Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem?
menu
Polub nas na Facebooku

Podaruj zdrowie, czyli dlaczego oczyszczacz powietrza jest i będzie najlepszym prezentem?

Kobieta siedzi przy stole przed laptopem. W tle choinka - kobieta kupuje prezenty przez internet.

Fot. Simon Ritzmann / Getty Images

Zastanawiasz się, co kupić rodzinie na święta? Może właśnie dojrzeliście do decyzji, żeby zamiast herbat, skarpet, biżuterii czy innych mało przydatnych rzeczy kupić sobie coś wspólnie? Coś, co zadba o zdrowie wszystkich domowników? Mowa o oczyszczaczu powietrza, który z całą pewnością należy do kategorii prezentów najbardziej użytecznych. 

Święta za pasem, a niektórzy już rozpoczynają szukanie świątecznych prezentów. Polowanie na przedświąteczne okazje trwa w najlepsze już od końca listopada, podobnie jak zastanawianie się - co kupić na święta pod choinkę? Czy znowu będzie to zestaw kosmetyków? A może kolejny pierścionek lub kolczyki? Książka, herbata, kawa, słodycze, słynne skarpety, a może... 

Cóż, może potrzebujecie wskazówki - zróbcie wspólny prezent, który zadba o zdrowie całej rodziny. Mowa o oczyszczaczu powietrza, tak niezbędnym w każdym domu, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy smog i inne zanieczyszczenia powietrza zalegają nad domami. Problem toksycznego powietrza występuje jednak nie tylko zimą, stąd oczyszczacz będzie świetnym urządzeniem całorocznym.

Oczyszczacz powietrza świetnie sprawdzi się w każdym domu, dlatego warto w końcu go kupić!

Zobacz film: Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?

Dlaczego warto sprezentować oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które chronią nie tylko przed szkodliwymi pyłami. Szczególnie polecane są alergikom, ponieważ świetnie rozprawiają się z roztoczami kurzu domowego, które są w każdym domu, a ich odchody są jednym z silniejszych alergenów. Mimo że nie da się ich całkowicie wyeliminować, to dzięki oczyszczaczowi można zdecydowanie zmniejszyć ich liczbę.

Z takiego prezentu z całą pewnością zadowolone będą także osoby, które mają problemy z układem oddechowym, np. chorują na astmę. W ich przypadku cząsteczki pyłów PM2.5 i PM10 są szczególnie niebezpieczne. Nie tylko podrażniają drogi oddechowe, ale niejednokrotnie zaostrzają przebieg choroby.

Warto pamiętać, że oczyszczacz przyda się także w gorące dni i zadziałała jak najlepsza klimatyzacja (kilamtyzer ewaporacyjny). Oczyszczacze wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza w domu i automatycznie dobierają tryb pracy tak, by jak najlepiej zadbać o jego jakość. Czujnik temperatury stale ją mierzy i dopasowuje idealny poziom wilgotności powietrza, a czujnik pyłu PM2.5 i kurzu po wykryciu zanieczyszczeń uruchamia odpowiedni tryb pracy. Dodatkowo urządzenie pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z otoczenia, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Jak wybrać najlepsze urządzenie?

Pytanie tylko jaki oczyszczacz wybrać? Oczyszczacze powietrza różnią się między sobą nie tylko ceną, ale i parametrami. Najważniejsze, aby miały odpowiednie filtry (HEPA, filtr węglowy) i były przystosowane do wielkości pomieszczenia, w którym będą pracować. Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza marki Sharp.

Filtry

Najnowsza wersja oczyszczaczy Sharp, KC-G została wyposażona w nowe lepsze filtry wstępne, węglowe oraz nawilżacza.  Filtr wstępny jest jednocześnie panelem tylnym i wlotem powietrza ma dużo gęściejszą siatkę, która jest w stanie zatrzymać jeszcze mniejsze pyły o wielkości nawet 240 mikronów. Filtr nawilżacza jest bardziej wytrzymały i można go myć ręcznie, co ułatwia w znaczny sposób utrzymanie go w czystości.

W tej serii oczyszczaczy znajdziemy także innowacyjny filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, do którego dodano nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane. Filtr HEPA H13 nie uległ zmianie. 

Filtr nawilżacza jest w pełni zabezpieczony przed rozwojem mikroorganizmów. Zatrzymuje osad, wytrącają się na nim sole i mikroorganizmy z wody. Pełni funkcję maty ewaporacyjnej umożliwiającej nawilżanie powietrza w domu.

Filtry Sharpa wytrzymują nawet do 10 lat. Oczywiście należy pamiętać, aby filtry przeznaczone do mycia czyścić o czasie.

Jak zadbać o nawilżenie powietrza? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza? Źródło: Agencja TVN.

Wydajność

Przykładowa wydajność oczyszczaczy Sharp w zależności od modelu:

 • Sharp KC-G40EUH: przepływ powietrza 240 m3/h, nawilżanie 400 ml/h;
 • Sharp FP-F30EUH: przepływ powietrza sięgający 180 m3/h;
 • Sharp KC-D60EUW: przepływ powietrza 396 m3/h, nawilżanie (660 ml/h);
 • Sharp KC-A50EUW: przepływ powietrza osiąga 306 m3/h

Automatyzacja

Oczyszczacze Sharpa z najnowszej serii (KC-G) to urządzenia inteligentne. Za pomocą jednego dotknięcia możemy ustawić funkcję automatycznej pracy, a zamontowane czujniki same dostosują pracę urządzenia do warunków w mieszkaniu. Tempo pracy w trybie automatycznym regulują 4 czujniki znajdujące się w urządzeniu: 

 • czujnik PM2.5 i kurzu (który można wyregulować) po wykryciu któregoś z zanieczyszczeń (m. in. pył PM2.5, dym tytoniowy, kurz, odchody roztoczy, zarodniki pleśni, pyłki) w większej ilości przyśpieszy pracę oczyszczacza i skutecznie je wyeliminuje;
 • czujnik temperatury kontroluje temperaturę w pomieszczeniu i dostosowuje do niej stosowny poziom wilgotności (do 18° - 65%, od 18° do 24° - 60%, powyżej 24° - 55%);
 • czujnik wilgotności po wykryciu zbyt dużej wilgotności powietrza (powyżej 80%) zwiększy emisję jonów i zablokuje rozwój pleśni;
 • czujnik światła uruchomi cichy tryb nocny przy braku światła.

Dodatkowe funkcje

Oczyszczacze Sharpa mogą pracować w kilku różnych trybach: samego oczyszczania, oczyszczania z nawilżaniem, do obu trybów można włączyć i wyłączyć jonizację. Jednak to nie jedyne zalety. W funkcjach dodatkowych znajdziemy:

 • 3 tryby pracy manualnej: max, med, low (idealny do sypialni na noc);
 • wskaźnik jakości powietrza z 7-kolorową skalą;
 • blokada rodzicielska;
 • Auto Restart: po powrocie zasilania oczyszczacz uruchomi się na nowo;
 • Clean Ion Shower: tryb intensywnej jonizacji przez 60 minut;
 • wskaźnik konserwacji filtra: informacja o tym, kiedy filtr trzeba wyczyścić lub wymienić;
 • regulacja czułości czujników: światła, kurzu i pyłu PM2.5;
 • alarm dźwiękowy: jeśli zbiornik na wodę jest pusty, można go wyłączyć;
 • tryb pyłki: 10 minut ekspresowego pozbywania się zanieczyszczeń;
 • wyświetlacz z funkcją przyciemniania, co świetnie sprawdzi się w sypialni;
 • Air Outlet LED: podświetlenie wylotu powietrza;
 • kółka, aby wygodnie przenosić oczyszczacz.

Plasmacluster

Technologia ta do oczyszczania powietrza wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie i ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98 proc. toluenu i 70 proc. pentanonu. Tym samym z powietrza zostaje usuniętych aż 99 proc. rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Co to oznacza w praktyce? Kiedy jony Plasmacluster natrafią na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Jony usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin i podłogi wszelkie nieczystości (jak np. zanieczyszczenia powietrza, pyły, odchody roztoczy, pyłki, nieprzyjemne zapachy).


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
3
Polecamy
Czy da się wyeliminować smog z mieszkania?
Czy da się wyeliminować smog z mieszkania? TVN zdrowie
Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog
Sezon grzewczy w pełni, nad polskimi miastami znów pojawił się smog TVN zdrowie
Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Jak wybrać klimatyzator przenośny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania