększona podatność na zarumienienie, trądzik różowaty, świąd i pieczenie. Jest to problem szczególnie młodych kobiet, które ze względów estetycznych chcą jak najszybciej zaradzić dolegliwościom.

Czynnikami, które wywołują zwiększoną podatność na podrażnienia skóry, są:

  • zanieczyszczenia środowiska,
  • nadmierne wystawienie na promieniowanie UV,
  • silne emocje,
  • czynniki genetyczne,
  • stosowane kosmetyki ze składnikiem uczulającym,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry – brak nawilżania, używanie środków o ostrym działaniu oczyszczającym,
  • dieta – kawa, ostre przyprawy,
  • wystawienie na czynniki zewnętrzne, takie jak zimna temperatura, wiatr,
  • zły styl życia – brak odpowiedniej długości snu, stres.

Jak pielęgnować suchą skórę? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę suchą? Źródło: 36,6

Podrażniona skóra głowy

Mnogość produktów do pielęgnacji włosów i skóry głowy sprawia, że często niewłaściwie dobieramy kosmetyki do rodzaju skóry. Skutkuje to podrażnieniami skóry głowy – wystąpieniem łupieżu, niekiedy sączących się strupów, swędzenia, przesuszenia, nadmiernego łuszczenia się skóry. Związane to może być z reakcją na używane produkty, wodą, którą mamy w kranie, alergią na poszczególne składniki kosmetyków, niewłaściwą dietą. Podrażniona skóra głowy po rozjaśnianiu jest częstym problemem po wizytach u fryzjera. Powodów jest wiele, łącznie z chorobami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry. Problem jest uciążliwy, ponieważ nie ma często innej metody na dobranie właściwych, niepodrażniających kosmetyków, jak metoda prób i błędów, poszukiwanie substancji, która nam szkodzi.

Jak wyleczyć podrażnioną skórę?

W leczeniu podrażnionej skóry głowy zaleca się przede wszystkim odstawienie drażniących i wysuszających drogeryjnych szamponów. Warto wybierać kosmetyki o łagodnym działaniu, hipoalergiczne, niezawierające alkoholu oraz popularnego związku SLS. Przy stosowaniu odżywki do włosów należy unikać kontaktu bezpośrednio ze skalpem. Na jakiś czas warto odstawić suszarkę – wysokie temperatury nie sprzyjają zachowaniu prawidłowej skóry głowy. Jeżeli podrażnieniom towarzyszą łupież i przetłuszczanie, możemy mieć do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. Leczenie tej choroby prowadzi lekarz dermatolog, który zaleci kurację specjalnymi preparatami zmniejszającymi stan zapalny skóry. Sprawdzić może się szampon na podrażnioną skórę głowy, dostępny bez recepty, zawierający substancje antygrzybicze lub maści złuszczające skórę głowy, które pomogą w walce z podrażnieniami.

Podstawą zapobiegania i leczenia podrażnionej skóry twarzy jest odpowiednie oczyszczanie i nawilżanie. Nie powinno stosować się agresywnych, wysuszających środków myjących. Zamiast tych produktów zaleca się stosowanie łagodnych kosmetyków oczyszczających, przeznaczonych specjalnie dla wrażliwej skóry twarzy. Należy pamiętać o stosowaniu kremów, najlepiej tych z apteki, które łagodzą dolegliwości związane z podrażnieniem skóry, odżywiają ją dogłębnie i zapobiegną powstawaniu nowych podrażnień. Dobrze, by krem na podrażnioną skórę twarzy zawierał łagodne substancje nawilżające. Unikając kosmetyków zawierających składniki uczulające, zapychające i redukując ogólną ilość używanych produktów, przyczynimy się do szybszego zdrowienia skóry twarzy. Używanie kremu na podrażnienia przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami pogodowymi, takimi jak wiatr i niska temperatura, chroni przed wysuszeniem cery. Pamiętajmy o nakładaniu na twarz kremu z filtrem UV przed codziennym makijażem, który ochroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Oprócz powyższych zaleceń niezwykle ważna jest prawidłowa dieta, unikanie ostrych przypraw oraz produktów przetworzonych, fast-foodów.

Podrażniona skóra po goleniu nóg, pach, twarzy wymaga specjalnej pielęgnacji – przepłukanie miejsc depilowanych zimną wodą łagodzi podrażnienia, przyspiesza zamykanie powstałych ranek. Woda po goleniu oraz balsam pomoże w walce z przesuszoną zabiegami kosmetycznymi skórą oraz dezynfekuje podrażnienia skóry, zapobiegając zakażeniom. Podrażniona skóra po depilacji powinna być pielęgnowana za pomocą kosmetyków zawierających substancje, takie jak alantoina, aloes, D-panthenol, rumianek bądź mięta. Podrażniona skóra po goleniu miejsc intymnych przysparza dodatkowych problemów ze względu na lokalizację, by temu zapobiec, warto pamiętać o używaniu jednorazowych golarek i dokładnej higienie tych miejsc.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Jak pielęgnować cerę wrażliwą?
Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja
Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja Dzień Dobry TVN
Kosmetyki z Morza Martwego – właściwości i zastosowanie
Kosmetyki z Morza Martwego – właściwości i zastosowanie Dzień Dobry TVN
Podstawowe zasady pielęgnacji skóry wrażliwej
Podstawowe zasady pielęgnacji skóry wrażliwej TVN zdrowie
Czym nawilżyć skórę suchą i podrażnioną?
Czym nawilżyć skórę suchą i podrażnioną? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty